Ani v době sociálních sítí nezapomínejte na tištěné fotky. Nemusí viset pouze v digitální podobě na internetu. Přinášíme tipy, jak si jimi vyšperkovat bydlení. Není nutné používat pouze rámečky na polici nebo stěnu, způsobů je nespočet. Představíme si pár základních pravidel.

Fotky jsou dekorací interiéru

Vystavením fotografií doplníte aranžmá svého domova. Před jejich rozmístěním ale proveďte malou analýzu místností, velikosti ploch, umístění nábytku a hodnocení barevného sladění. Poté rozložení fotek proveďte nejprve zkušebně přiložením na stěnu nebo rozložením na zemi. Pomůže to v rozhodování. Až následně přistupte k instalaci.

Promyslete si uspořádání fotek

Ať už budete fotky vystavovat jakýmkoliv způsobem, promyslete si, kde je vhodné prostor zaplnit a kde to už není potřeba. Vhodné to není například tam, kde je hodně nábytku. Obecně platí, že v případě velkých volných prostor lze na stěnu umístit velké fotografie, multirámy nebo koláže z fotek. Pokud máte fotografie s výraznými motivy, nezapomeňte je „nechat dýchat“ a neumisťujte kolem nich žádná další díla.

Jestliže máte k dispozici více prostoru a zvolíte koláž ze zarámovaných fotografií, držte se vámi vybrané linie s přihlédnutím k prostoru a rozmístění nábytku.

Není ale striktním pravidlem linie dodržovat, pokud je budete porušovat vědomě a najdete vhodnou kompozici. Snažte se ale velké fotografie, které jsou součástí koláže, umístit nahoru nebo do rohů. Menší rozměry fotek by tam tolik nevynikly.

Pokud na stěnu chcete pověsit jednu fotografii, nejlepší je do úrovně očí. Jestliže máte v bytě vysoko stropy, je vhodnější vystavit fotky orientované na šířku. Jsou-li u vás stropy nízko, využijte fotek na výšku, které opticky strop nadzvednou.

Myslete na barvy

Zároveň se zaměřte i na barevné sladění fotografií a interiéru. Toho můžete docílit i tehdy, když například rámy budou stejného odstínu jako závěsy, polštáře nebo koberec.

Rozmístěte fotky tematicky

Pravděpodobně zvolíte jiné fotky do obýváku, ložnice nebo kuchyně. V prostorách určených k setkávání se s lidmi se budou lépe vyjímat fotky méně osobního charakteru, které můžete umístit například do zmíněné ložnice. Zmiňme, že fotky lze vystavit v jakékoliv místnosti včetně koupelny, chodby nebo nad schody. Docílíte tak osobitého charakteru vašeho domova.

Jak pověsit fotky na stěnu

Podívejme se na způsoby instalace fotografií z technického hlediska.

Fotorámy

Klasickým způsobem umístění fotky na zeď je její vložení do fotorámu a následné zavěšení na háček, skobu nebo hřebík. Rám může být opatřený tenkým sklem nebo plexisklem, nebo naopak může úplně chybět. Pokud je ve vašem interiéru nežádoucí velké množství dekorací, zvolte rámeček nevýrazných či přírodních odstínů nebo sáhněte po rámu s klipy.

Lišty na fotky

Lze použít dvě lišty. Horní lišta je s očkem, které slouží k zavěšení, a dolní lišta je závaží. Lišty jsou k dispozici z různých materiálů jako dřevo, hliník nebo plast a také v různých barevných provedeních.

Vystavení bez vrtání

Pokud nechcete nebo nemůžete vrtat do zdi, použijte oboustranné lepicí pásky, lepicí pásky a suchý zip nebo lepidlo na fotky. Pásky také prakticky řeší případnou demontáž fotografií, neměly by zanechávat stopy. Jestli chcete použít lepidlo, natřete zadní stranu fotografie a na stěně ji vyhlaďte pomocí válečku nebo měkké houby.

Netradiční způsoby výstavy

Možností, jak vystavit fotografie, je celá řada. Stačí zapojit fantazii a můžete použít i rekvizity, které máte doma. Dost možná disponujete korkovou nástěnkou nebo můžete obalit polystyrenovou desku. V obou případech lze fotky přišpendlit, aniž byste je museli děrovat. Účel nástěnky splní i sisalová nebo rybářská síť, kam fotky připevníte kolíčky.

Je možné zvolit i jiný materiál sítě, který zapříčiní nepoddajnost celého výtvoru. K takovým patří například kovové sítě s většími oky nebo ochranné sítě pro zvířata či naopak proti nim. Pokud máte rádi ještě větší extravaganci, můžete si doma zavěsit větev a pomocí provázků na ni pověsit fotky. Jestli jste naopak konzervativnější, fotky umístěte na komodu, do vitrín, na police nebo na regál.

Jestliže vytváříte menší galerii, nezapomínejte na osvětlení. Na nábytek poblíž fotek postavte stolní lampu nebo rámy obtočte světelným řetězem. Nechte se inspirovat v galerii.

Tvorba vlastní výstavy může být potěšením a výsledek působivou dekorací. Dbejte na to, aby vámi vybrané fotky zrcadlily to, co je vám blízké, co máte rádi, co se vám líbí nebo o co se zajímáte. Může se jednat o rodinnou dovolenou nebo výlet s přáteli, fotky zachycující vaše zájmy nebo významné životní momenty. Pojítkem může být i jednotná barva fotografií, která doplňuje váš interiér.

A jak dál zútulnit váš domov? Nabízíme 7 tipů a inspirací.