Chcete vědět, čím jezdí slavní? Podívejte se na vozový park ve Vatikánu. Brzy tam najdete možná i elektromobil od Škody. A co mají v garážích další slavné osobnosti od Bílého domu až po Pražský hrad?

Vatikán chce používat elektromobily Škoda

Budoucnost naší planety a ochrana životního prostředí jsou pro papeže Františka důležité. Stane se vůbec prvním papežem v historii, který vystoupí na konferenci OSN ohledně změny klimatu, konkrétně na 28. konferenci COP v Dubaji.

Tam se kromě problematiky životního prostředí seznámí i se světem elektromobilů, novými trendy v této oblasti a měnící se legislativou.

Vatikán chce do roku 2030 nahradit současný vozový park novými elektromobily a zvýšit na celém území množství dobíjecích stanic. Kromě toho chce zajistit energetické potřeby státu pouze z obnovitelných zdrojů. Proto městský stát podepsal dohodu s Volkswagenem o postupné výměně vozového parku za elektromobily značky Škoda a Volkswagen. Papež František Škodu zná. Před dvěma lety při návštěvě Slovenska naše automobilka poskytla hned dva bateriové Karoqy a dva Enyaqy.[1]

Ekologicky smýšlí také Elon Musk

Zatímco první vůz Elona Muska byl bavorák BMW 320i z roku 1978, dnes je jeho vozový park pro každodenní ježdění vybaven elektrickými modely Tesla. Jeho hlavním autem je Tesla Model S P100D. Vlastní samozřejmě i Teslu Model X a Teslu model S. V minulosti měl i Teslu Roadster, ale tu poslal do vesmíru na jedné ze svých raket od SpaceX. Jako milovník vozů má samozřejmě i několik historických modelů, jako Jaguar E-Type Roadster nebo Ford Model T.

Tesla Model X učarovala i spoluzakladateli Google

Spoluzakladatel největší sítě na světě, Sergey Brin, ve své garáži ukrývá Teslu Model X a občas ho na silnici můžeme potkat také v Tesle Roadster. Údajně je dobrým přítelem Elona Muska, takže k této značce má s největší pravděpodobností spíše osobní vztah než zájem o ochranu životního prostředí.

Tesla Model X (Foto: Elonx)
Tesla Model X (Foto: Elonx)

A jak to má druhý spoluzakladatel Googlu?

Larry Page je druhý spoluzakladatel Googlu. Ostatně i on má podobný vkus na vozy jako jeho kolega. Řídí Teslu Roadster.

Toyota Prius (Foto: Toyotalife)
Toyota Prius (Foto: Toyotalife)

Mimo to v jeho garáži můžeme najít Toyotu Prius a k tomu si koupil i elektrokolo.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg řídí svou Hondu Jazz

Když už jsme u zakladatelů internetových gigantů, nemohlo nám uniknout ani nejoblíbenější auto Marka Zuckerberga – zakladatele Facebooku.

Honda Jazz  (Foto: Honda)
Honda Jazz (Foto: Honda)

Ačkoliv jeho majetek čítá přes 1,6 mld. Kč, na drahé vozy si nepotrpí. V jeho garáži najdeme například Hondu Jazz nebo Volkswagen Golf GTi.[2]

Donald Trump má hned pět oblíbených vozů

Kontroverzní bývalý a možná i budoucí americký prezident Donald Trump je nejen miliardářem, ale také člověkem, který má velmi kladný vztah k autům.

Rolls Royce Phantom  (Foto: Tipcars)
Rolls Royce Phantom (Foto: Tipcars)

V jeho garáži najdeme hodně modelů. Ale mezi jeho nejoblíbenější patří Lamborghini Diablo VT z roku 1997, Rolls Royce Silver Cloud 1956, Chevrolet Camaro Indianapolis 500 Pace Car, Rolls Royce Phantom nebo Mercedes McLaren SLR.[3]

A jak to má naše hlava státu?

Zatímco prezident Václav Havel zbožňoval Mercedesy, Václav Klaus Audi a Miloš Zeman sázel na Škodovky, současná hlava státu Petr Pavel je často vídán ve vrcholové řadě BMW 7.

BMW 7 (Foto: BMW)
BMW 7 (Foto: BMW)

Ve svém soukromém životě ho můžeme na silnici potkat ve sportovním kupé M2. Že by v nejbližší době přesedlal na mladoboleslavského oře Enyaqa, to nevypadá.