Zbavujete se nepotřebného oblečení, dětských hraček, vybavení do domácnosti či elektroniky na Bazoši nebo prostřednictvím Marketplace na Facebooku? V takovém případě si dejte velký pozor na podvodníky. Vyskytují se totiž na každém rohu – a internet je jejich oblíbeným hřištěm. Jak jim nenaletět? Tak, že budete znát jejich finty a nenecháte se nachytat. V čem spočívá oblíbený trik a jak podvodníka spolehlivě odhalit?

Při výběru dopravce máte poslední slovo vy

Slyšeli jste již o podvodu s dopravcem? Tato lest začíná zcela nevinně, ale jedná se o jeden z nejčastějších triků internetových podvodníků. Někdo vám napíše z neznámého čísla s tím, že má o daný předmět vážný zájem, ale trvá na určitém dopravci. Dokonce je tak hodný, že vám pošle odkaz na stránky tohoto dopravce s tím, že musíte vyplnit pár údajů, aby vám následně mohly na váš bankovní účet dorazit peníze. Právě v tuto chvíli byste se měli mít na pozoru. Ideálním řešením je na daný odkaz neklikat a tohoto zájemce ignorovat a zablokovat si jeho číslo. Proč?

Nikdy nevyplňujte údaje o své platební kartě na pochybné stránce

Když totiž na odkaz kliknete, budete přesměrováni na stránku, která se podobá oficiální stránce nějakého známého dopravce, nejčastěji se jedná o DPD, GLS nebo Zásilkovnu, ale při bližším zkoumání zjistíte, že na stránce něco nehraje. V adresním řádku například chybí jedno písmenko a také koncovky nebývají .cz, ale například .eu a další. Co dělat, když se na takové stránce objevíte? Okamžitě ji zavřít a nic nevyplňovat. Lidé, kteří si nedají pozor, totiž následně na pochybné stránce vyplní údaje o své platební kartě, což nahraje podvodníkům, kteří bez mrknutí oka vybílí celé jejich konto.

Jak nenaletět?

Zdá se vám nemožné, že někdo může na podobný trik naletět? Nikdo nejsme dokonalý. Proto u online prodeje platí více než kde jinde, že musíte být ostražití a opatrní. Abyste nenaletěli podvodníkům, uvědomte si, že vy, jakožto prodávající, nemusíte nikde vyplňovat údaje o své platební kartě. Zboží můžete poslat na dobírku nebo kupujícímu poslat pouze číslo svého bankovního účtu.

Podívejte se na facebookový profil kupujícího

Prodej věcí prostřednictvím Facebooku se od dob vzniku Marketplace stal snadným. Nepotřebné předměty nafotíte, vyplníte krátký popis a čekáte na zájemce. Jakmile se vám někdo ozve, můžete se dohodnout, jakým způsobem si daný předmět předáte. Než ale zájemcům začnete odepisovat, podívejte se na jejich facebookový profil. Ne proto, abyste slídili a snažili se zjistit co nejvíce informací o jejich životě, ale abyste si ověřili, že se nejedná o podvodníka.

Zkontrolujte FB profil (Foto: Freepik.com)
Zkontrolujte FB profil (Foto: Freepik.com)

Jak poznat falešný profil na Facebooku?

Podvodníci jsou sice vychytralí, ale zpravidla si s tvorbou falešných profilů nedávají příliš práce.

  • Profilovou fotografii si vypůjčí od někoho cizího nebo si ji stáhnou z fotobanky. Jak poznat, že daná profilová fotka je vypůjčená, respektive ukradená z jiného profilu? Fotografii si stáhněte a poté ji vložte do vyhledávače a spusťte vyhledávání pomocí obrázků. Bude-li výsledkem vyhledávání fotobanka nebo naprosto jiné jméno a příjmení, než je uvedeno v profilu, jedná se o falešný profil a o obchod s takovýmto člověkem rozhodně nemáte zájem.
  • Nápadné je také nedávné založení profilu a minimum přátel a informací. Samozřejmě se může stát, že daný člověk je skutečný a teprve nedávno si založil účet, ale držte se pravidla: Důvěřuj, ale prověřuj.
  • Zdá se vám na komunikaci s daným člověkem něco podezřelého? Například máte pocit, že se jedná o strojový překlad, ačkoliv neznámý vystupuje jako Čech? Zkopírujte jméno zájemce a vložte ho do vyhledávače.

Co dělat, když komunikujete s podvodníkem?

Jakmile se ukáže, že máte co dělat s podvodníkem, dejte od něj okamžitě ruce pryč. Na jeho zprávy neodpovídejte, případně se vymluvte na to, že jste již daný předmět prodali někomu jinému a konverzaci ukončete. Aby se nenachytali ostatní kupující, facebookový profil nahlaste a následně zablokujte. V případě, že komunikujete s podvodníkem pomocí SMS nebo třeba přes WhatsApp nebo Viber, jeho číslo si zablokujte a varujte své známé.

Co když je pozdě a podvodníkovi naletíte?

Ignorovali jste všechny varovné signály a na pochybné stránce jste vyplnili údaje o své platební kartě? Čas je pro vás teď nejdůležitější. Neodkladně kontaktujte svou banku a platební kartu si zablokujte.

Buďte pánem celé situace

Aby bylo prodávání na internetu s pomocí Bazoše a Marketplace bezpečné, nezapomínejte na to, že když jste prodávající, máte vždy poslední slovo.

  • Zdá se vám jednání kupujícího podezřelé?
  • Komunikace se zájemcem ve vás nevzbuzuje důvěru?
  • Facebookový profil na vás působí falešně?

Máte plné právo obchod zrušit a zboží prodat někomu jinému. V žádném případě se nenechte zájemcem zahnat do kouta. Varovným znamením by pro vás mělo být i to, když vše probíhá až příliš hladce. Nabízí vám vyšší cenu, pokud přistoupíte na jeho podmínku? Obratem vám poslal odkaz na stránky přepravní společnosti, kde stačí vyplnit jen údaje k platební kartě? Nenechte se oblbnout a nic nevyplňujte. V případě, že na vás kupující začne vytvářet nátlak a vy se budete cítit nepříjemně, bez vysvětlení jej zablokujte.

Svět internetu je pro podvodníky skvělou příležitostí k tomu, jak nachytat nevinné oběti a obrat je o peníze. Abyste se nestali dalším nešťastníkem, který místo výhodného obchodu přijde o veškeré své úspory, buďte při prodávání předmětů po internetu pečliví a potenciální kupce si zkontrolujte.