Do konce loňského roku platilo, že pokud získáte trestné body do karty řidiče, nikdo vás o jejich připsání neinformoval. Neinformovanost od 1. ledna 2024 končí a řidičům začnou na přání chodit notifikace.

Jak funguje notifikační systém o přidělení bodů do karty řidiče

Jezdit celý rok bez škobrtnutí se podaří jen málokterému řidiči. Drobné přestupky mnohdy neřešíme, a tak nás ani nenapadne zeptat se strážníků, zda se nám nepřipočetl nějaký ten bod do našeho konta. Pro ty, kteří se o svůj bodový systém doteď příliš nezajímali, je tu notifikační systém o přidělení bodů do karty řidiče.

Do loňského roku řidiče při připočtení trestného bodu nikdo neinformoval. Mohl to udělat nanejvýš policista při řešení prohřešku na místě, ale jinak se celkový stav bodového konta každého řidiče držel v tajnosti. To se ovšem mění.

Od 1. ledna 2024 se stačí přihlásit do Portálu dopravy pomocí bankovní identity, eGovermentu, MojeID, eObčanky nebo třeba mobilním klíčem. Až se dostanete do systému, jednoduše si tam můžete zaškrtnout bezplatné zasílání upozornění o všech bodových změnách ve vaší kartě.

O změnách vašeho bodového konta vás může systém informovat prostřednictvím textové zprávy na váš telefon, e-mailem nebo elektronickou poštovní schránkou nebo notifikací v prostředí Portálu občana či Portálu dopravy. Tento systém je tak další vychytávkou, která řidičům usnadní život v České republice.[1]

Zkontrolovat si můžete i své starší prohřešky nebo stav tachometru vozu pomocí VIN

Portál dopravy je úzce propojen s Portálem občana. Znamená to, že se vám zde zobrazí některá stejná data nebo informace. Rozhraní Portálu dopravy je rozděleno do čtyř hlavních sekcí a to Řidič, Vozidla, Plavba a nakonec Letectví.

V sekci Řidič můžete využít elektronické podání žádosti o řidičský průkaz. Pokud už jej vlastníte, můžete si zobrazit jeho podrobnosti. Sledovat zde můžete kartu řidiče a podívat se na své minulé přestupky i zkontrolovat profesní způsobilost nebo zákazy.

Kategorie Vozidla je v současnosti nejvíce rozsáhlá a je rozdělena do čtyř podkategorií, které vám poskytnou informace z Registru silničních vozidel. Můžete se zde podívat na všechna vozidla, která jste v minulosti vlastnili.

Dále zde najdete předvyplněné žádosti pro dopravní úřad, dostanete se do registru vozidel skrze datovou kostku, k mýtnému portálu a portálu dálničních známek.

Zkontrolovat si zde můžete stav vývoje tachometru vozidla dle VIN kódu. Ověříte si konkrétní vozidlo, zda nebylo vedené jako vozidlo taxislužby, nebo si zjistíte platnost průkazu konkrétního taxikáře.

V rámci kategorie Plavba si můžete požádat o vydání náhradního dokladu při jeho ztrátě, zničení, odcizení či změny údajů, případně se můžete také přihlásit ke zkoušce nebo požádat o nový průkaz Vůdce rekreačního a malého plavidla.

Součástí kategorie Letectví tu jsou možnosti v podobě registrace pilotů a provozovatelů bezpilotních systémů, žádost o ověření spolehlivosti, nahlížení do leteckého rejstříku, žádost o kompenzaci z důvodu zpoždění, zrušení letu či odepření nástupu na palubu a najdete tu další formuláře ÚCL a technické a pilotní průkazy sportovních létajících zařízení.

Portál řidiče se bude dále rozvíjet

Do budoucna by měly přijít digitální žádosti o přepisy motorových vozidel nebo například rozšířená agenda pro pravidla. Vzhledem k tomu, že od nového roku budou už i velké techničáky online, je asi zbytečné chodit kvůli přepisu auta na úřad.[2]