Druhů práce je jako barev na malířově paletě. Práce v teplé kanceláři nebo v krásně provoněné pekárně, to se ihned lépe pracuje. Ale umíte si představit, že byste lezli po elektrickém vedení nebo pracovali na ropné plošině? Pojďme se společně podívat na nejnebezpečnější povolání na světě.

Dřevorubec

Povolání dřevorubce není žádný šlágr. Tato práce je 30krát rizikovější než jakékoliv jiné zaměstnání. Když obsluhujete těžké stroje či jste zavěšeni vysoko ve vzduchu, riziko zranění či úmrtí je vysoké. Nejčastější nehodou je samozřejmě zasažení objektem, jako je například padající větev či celý strom. Tato práce není jen těžká, ale také zdraví ohrožující a to zejména díky nemocem, které zní pramení. Nejčastějším onemocněním dřevorubců jsou karpální tunely.

Rybář na moři

Rybaření v hlubokém moři či oceánu patří mezi nejnebezpečnější práci na světě. Povolání obnáší práci v obtížných podmínkách, a to zejména díky přírodním vlivům, ale také manipulaci s těžkými stroji. Co se týče psychické stránky, tak tato práce je na mentální zdraví o to více složitá. Pracujete daleko od existence lidí, a to člověku úsměv na tváři nevykouzlí. Nejčastější příčinou úmrtí při mořském lovení je utonutí, incidenty související s přepravou či chybné vybavení.

Podvodní svářeč

Profese podvodního svářeče není na našem území hodně vyskytující. Práce obnáší opravy objektů a staveb pod hladinou, nejčastěji se jedná o různé přehrady či hráze. Pracující jsou vystaveni výbuchu, popálení svařovacím plamenem a v nejhorším případě zavalení objekty. Úmrtnost se pohybuje okolo 15 %.

Výrobce mikročipů

Jestli-že jste o tomto zaměstnání nevěděli či jste si nemysleli, že není nijak náročné, tak opak je pravdou. Počítačové čipy jsou vyráběny s velkým počtem nebezpečných chemikálií, například včetně arsenu. Práce představu řadu negativních účinků na zdraví každého člověka, a to převážně z dlouhodobého hlediska.

Je prokázáno, že výroba mikročipů může způsobit různé nemoci dýchacích cest, rakoviny, vrozené vady a potraty.

Horník

Hornická pozice je všeobecně řazená mezi nejnebezpečnější. Zranění jsou vyskytující v hojném počtu – závaly, exploze, manipulace s chemikálií, pády a toxické výpary. Například Čínská lidová republika má největší těžební průmysl na celém světě.

Těžař na ropné plošině

Těžařská práce je velmi náročná jak na fyzické zdraví, tak i na psychické. Ropný dělníci pracují v 16hodinových směnách bez jakéhokoliv delšího odpočinku. Pracují na moři, tak i mimo něj, ve výškách, s těžkým vybavením a nebezpečnými materiály. Příčinou úmrtností jsou dopravní nehody, kde je hlavním důvodem únava, dlouhé a nebezpečné cesty.

Válečný reportér

Ano, i práce reportéra je velice nebezpečná. Vysílá a ukazuje dění přímo z bojové linie, a to přináší vysoké riziko nebezpečí. Mezi ně patří zastřelení či únos. I z tohoto důvodu se řadí povolání válečného reportéra za méně žádoucí práci, ale o to více hazardní.

Elektrikář vysokého napětí

Pokud se bojíte výšek, tak toto povolání vás asi nenadchne. Profese elektrikáře vysokého napětí se považuje za jednu z obtížných prací. Vyžaduje totiž lezení v obrovských výškách s velmi těžkým vybavením, rovnováhu a sílu. Nedej bože, když jsou špatné venkovní podmínky pro vykonání této profese.

Horský průvodce

Hory, sníh, zima, to jsou věci, které člověk, jako je horský průvodce zažívá každý den. Jak už asi sami tušíte, tato práce je nelehká, ba i celkem extrémní. Úkolem samotného průvodce je nosit vybavení a zásoby určené na cestu, ale také být ten první, který si vyzkouší nebezpečnou trasu. Horský průvodce zodpovídá za celou svoji skupinu a stará se o její bezpečnost.

Úskalím a překážkami této práce jsou sněhové či kamenné laviny.

Kurýr

Ve městě jste už určitě viděli kurýra, který buď veze na zádech zásilky či převáží jídlo. Povolání kurýra bývá v mnoha zemích považováno za nebezpečné. Kurýři jsou často oběťmi loupežných přepadení či jiných zločinů. Velkým rizikem jsou dopravní nehody, které se stávají, když kurýři potřebují v malém časovém rozmezí dovést určitou zásilku.

Buďte rádi, za vaše povolání

Možná si občas říkáte, že je vaše práce vážně nudná a nebaví vás. Ale odpovězte si na otázku, jde vám v ní o život?