Kožené oblečení představuje nestárnoucí klasiku. V módě je již spoustu let, k dispozici jsou rozmanité kousky. Vytvořit z nich můžete skvělý outfit do práce, ale i do města. Nicméně kůže vyžaduje specifickou péči, aby vydržela dlouho krásná a funkční.

Uložení ve skříni

Kožené kousky není dobré dlouhodobě skladovat poskládané. Jakmile je přeložíte, mohou vznikat nevzhledné rýhy a pomačkání. Abyste tomu předešli, je vhodné oblečení věšet na ramínka. Pokud chcete zajistit perfektní podmínky, pak se vyplatí pořídit polstrovaná ramínka. Ta oděv lépe drží ve správném tvaru, nehrozí tak poškození.

Optimální skladování

Pokud potřebujete oblečení uschovat na další sezónu, nebalte ho do plastového pytle. Ten je neprodyšný a materiálu nedělá dobře. Vzhledem k tomu, že byste kůži neměli skládat, nejlepší je skladovat vše celoročně ve skříni. Kůže je univerzální a nosit ji můžete v jakékoli sezóně.

Pokud ji přesto potřebujete uschovat či třeba zabalit na cesty, pořiďte si prodyšný vak na oblečení. Do toho lze zabalit i oděv na ramínku, bude přitom chráněn před vnějšími vlivy a bezpečně uložen.

Vhodné podmínky

Kožené kousky není zrovna dobré nosit, když venku prší. Voda jim nedělá dobře, kvalita i životnost se snižují. Zmoklé kalhoty či bunda nemusí pak vypadat dobře, zejména pokud je vodě vystavujete pravidelně. Když přeci jen zmoknete, nezapomeňte oblečení nechat pořádně uschnout, než ho schováte do skříně.

Vhodné není ani teplo, používání sušičky většinou nepřipadá v úvahu. Ovšem vyhnout byste se měli i topení. Kožené věci nenechávejte schnout na radiátoru či v jeho blízkosti.

Dlouhodobá údržba

Každý oděv samozřejmě potřebuje pravidelně prát. U kožených kousků to může být o něco složitější. Některé z nich lze prát normálně v pračce, je však třeba respektovat maximální teplotu na štítku a ideálně používat speciální prací prostředek. Případně můžete prát v ruce.

Hloubkové čištění kůže

Pokud šaty zašpiníte odolnou skvrnou, je třeba při čištění postupovat opatrně a se speciálními prostředky. Jestli chcete mít jistotu, že se skvrny zbavíte a kůže zůstane nepoškozená, nechte ji vyčistit u profesionálů v čistírně.

Jemná péče

Kožené kousky jsou poměrně náchylné na různé poškození, pravidelné nošení je opotřebuje a může se snižovat kvalita. Abyste tomu předešli, je dobré pořídit si kondicionér či balzám na kůži. Ten proniká do materiálu a zajišťuje jeho regeneraci. Prodlužuje životnost, zlepšuje pružnost a funkčnost.

Před použitím kondicionéru je vhodné oděv otřít vlhkým hadříkem, abyste ho zbavili všech nečistot. Pak ho jen stačí nechat uschnout a můžete nanést produkt. Ten pak nechte působit dle návodu na obalu. Výsledkem je krásně lesklá kůže, ve které budete vypadat skvěle.

Z kůže se vyrábí spousta oděvů – může jít o šaty, kalhoty, bundy, ale třeba i kabelky nebo boty. Jde o populární materiál, vypadá totiž skvěle a při správné péči dlouho vydrží. Držte se těchto tipů a můžete se spolehnout, že vaše kožené kousky budou i po několika sezónách vypadat stále skvěle a budou dobře sloužit.