Palety se dnes využívají k mnoha účelům, lidé je začali používat kreativně a tvoří z nich například nábytek. Tyto kousky nábytku domácnost ozvláštní a oživí. Pokud nemáme představu, co všechno lze z palet vyrobit, pak je tento článek skvělou volbou, jak se vše potřebné dozvědět.

Nábytek z palet se ve světě těší čím dál větší oblibě. Lze z nich vyrobit velké množství druhů nábytku, jejich výroba je jednoduchá a navíc si tímto typem nábytku rozzáříme domov.

Český národ byl vždy velice tvořivý a snažil se co nejvíce ušetřit. Není proto divu, že "zlaté české ručičky" začaly vyrábět nábytek z netradičního materiálu, a to z palet.

Kde palety sehnat?

Velkovýrobny palet nebudou zrovna vstřícné, pokud do nich přijdeme a budeme požadovat pár palet. Tyto továrny vyrábí palety ve velkém pro kamionovou přepravu. Je proto lepší si najít poblíž bydliště takzvanou výkupnu palet. Na tomto místě se hromadí veškeré nepotřebné použité palety.

Vzhled palet

Na výrobu nábytku potřebujeme palety kvalitní a pevné. Typické čtyři rozměry palet jsou 600 x 400 mm, 800 x 600 mm, 1 200 x 800 mm a 1 200 x 1 000 mm. Ve výkupně můžeme ale klidně i najít palety atypické velikosti, které vznikly na přání zákazníka, ten se jich poté zbavil a uložil je do výkupny. Palety se také liší podle své nosnosti, ta začíná na padesáti kilogramech.

Cena palet

Světlé i tmavé palety (oficiální označení EUR palety) můžeme ve výkupně sehnat již za cenu devadesát korun. Tmavé palety jsou vždy dražší nežli palety světlé.

Cena nové EUR palety se pohybuje okolo 250 Kč.

Co všechno lze z palet vyrobit?

Palety se využívají jak v interiérech, tak i v exteriérech. Při trošce šikovnosti můžeme z palet vyrobit takřka cokoliv.

Konferenční stolek do obývacího pokoje

Konferenční stolek je v obýváku to první (hned po pohovce), čeho si návštěva hned všimne, proto vždycky dbáme na vzhled této společenské místnosti.

K výrobě konferenčního stolku z palet toho nepotřebuje příliš, postačuje jen odpovídající množství palet, podle toho, jak vysoký stolek chceme. Dále si připravíme námi zvolenou barvu na dřevo a palety natřeme. Počkáme, až nátěr uschne. Tyto palety pak k sobě přišroubujeme. Přes vrch stolu pak položíme třeba skleněnou desku.

Postel do ložnice

Paletové konstrukce postele se využívají stále častěji. Na palety pak položíme matraci a polštářky a hurá na kutě.

Pro fajnšmekry doporučíme ještě ozdobit postel LED světýlky.

Gauč

K výrobě pohovky nám postačují tři kusy palet. Ty nejprve zbrousíme a pak je natřeme nátěrem. Musíme trpělivě vyčkat, až barva zaschne. Dvě palety k sobě přišroubujeme jako sedák. Třetí paleta bude sloužit jako opěradlo, přiložíme ji delší stranou ke zbývajícím paletám a pořádně ji k nim přišroubujeme.

Na gauč nám následně postačí umístit polstrování a polštářky a tadá, gauč je na světě.

Nechce se vám vyrábět?

Pořiďte si již hotovou sedací soupravu z palet.

Knihovnička

Milovníky knížek jistě potěší, že z palet lze vyrobit i luxusní knihovnu na oblíbené knížky. Paletu postavíme užší stranou nahoru a její "poličky" využijeme pro uložení knih. Palety můžeme natřít svou oblíbenou barvou, používáme ale vždy barvu určenou pro dřevěné plochy.

Výhody a nevýhody nábytku z palet

Každá mince má dvě strany. I na nábytku z palet můžeme najít výhody a nevýhody.

Výhody

Velkou výhodou je, že části nábytku lze jednoduše opravit, popřípadě nahradit.Jako další plus můžeme zmínit, že nábytek z palet je lehký, a proto se s ním snáze manipuluje.

Nevýhody

Paletový nábytek má pravděpodobně jen jednu jedinou nevýhodu, a to, že na tomto nábytku snáz ulpívá prach, který je těžké odstranit. Tak na to musíme být připraveni, abychom pak nebyli nemile překvapeni.

Příprava palet je nezbytná

Před samotným montováním nábytku je nutné provést některé kroky, bez kterých to prostě nepůjde. Je nemyslitelné, že bychom si palety přivezli domů a hned začali vyrábět nábytek. Takto by to nešlo.

Zkouška palet

Palety si nejprve rozložme a pořádně na ně zatlačme. Tak zjistíme jejich kvalitu, ty kvalitní palety musí zátěž vydržet. Rozložme si palety tak, jak si představujeme, že by měl nábytek vypadat, přebývající části palet můžeme bez problému uříznout.

Opracování palet

Až budeme mít jasnou představu o tom, jak bude náš nábytek z palet vypadat, tak se pustíme do opracování palet. Co to znamená? Všechny palety zbavíme sponek a hřebíků. Následně hoblíkem nebo brusným papírem, takzvaným šmirgl papírem, otupíme hrany a vrchní část palet. Na dotek nebudou palety asi nikdy úplně dokonalé, ale rozhodně by z nich neměly trčet třísky nebo ještě něco horšího.

Impregnace a nátěr

Impregnace je zcela na místě, pokud náš nábytek bude stát venku. Není ale na škodu, když palety naimpregnujeme i v případě, že nábytek budeme využívat doma. Chráníme je tak před škůdci. Nátěr musíme vždy nechat pořádně zaschnout.

Chceme-li palety nabarvit jinou barvou, není to žádná překážka. Při této činnosti se můžeme realizovat a naplno využít naší kreativity. Najdou se i tací, kteří se mohou při tvoření pořádně vyřádit. Pokud je to možné, můžeme přenechat tuto tvorbu na dětech, dítka tuto možnost jistě ocení a třeba zjistíme, že máme doma malého Picassa.

Filcové nálepky

Na spodní hrany palet nalepíme filcové nálepky. Důvod je jasný, nábytek potom nebude klouzat po podlaze.

Údržba nábytku z palet

Mnoho lidí se obává, zda zvládnou údržbu o dřevěný nábytek. Zde bychom řekli jen „nebojme se toho.“ Údržba je zcela jednoduchá, postačí nábytek otřít vlhkých hadříkem a otvory vysát a je hotovo.

Fantazii se meze nekladou

Nábytek nakupovaný v obchodech není tak nápaditý, a dělá tak obyčejným i náš domov. Palety jsou skvělým originálním řešením bytové situace, moc nestojí a můžeme si je „vyšperkovat“ podle svých představ. Můžeme tak dát průchod své kreativní a tvůrčí stránce. A to je opravdu velká výhoda.