Taky jste nikdy o této rostlině neslyšeli, i když je možná nebezpečná a přesto je veřejně dostupná i pro děti? Tak to nejste jediní. Pojďme se společně podívat, co tato rostlina způsobuje.

Kratom je strom patřící do čeledi kávovníků. Proslavil se díky jihovýchodní Asii, kde byl využíván k léčebným účelům kvůli jeho stimulačním účinkům. Listy této rostliny se drtí na prach zelené či žluté barvy.

Při požití malého množství prášku v nás kratom rozproudí energii, ale při nadměrné dávce naopak působí jako sedativum. Kratom má stejné účinky jako drogy, a tak nás asi nepřekvapí, že i na něm může vzniknout závislost a s ní spojené vedlejší nežádoucí účinky. To je důvodem toho, proč se nyní ve společnosti spekuluje, zda je opravdu vhodné, když je přístupný jednak veřejně na trhu a jednak také všem bez rozdílu věku. Ano je to tak, mohou si tuto látku zakoupit i děti.

V posledních letech se nadměrně zvedlo užívání této látky a u řady lidí vznikla závislost. Na internetu lze sehnat prášek podle chtěného účinku, kvality nebo podle odrůdy rostliny. Deset gramů lze na e-shopech na českém trhu sehnat za asi 85 Kč, což není zase tak vysoká částka. Kratom můžeme sehnat i ve večerkách či specializovaných automatech.

Dávkování a účinky

Kratom není veden ani jako potravina a ani jako lék. Můžeme si jej zakoupit jako takzvaný sběratelský objekt, což znamená, že k němu není veden žádný příbalový leták, který by nás blíže informoval o možných vedlejších nežádoucích účincích.

Už jeden jediný gram prášku z listů kratomu rozpuštěný ve vodě má stimulační účinek. Ten se dostaví nejpozději do třiceti minut a my jsme opět plní života, únava je tatam. Jsme výkonní a nadmíru pozorní, což láká hlavně mladé lidi, jedni z význačných uživatelů jsou vysokoškolští studenti, kteří kratomem nahrazují kofein nebo energetické nápoje převážně ve zkouškovém období.

Užijeme-li ale pět gramů a více účinek je zcela opačný. Jsme apatičtí. Rostlina má pak stejný efekt jako prášky na bolest. Při nadměrném požití může člověk pociťovat závratě, nevolnost, a dokonce ztratit i vědomí.

Vedlejší účinky

Kratom má i vedlejší účinky, o kterých se nic nedozvíme, dokud ho nezkusíme. Mezi nejčastější patří dehydratace, nevolnosti a halucinace.

Léčba aneb V čem nám kratom pomůže

Kratom se dá využít i k léčbě průjmů, kašle, vysokého tlaku. Pomáhá i diabetikům.

Závislost

Jak jsme nastínili již výše, na kratomu může vzniknout jak fyzická, tak i psychická závislost. Abstinenční příznaky se objevují již deset hodin po požití poslední dávky a jsou podobné abstinenčním příznakům po vysazení heroinu (průjem, křeče, podrážděnost, únava, zvracení, svědění kůže a další). Pozitivem však je, že se v České republice nezaznamenaly případy předávkování touto látkou. Počet léčených na závislosti na kratomu jsou poměrně nízké (na léčbu závislosti na kratomu se specializují například v pražských Bohnicích).

Zákaz užívání

Během několika měsíců by měl být kratom zařazen novelou na seznam návykových látek. To znamená, že za jeho konzumaci a prodej by hrozily pokuty a ministerstvo zdravotnictví se nebrání ani trestu odnětí svobody, čímž by se ale zatížil trestní aparát, a proto jsou tyto myšlenky stále v řešení.

Rostlina Kratom (Autor: CBD)
Rostlina Kratom (Autor: CBD)

Regulace 

Policie přišla s názorem, aby se užívání kratomu regulovalo a ne zcela zakázalo. Přiklání se k povolení konzumace, ale pouze za určitých podmínek. K tomuto přesvědčení je nakloněna i vláda. Látku by si nesměl volně koupit nikdo a také ji nesmějí požívat lidé mladší osmnácti let. 

Vše má své plusy i mínusy

Na každou věc se dá pohlížet z různých úhlů pohledu. Jsou lidé, kteří kratom využívají jen pro léčbu neduhů nebo jako jednorázové "nakopnutí" a pak jsou tu ti, u kterých se začaly projevovat už i abstinenční příznaky. Rozhodně, a na tom se shodneme asi všichni, není vhodné, aby byla tato látka volně dostupná pro děti, a proto by byla rozhodně nutná určitá regulace ze strany vládních úřadů.