Káva, nápoj, který pijeme snad všichni dospělí. Víte ale, jak káva účinkuje na váš organismus? Představíme vám základní účinky kávy jak pozitivní, tak také negativní. Poradíme vám také, jak často je vhodné kávu pít, aniž byste ohrožovali své zdraví.
Káva je nápoj připravený z pražených a umletých zrn kávovníku.
Pozitivní účinky
Káva, nebo také jinak řečeno hovorově „kafe“, obsahuje látku zvanou kofein. Ten zabraňuje tomu, aby nás schvátila únava, a proto pro nás není problémem se dlouhou dobu soustředit. Kofein také zvyšuje výkonnost až o 12 %. Lidé pijící kávu mají méně často problémy s duševními chorobami. Těchto účinků si všimla i věda, takže není žádným tajemstvím, že taktéž řada léků kofein obsahuje.
Možná jsme někde někdy slyšeli, že velké množství kofeinu, může člověku způsobit infarkt. Podle vědců je tato myšlenka, která koluje ve společnosti, zcela nepravdivá. Ba naopak, je prokázáno, že lidé, kteří konzumují maximálně čtyři šálky kávy denně, mají méně srdečních chorob než lidé, kteří kávu vůbec napijí.
Kofein je přidáván i do spalovačů tuků, jelikož pomáhá hubnout.
Stejně tak jako informace o infarktu z důvodu požívání kávy, tak i zprávy o tom, že je káva karcinogenní, jsou mylné. U některých typů rakovin je naopak dokázané, že se riziko onemocnění touto chorobou u lidí konzumující kávu, snižuje. Jedná se například o rakovinu jater.
Výzkumníci zjistili, že kávu lze využít jako lék při Alzheimerově chorobě nebo také to, že káva snižuje riziko onemocnění cukrovkou typu II. Dalším zjištěním lékařů je, že jedinci konzumující kávu mají velkou možnost vyhnout se Parkinsonově chorobě.
Negativní účinky
Je samozřejmostí, že i káva má negativní účinky na lidské zdraví.
Na prvním místě je třeba zdůraznit, že na kávě (kofeinu) může vzniknout závislost. Káva má stejné účinky jako droga!
Lidé s vysokým krevním tlakem by se měli kávě vyhýbat a neměli by ji konzumovat v nadměrné míře.
Ve společnosti můžeme také slyšet tvrzení, že káva dehydratuje. A ano, to pravda je, ale pouze pokud vypijeme víc než pět šálků kávy denně. Problém s kávou ale mohou mít lidé trpící onemocněním močových cest a ledvin.
Máme-li problém s trávením, není úplně vhodně kávu konzumovat. Žaludek nám vždy připomene, že mu káva nechutná.
Kávě by se měli vyhnout i lidé trpící jakoukoliv kvasinkovou infekcí. Kofein totiž podporuje množení kvasinek.
Špatně připravená káva zvyšuje cholesterol. Dalším minusem je, že se nám kvůli její konzumaci může hůře vstřebávat vápník (tomu se můžeme vyhnout pitím kávy s mlékem).
Dávkování
Jak jsme již naznačili výše, konzumovat kávu bychom měli maximálně čtyřikrát denně po šálku.
Smrtelnou dávkou kofeinu je deset gramů, což je asi sto šálků espressa. To znamená, že na předávkování kávou nejspíše nezemřeme.
Těhotenství a mateřství
Maminky si nemusí odpírat kávu stoprocentně. Stačí udržet denní dávku pod sto padesát gramů v těhotenství a pod dvě stě gramů v období kojení (cca tři šálky denně). Pokud i přesto máme strach kávu v tomto období požívat,můžeme zkusit bezkofeinovou kávu nebo kávové alternativy (melta, caro).
Druhy kávy
Existuje několik druhů káv. Mezi ty základní, jednoduché na přípravu a zároveň ty nejznámější patří:
- espresso -jeho objem je 30 ml, espresso lze připravovat různě, můžeme si udělat lungo, ristretto, americano - všechny tyto kávy jsou jen upravenou verzí espressa (vlastně se jedná o různou velikost espressa)
- capuccino - těší se velké oblibě, patří mezi středně velké kávy (základem je opět espresso)v kombinaci s vyšlehaným mlékem, celá káva je o objemu 150-180 ml
- latté - vycházíme opět z espressa, ale oproti cappuccinu je v caffé latté více napěněného mléka, objem kávy činí 250 ml
Tyto typy kávy si můžeme objednat v jakékoliv restauraci, vyškolený personál jistě bude vědět, jak kávu kvalitně připravit.
Lidstvo funguje s pomocí kávy
Není ničím překvapivým, že Češi jsou národem pivařů a takzvaným kávomilů, ročně jsme schopní vypít až tři kilogramy kávy, což je cca 400 šálků. A právě proto, že jsme lidé konzumující kafe v tak hojném množství, bychom měli vědět, jaké množství kávy je vhodné, jaká jsou možná rizika spojená s pitím kávy, ale také její pozitiva a blahodárný vliv na lidský organismus. Můžeme také zkoušet různé druhy káv.