Jistě si vzpomenete na doby, kdy ve školkách, školách a dalších institucích stávaly krabice plné barevných uzávěrů od plastových lahví. Možná se se sběrem víček setkáváte i v dnešní době. Od této činnosti však mnoho lidí upustilo – ve skutečnosti totiž vůbec není tak prospěšná, jak se na první pohled může zdát.

Sběr víček v minulosti

Sběr víček rozhodně není dávnou minulostí, v určité formě přetrvává až dodnes. Svou největší popularitu má však už dávno za sebou. Školy a školky se zapojovaly do soutěží o to, kdo nasbírá nejvíce víček. Dokonce i úřady a instituce jako třeba policie či magistráty se k akci připojily. Plastová víčka se tak stala symbolem dobročinnosti a ekologického úsilí. Postupem času se však ukázalo, že nejde o tak skvělou věc. Proto se od ní postupně upouští, ačkoli se s krabicemi s pestrobarevnou náplní ještě někde můžete setkat.

Spousta práce za minimální odměnu

Sběr víček byl zpravidla určen pro charitativní účely – výtěžek z prodeje plastů měl jít na dobrou věc. To je sice skvělá myšlenka, ale realita je bohužel někde jinde. Výkupní cena za 1 kg víček se pohybuje kolem 10 korun, mnohdy i méně. To se přitom rovná zhruba 500 víček.

S tím se pojí také druhý problém – neekologičnost. Abyste mohli na dobrou věc opravdu přispět, je třeba obrovské množství víček, tedy i plastových lahví. Naším cílem by přitom naopak mělo být omezování jednorázových plastů a využívání ekologičtějších alternativ.

Lepší způsoby pomoci

Sbírání víček se sice může zdát jako dobrá věc, ve výsledku však není zrovna přínosné. Respektive se nabízí efektivnější způsoby, jak pomoci. Můžete darovat přímo na charitu – stačí pár desítek korun, které byste dali za jednu láhev pití. Jde o přímou podporu, která je ve výsledku mnohem více než peníze z nasbíraných víček.

Sběr plastových víček už je v této době spíše hořkosladkou vzpomínkou. Ačkoli šlo o dobře míněnou aktivitu, ve skutečnosti je neefektivní a neekologická. Proto je třeba přehodnotit, zda má tato praxe stále smysl, nebo raději využijeme jiné cesty, jak pomoci potřebným. Koneckonců tomuto trendu zvoní umíráček i kvůli Evropské unii a jejímu nařízení o neoddělitelných víčkách.