Není novinkou, že podoba našeho domova může ovlivňovat emoce a nálady. Někdo preferuje domov plný barev nebo vzorů, jiný zase minimalistické prostředí, které ho vybízí k relaxaci.

Jak si zařídit byt?

Na to, v jaké jsme náladě, má vliv hned řada aspektů, které doma můžeme mít pod kontrolou, a tedy je možné je změnit. Jde o barvy, osvětlení, rozmístění nábytku, dekorace, použité materiály a samozřejmě taky čistota a pořádek.[1]

Mysleme na to, že pro povzbuzení je důležité přirozené světlo, přestože umělá svítidla mohou prostor příjemně zútulnit. Zároveň vhodně vybírejme dekorace jako obrazy, sochy, vázy, fotografie nebo rostliny. Právě ty mohou značně ovlivňovat naše emoce. Zmíněné věci se totiž mohou vázat i k našemu osobnímu životu nebo minulosti. Pokud ve vás něco vyvolává nepříjemné dojmy, raději předmět ukliďte.

Naši psychiku ovlivňuje množství faktorů

S rozmyslem vybírejme také materiály. Ty přírodní, jako jsou dřevo, kámen nebo keramika, v nás mohou budit pocit bezpečí a spojení s přírodou, kdežto plasty nebo umělé tkaniny působí spíš nepřirozeně a chladně. V případě rozmisťování nábytku dbejme na to, aby byl prostor dobře průchodný a mohla v něm tak dobře proudit energie. Nezapomeňme ani na ergonomický nábytek, které podpoří vaše zdraví.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že prostor, který je neuklizený, může způsobovat stres, úzkosti nebo pocity chaosu. Pobyt v uklizeném prostředí zkrátka působí pozitivněji.

Jaké zvolit barvy v bytě?

Je možné, že při výběru barev se řídíte tím, jaké barvy se vám líbí, zároveň citem nebo praktickým pohledem. Zkuste se ale na barvy zaměřit až z vědeckého hlediska. Barvy mohou mít uklidňující účinek, v této kategorii je zelená, modrá a fialová. Na druhé straně jsou barvy povzbuzující, tedy červená nebo oranžová, a za neutrální barvu, která protiklady vyrovnává, je považovaná žlutá.[2]

Zajímavé je, že teplota barev má vliv na modelaci prostoru. Teplejší barvy je vhodné umístit do popředí a dozadu naopak věci studených barev. Pokud potřebujete prostor opticky zvětšit, zvolte barvy studené, přičemž pro prostorovou modelaci je nejhorší červená barva.

Význam barev

Pokud se podíváme, jak na člověka působí jednotlivé barvy, stojí za zmínku modrá, protože ta by měla působit jako barva klidu a harmonie. Jedná se o barvu touhy i věrnosti a podporuje zmírnění emocí. Fialová barva dodává duchovní sílu a posiluje relaxaci či meditaci.

Červená barva dodává energii, elán a uvolňuje potlačené emoce. Ovšem pozor, aby tyto emoce nevedly až k agresivitě. Žlutá je symbolem hojnosti života, podporuje paměť i koncentraci. Bílá barva poté rozveseluje mysl, zároveň jde o symbol čistoty, a proto podporuje očišťování organismu.

Růžová zjemňuje negativní emoce a probouzí soucit. Černá působí depresivně, ale také podporuje odpočinek a napomáhá proti nespavosti. Zelená dodává sebevědomí a povzbuzuje přátelskost. Oranžová pak dodá energii a může vyvolat chuť k jídlu.