Nestihli jste si koupit do konce února levnější dálniční známku, a teď vás děsí cena roční dálniční známky? Nekupujte ji! Zaplaťte jen tolik, kolik chcete. Na dobu, jakou potřebujete. Nově je k mání i jednodenní dálniční známka, se kterou si mnozí z nás hravě vystačí.

Ministerstvo dopravy reaguje na stížnosti týkající se předražených dálničních známek

Zatímco ještě na konci února jsme si mohli koupit roční dálniční známku za 1 500 korun, od začátku března si za tutéž dálniční známku připlatíme o 800 korun, tedy 2 300 korun. Pro mnohé řidiče je to nesmyslná a astronomická částka. Zvláště tehdy, pokud se po dálnici vydávají jen několikrát do roka.

Není divu, že je Ministerstvo dopravy spolu s Českou obchodní inspekcí zahlceno dotazy a stížnostmi týkající se nabídky předražených dálničních známek. Protože ona nestačí jen pevná cena za dálniční známky, ale řidiči se mohou setkat se situacemi, kdy jsou dálniční známky prodávány online za ceny ještě převyšující limity určené státními předpisy.[1]

Obecně je doporučováno kupovat dálniční známky za regulovanou cenu na oficiálních stránkách edalnice.cz. Bez navýšení ceny můžete dálniční známku pouti rovněž na pobočkách České pošty nebo u čerpacích stanic.

Dejte si pozor na nákup dálničních známek online

To, že se na internetu můžeme setkat s čímkoliv, je známá věc. Nyní se do hledáčku České obchodní inspekce dostávají obchody, které nabízí prodej elektronických dálničních známek za vyšší ceny. Inspekce klade důraz na pravdivost a kompletnost údajů o cenách a službách spojených s elektronickými dálničními známkami.

Pokud prodejce nabízí přeprodej známek osobami, které k tomu nejsou oprávněny, musí zřetelně a jasně informovat zákazníky o konečné ceně elektronické dálniční známky, včetně poplatku za tuto službu. Každý zákazník musí mít přehled již od začátku o celkové ceně, kterou zaplatí, aby bylo možné vidět rozdíl ceny včetně jejího rozdělení do jednotlivých položek.

Kupujete starší auto?

Zjistěte skutečný stav kupovaného vozidla. Dohledáte například historii poškození i skutečný stav najetých kilometrů.

K celé situaci se vyjadřuje také ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek. Uvádí, že rozhodnutí o koupi elektronické dálniční známky z oficiálního prodeje za vládou stanovenou cenu nebo za vyšší cenu u alternativních dodavatelů je na každém kupujícím. Je však důležité, aby byl zákazník od samého začátku informován o konečné ceně dálniční známky, včetně ceny za službu a o podmínkách konkrétní nabídky.

Kupte známku, která vám bude stačit

Výhodou je, že od letošního března si řidiči mohou zakoupit také jednodenní dálniční známku. Pokud se tedy vydáváte na jednodenní cestu a dálnici se nevyhnete, nemusíte kupovat drahé několikadenní známky. Stačí si za 200 korun koupit jednodenní dálniční známku.

Vládní nařízení určuje pevné ceny za dálniční známky:

  • roční: 2 300 Kč
  • měsíční: 430 Kč
  • desetidenní: 270 Kč
  • jednodenní: 200 Kč

Na oficiálních stránkách edalnice.cz zakoupíte všechny typy dálničních známek, a to dokonce s třicetidenním předstihem. Obecně doporučujeme předem spočítat, kolikrát během roka využijete síť českých dálnic a propočítat, zda se nevyplatí koupit raději několik denních, popř. desetidenních známek, než zbytečně kupovat předraženou roční dálniční známku.