Naše planeta nám dává vědět, že je potřeba něco změnit, abychom se dostali z kolotoče globálního oteplování, mizení deštných pralesů, úhynu ohrožených druhů, ale i těch neohrožených. Stále častěji se setkáváme s tím, že oceány vyplavují tuny plastu a vodní plochy jsou otráveny chemickými látkami. Existuje mnoho způsobů, jak se do boje za lepší životní prostředí zapojit.

Můžeme třídit odpad, ale můžeme ho produkovat také co nejméně. Trendem posledních let je ekologická drogerie, která se ale v supermarketech stále prodává v plastových obalech a doplněná chemií. Proto Vám nyní přinášíme hned několik způsobů, jak si voňavou aviváž vyrobit doma za minimum nákladů a v ekologické variantě, i co se obalu týče.

V jednoduchosti je krása

Možná vás až překvapí, jak jednoduché je vyrobit si vlastní aviváž. Ani v jednom ze způsobů, který vám představíme, nepotřebujete žádné velké množství ingrediencí. Nepotřebujete ani přílišné množství financí, protože každá z ingrediencí stojí pár korun. Pro všechny recepty je jedno společné – skladování. Bohatě vám postačí např. stará a dobře vyčištěná dóza od aviváže, příp. se můžete poohlédnout po staré (ale čisté a sterilizované) a velké zavařovací sklenici, která se dobře uzavírá.

Zázračný ocet

První recept na domácí aviváž je co do ingrediencí i financí opravdu nenáročný. Stačí vám pouze klasický ocet. Dopředu avizujeme, že se nemusíte bát obvyklého čpavého zápachu, ten při závěrečném máchání zmizí, navíc jiné zápachy odstraní.

Výhodou octa je to, že v prádle díky své kyselosti neutralizuje zbytky pracího prostředku. Má schopnost, dostat se hluboko do vláken, čímž chrání barvu nejen barevných kousků, ale zároveň projasňuje ty bílé. Funguje výborně jako změkčovadlo, a to nejen u oblečení, ale i u pračky. Prádlo je díky octu jemné a měkké na dotek a pračka se díky němu pravidelně zbavuje vodního kamene.

Pokud byste přeci jen chtěli o něco voňavější aviváž, můžete přidat do octa pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, prádlo krásně provoní.

Způsob použití: nalijte jednu deci octa do přihrádky pro aviváž (případně přidejte pár kapek vonného oleje) a perte jako obvykle.

Pokud byste chtěli po domácku vyrobenou aviváž připodobnit více té kupované, stačí (ideálně v mixéru) smíchat pět dílů horké vody, jeden díl oblíbeného kondicionéru na vlasy a tři díly octa. Vzniklou směs přelijte do čistých a uzavíratelných nádob. Používejte jako klasickou aviváž z obchodu.

Zázračný ocet vol. 2

V předešlém receptu jsme použili klasický ocet, který bychom za normálních okolností použili třeba na sladkokyselý nálev na okurky. V následujícím receptu se poohlédneme po octu jablečném.

Na přípravu aviváže si připravte:

  • 5 – 6 lžic jedlé sody,
  • čtvrt litru převařené vody (máte-li doma miminko, můžete použít i kojeneckou),
  • jeden litr jablečného octa,
  • 20 – 30 kapek esenciálního oleje dle výběru,
  • gumové rukavice, uzavíratelnou nádobu o objemu pěti litrů, kyblík.

Do vyššího kyblíku postupně nalijte vodu a sodu, řádně promíchejte, ať se soda začne pomalu rozpouštět. Po dávkách a za stálého míchání přidávejte jablečný ocet. Směs vám začne pěnit, čehož se ale nelekejte, je to naprosto přirozená reakce. Jako poslední přidejte oblíbený esenciální olej, který směs krásně provoní. Vše ještě naposledy zamíchejte a přelijte do čisté lahve.

Před každým použitím aviváž protřepejte. Do jedné prací várky bohatě postačí 50 ml aviváže. Toto přiměřené množství díky octu krásně vydesinfikuje a změkčí prádlo. Jablečný ocet vyniká také svými hypoalergenními účinky.

Věděli jste, že je takováto domácí aviváž doporučovaná všem alergikům a jedincům s opravdu citlivou pokožkou, protože nezpůsobuje alergické reakce, na rozdíl od většiny kupovaných prostředků?

Tip na závěr

Je jasné, že ne všem bude vyhovovat domácí výroba aviváže. Nemusí být čas na její výrobu, nemusíte octu jako stěžejní surovině důvěřovat, jste spokojeni s jinou značkou apod. To je naprosto v pořádku. I pro vás ale máme tip, jak zvládat domácí drogerii o něco ekologičtěji (pokud se tak samozřejmě ještě nestalo).

Stále častěji se můžete v drogeriích setkat s tím, že si můžete donést svoji prázdnou lahev od aviváže, pracího prostředku nebo saponátu na nádobí a načepovat si do ní tekutinu, aniž byste s ní museli kupovat další plastový obal. Učinit tak můžete v mnoha prodejnách dm drogerie.

Díky využití opakovaného plnění nádob ušetříte nejen svoji peněženku, neboť neplatíte vyšší částku díky obalu, ale šetříte i přírodu, protože ji ochráníte před dalším zbytečným plastem.