V Čechách se minulý rok prodalo více jak 221 tisíc automobilů a podle statistik se jedná o několikaleté maximum. Málokoho překvapí, že na čele žebříčku najdete mladoboleslavské modely značky Škoda. Dále jsou pak v kurzu značky Hyundai, Kia a Dacia. Luxusní vozy jsou až na posledních místech. Proč?

Češi jsou automobiloví vlastenci

Minulý rok nás utvrdil v tom, že jsou Češi velcí vlastenci. Zajímali jsme se o to, kolik vozů se za loňský rok prodalo a o jaké značky a modely máme nejvíce zájem. Dávno jsou pryč doby, kdy jsme sahali po drahých luxusních vozech ze zahraničí. Proč bychom to dělali, když Škoda nabízí kompaktní, praktické i luxusní modely za výhodné ceny. A pak jsou tady další výrobci, kteří za málo peněz nabízí hodně muziky. Jak je to tedy s nejprodávanějšími vozy v ČR v roce 2023?

Automobilový průmysl se stále vyvíjí. Mezi zákazníky se mění požadavky a preference jako na houpačce. Zatímco v nedávné době na elektromobily každý koukal skrz prsty, dnes se těší popularitě. I automobilky jdou vstříc nové budoucnosti elektromobility a spalovacím motorům dávají postupně sbohem. A jak je to s karoseriemi? SUV jsou stále oblíbená díky svému vysokému posedu a univerzálnosti, ale už podle tabulek prodejů jednotlivých modelů si můžeme všimnout, že se zákazníci opět vracejí k hatchbackům nebo vozům kombi.

Podrobný přehled prodaných modelů podle SDA

Podívali jsme se na metodiku Svazu dovozců automobilů (SDA) a připravili jsme pro vás přehled deseti nejprodávanějších modelů na našem trhu, a to napříč jednotlivými segmenty. V tuzemsku bylo registrováno 58 943 modelů značky Škoda a to se značným odskokem od druhého místa, které obsadily modely značky Hyundai s počtem 15 619 kusů. Platí zde dlouhodobý trend, že velká část prodaných vozů tvoří firemní vozy, a to v poměru 75,2 % oproti 24,8 % privátních prodejů. V následující tabulce je přehled prodaných modelů.[1]

Tabulka nejprodávanějších vozů 2023: Přehled prodaných vozů 2023 (Foto: Top)
Tabulka nejprodávanějších vozů 2023: Přehled prodaných vozů 2023 (Foto: Top)

Některé automobilky končí se spalovacími motory

Jsou to nesmyslné požadavky na emise nebo je v tom nový módní trend? Asi směs obojího. Zde jsou automobilky, které v budoucnu se spalovacími motory nepočítají. Například italská Alfa Romeo chce od roku 2027 nahradit všechny spalovací motory čistě elektrickými. A můžeme pokračovat. Také Audi plánuje přestat investovat do nových generací spalováků. Připojuje se i automobilka Bentley, Fiat, Volvo, Mini, Renault, Opel, Honda, Jaguar, Hyundai, Ford i třeba Lincoln. Jediné BMW tomuto zvláštnímu trendu odolává.

A jaké jsou nejprodávanější kategorie aut v posledních letech?

SUV jsou na prvních příčkách

SUV dnes tvoří nejdůležitější kategorii většiny automobilek. V oblibě se u nás těší malé a kompaktní vozy SUV značky Škoda, jako je Karoq nebo Kamiq. Co se městských crossoverů týče, jsou oblíbenější než velká SUV v poměru 3 : 1. Lze očekávat, že trend popularity mezi kompaktními a úspornými SUV bude i v následujících letech pokračovat.

Sedanům odzvonilo

Výrazný úbytek za poslední roky zaznamenaly sedany, které paradoxně kdysi utvářely automobilový trh. Na první místa českého žebříčku pronikají sedany jen minimálně. Čeští investoři raději volí modely kombi. A ve světě je zas vytlačují hatchbacky.

Ať žije nižší střední třída

Lidé milují vozy nižší střední a střední třídy v podobě rodinných hatchbacků. Důkazem je toho například Škoda Fabia, která se u nás stává jasným důkazem. Dále jsou to pak vozy Hyundai, VW nebo Kia. Tyto vozy ještě umí držet krok s oblíbenými SUV.

Jaké modely se nejvíce prodávají v Evropě?

Podle evropských statistik se nejvíce prodává Toyota Yaris s počtem 18 094 prodaných kusů. Druhé místo obsadil Peugeot 208 se 17 310 prodanými kusy a na třetím místě se umístila Dacia Sandero s počtem 15 922 prodaných kusů. Pokud se podíváme do světa, pak je nejprodávanějším modelem Toyota Corolla, které se prodalo 1 134 262 kusů. Druhé místo obsadila Toyota RAV4 s počtem 971 510 kusů a na třetím místě skončila Honda CR-V s počtem 705 650 kusů.