V dnešním moderním světě je odesílání zásilek mnohdy nezbytnou součástí našich životů. Pokud zrovna hledáte způsoby, jak doručit balík nebo dopis rychle a spolehlivě, máte štěstí! V tomto článku se podíváme na několik populárních doručovatelských společností operujících v České republice, jako jsou Zásilkovna, Česká pošta, DPD a PPL, a zjistíme, jak každá z nich funguje a jak můžete využít jejich služeb.

Jak poslat balík přes Zásilkovnu

Společnost Zásilkovna nabízí velice jednoduchou a efektivní metodu odesílání zásilek za použití její oficiální aplikace Zásilkovna. Pomocí této aplikace lze také jednoduše sledovat pohyb vaší podané zásilky pomocí unikátního trasovacího čísla.[1]

Využití pobočky Zásilkovny

Nejprve v aplikaci Zásilkovna zadáte údaje o příjemci a vyberete preferované výdejní místo, nebo zadáte adresu doručení. Můžete také vybrat doplňkové služby, například zadat hodnotu zboží (na tuto hodnotu se zásilka pojistí pro případ její ztráty či poškození), zásilku s dobírkou nebo službu ověření věku. Cena odeslání zásilky vám bude následně zobrazena bez skrytých poplatků. Platba probíhá rychle a bezpečně online prostřednictvím platební karty. Po zaplacení je zásilka zařazena do systému a potvrzena vygenerovaným heslem. Poté ji stačí pouze správně zabalit a odevzdat na jednom z podacích míst Zásilkovny. Obsluze podacího místa sdělíte vygenerované heslo a ona vám vytiskne štítek s čárovým kódem, který nalepíte na svou zásilku.

Upozornění

Ne všechny pobočky Zásilkovny jsou zároveň i podacími místy, doporučujeme si ověřit v detailu pobočky, zda na ní lze balíčky podávat.

Podání přes Z-BOX

Alternativně můžete pro podání zásilky využít bezkontaktního podání pomocí Z-BOXu. Po přihlášení do aplikace Zásilkovna můžete využít služby odeslání „Do Z-BOXu“. V ten okamžik vám bude vygenerováno 6místné heslo, které musíte čitelně napsat na zásilku. Přes aplikaci si můžete zobrazit seznam všech Z-Boxů ve vašem okolí s volnou kapacitou. Poté stačí k vybranému Z-BOXu dorazit, přihlásit se, a zásilku do něj uložit.

Jak poslat balík přes Českou poštu?

Zásilku musíte nejprve řádně označit. Můžete tak učinit tím, že na balíček klasicky čitelně napíšete adresu doručení. Alternativně můžete všechny potřebné údaje zadat do formuláře na webových stránkách www.poslatzasilku.cz. Webová aplikace vám následně vygeneruje adresní štítek, který si můžete vytisknout a nalepit na zásilku. Pokud tiskárnu nemáte, stačí na zásilku opsat podací kód uvedený na adresním štítku. Když využijete této možnosti podání on-line, nebudete muset při následné návštěvě kamenné pobočky vyplňovat podací lístek. V každém případě u příslušné přepážky předáte zásilku zaměstnanci České pošty a zaplatíte poštovné. Tímto proces zaslání zásilky z vaší strany končí.[2]

Jak poslat balík přes PPL?

Nejprve je nutné navštívit oficiální stránky www.ppl.cz a vybrat možnost „Chci poslat balík“. Pokud se chystáte přes PPL posílat zásilky opakovaně, můžete zvážit uzavření smlouvy se společností PPL. Tím se stanete zákazníkem, z čehož pro vás plynou určité výhody. Pro jednorázové podání zásilky lze využít služby „Balík pro tebe“.

Při tomto způsobu podání si můžete na závěr vytisknout etiketu, nebo si prostě nechat vygenerovat unikátní identifikační QR kód a SmartPIN. Webový průvodce podáním zásilky vás už bude dále instruovat. Na závěr vyplníte webový formulář o adresátovi a odesílateli. Zásilku můžete odeslat buď na konkrétní adresu, nebo do vybraného výdejního místa PPL Parcelshopu.

Pokud jste si nechali vytisknout etiketu, je nutné ji na zásilku nalepit. Zásilku následně předáte PPL kurýrovi (příplatek 60 Kč), nebo ji donesete do vámi vybraného PPL Parcelshopu (kamenné výdejní místo) či PPL Parcelboxu (obdoba Z-BOXu společnosti Zásilkovna).[3]

Jak poslat balík přes DPD?

Co se týče metody poslání zásilky přes společnost DPD, tak je v podstatě totožná s metodou odeslání přes PPL. Na webových stránkách www.dpd.com/cz/cs/poslat-balik/ máte možnost spustit proces podání zásilky ať už jako neregistrovaný, tak registrovaný zákazník.

Stejně jako v předchozím případě budete provedeni procesem výběru velikosti zásilky, místa předání zásilky společnosti DPD a zadáním cílového místa podání. Zásilku můžete za příplatek (40 Kč) podat na libovolné adrese osobním předáním kurýrovi, zanést ji na výdejní místo Pickup, nebo ji bezkontaktně vložit do DPD-boxu.[4]

Jak poslat balík na dobírku?

Dobírka je způsob doručení zboží, kdy adresát musí při přebírání zásilky zaplatit finanční částku (tzv. doběrečné) stanovenou odesílatelem. Tato zaplacená částka pak putuje zpět k odesílateli.

Všechny společnosti uvedené v předchozím textu podporují tento způsob doručení zboží. Při odesílání zásilky přes Zásilkovnu si můžete vybrat dodatečnou službu „Dobírka“ za příplatek 23 Kč. Stejně tak při vyplňování webového formuláře společnosti PPL máte na výběr možnost „Poslat zásilku na dobírku“ za příplatek v hodnotě 19 Kč. Doplňkovou službu „Dobírka“ rovněž nabízí i společnost DPD za poplatek ve výši 30 Kč.

Při posílání zásilky přes Českou poštu je proces trochu složitější. Pokud vyplňujete podací lístek, musíte do příslušné kolonky zadat doběrečnou částku. Na zásilku kromě adresy je třeba uvést následující formuli: „Dobírka: x Kč (částka napsaná slovně)“. A nakonec také musíte vyplnit poštovní poukázku A, nebo C v závislosti na tom, zda chcete doběrečné poslat na účet, nebo si jej vyzvednout v hotovosti na pobočce. Minimální poplatek za zaslání zásilky na dobírku činí 44 Kč. Cena služby dále narůstá v závislosti na druhu zásilky a výši doběrečné částky.[5]