Je řada situací, kdy si chcete vyfotit selfie. V současném moderním světě je to oblíbená zábava, pro někoho dokonce nutnost. Existují triky, jak snímek pořídit tak, abyste na něm vypadali dobře.
Co je to selfie?
Selfie je typ autoportrétu. Na rozdíl od něj je ale selfie pořízeno často z ruky nebo pomocí selfie tyče a za účelem umístění fotky na sociální sítě. Pro vyfocení tohoto neformálního záběru se často používá telefon a může být focen i před zrcadlem. Zajímavostí ale je, že selfie není fenomén pouze současnosti. Autorem první známé selfie je Robert Cornelius, který jej vyfotil roku 1839 ve Spojených státech. V roce 1969 byla údajně prvně spatřena selfie tyč, a to v českém filmu Zabil jsem Einsteina, pánové. Samotný výraz selfie byl rozšiřován zejména po roce 2005.
Jak se vyfotit co nejlépe
Tréninkem se můžete dopracovat k tomu, že vám k uspokojujícímu záběru bude stačit jeden či pár pokusů, nikoliv dvacet. Přinášíme triky, jak se vyhnout například následujícím chybám.
Světlo je základ
Pokud můžete, vyfoťte se na přirozeném světle, tedy například proti oknu. Zároveň si hlídejte, abyste neměli na obličeji přechody ze stínů do světel. Obecně je lepší nepořizovat fotku na přímém slunci, ale ve stínu. Zkrátka tam, kde je měkké světlo, které je milosrdnější k vaší pleti. S tím souvisí i denní doba, kdy je nejvhodnější fotku pořídit – před východem slunce nebo v pozdnějším odpoledni až do doby po západu.
Je však jasné, že někdy není možné čekat celý den. Fotíte-li v poledne, vyhněte se slunci, které by mohlo zvýraznit vaše kruhy pod očima, pleťové nedokonalosti nebo způsobit mžourání.
Focení s bleskem
A kdy použít blesk? Když není jiná možnost. Pokud se nacházíte na večerní zábavě bez výrazných zdrojů světla nebo například v baru, blesk použijte. V případě nedostatku světla by vaše fotky bez blesku mohly být rozmazané. Jinak se blesku spíše vyhněte, kráse nepřidá.
Snažte se tvářit přirozeně
Pro někoho je to zřejmě nejnáročnější úkol, ale výraz tváře je stále nadřazen technice a úpravám. Snažte se povolit svaly v obličeji a přirozeně se usmát bez stisknutí zubů. Nenaklánějte hlavu příliš do strany. Čím víc se budete snažit být hezcí, tím méně budete přirození. Kouzlo tkví v uvolněnosti, pak bude fotka působit dobře.
Zvolte správný úhel
Najít vhodný úhel může trvat. Zkuste se vyfotit z různých úhlů i stran a najít svoji nejfotogeničtější podobu. Málokdo máme naprosto symetrický obličej, pravděpodobně každá vaše polovina obličeje vypadá trochu jinak. Pokud máte pěšinku ve vlasech na straně, zkuste se při focení zaměřit na tuto polovinu hlavy. Mobil nedržte pod úrovní svého obličeje ani v jeho úrovni, ale spíše trochu výš.
Nejlichotivější fotka by mohla vzniknout ve chvíli, kdy je spodní část telefonu přibližně v úrovni vašich očí. Pokud byste chtěli fotit snímek z větší výšky, mějte na paměti, že vaše hlava bude nepřirozeně velká. Jestliže vám na fotce stále něco nehraje, zkuste mírně vysunout bradu a ramena držet dole a vzadu, jako by se vaše lopatky měly dotýkat sebe navzájem. Docílíte tak efektu štíhlejšího krku. Máte-li na fotce větší část těla a chcete vypadat hubenější, natočte se více bokem.
Focení s filtry
Filtry mohou na fotce vytvořit atmosféru, kterou přesně chcete. Zároveň vám to díky přednastaveným úpravám možná bude i daleko víc slušet. Zvolte ale méně výrazné filtry, které realitu pouze dokreslují, nikoliv přeměňují. Zkuste se vyvarovat vymoženostem, jako je zvětšení očí nebo rtů či zúžení čelistí. Některé aplikace umožňují zvolit intenzitu filtru například na 75 %. Řada chytrých telefonů disponuje funkcemi jemného rozostření pozadí nebo například mírného vyhlazení pleti, které vypadá přirozeně.
Myslete na to, co je za vámi
Snažte se fotit v reprezentativním prostředí. Často stačí udělat jen krok stranou, otočit se nebo vyjít ven z budovy, kde bude lepší světlo. Pokuste se vybrat neutrální pozadí nebo zvolte takové, kvůli kterému vám například nevyroste stožár z hlavy nebo paroží, pokud to nebude záměr. Nikdo nechce mít parohy. Občas se na fotku nechtěně a bez vašeho vědomí vloudí něco, co tam sami nechcete. Příkladem může být snímek, který obletěl internet. Otázkou je, zda se jednalo o selfie. Muž vyfotil svého psa před oknem tak, že si divák v odrazu skla mohl povšimnout, že na sobě páníček nemá oblečení.
Jak nastavit selfie tyč?
- Zapněte Bluetooth na mobilním telefonu.
- Podržte zapínací tlačítko na selfie tyči.
- Na telefonu vyhledejte Bluetooth selfie tyče a spárujte.
- Můžete fotit.
Neberte to tak vážně a hlavně neriskujte
Snažte se najít lichotivý úhel i výraz, ale nezapomínejte, že přirozenost by na neformálních fotkách měla být stále stěžejní. Přece jenom mít na sociální síti profilovou fotku tak vyšperkovanou, že vás v reálu nikdo nepozná, není žádoucí. A hlavně dodržujte zásady bezpečného chování. Nesnažte se mít originální fotku za každou cenu a vystavit se riziku nebezpečí. Od roku 2008 do roku 2021 zemřelo na světě v průběhu pořizování selfie přes 350 lidí.