V dnešním moderním světě je odesílání zásilek mnohdy nezbytnou součástí našich životů. Pokud zrovna hledáte způsoby, jak doručit balík nebo dopis rychle a spolehlivě, máte štěstí! V českém segmentu přepravních služeb působí hned několik firem. Mezi nejoblíbenější patří Zásilkovna, Česká pošta, DPD a PPL. Pojďme se společně podívat na to, jak to u nich funguje a jakým způsobem je lze využít.
Jak poslat balík přes Zásilkovnu
Zásilkovna je logistická platforma, člen globální skupiny Packeta. Jejím prostřednictvím je možné poslat balík na výdejní místo či na adresu k vám domů či jinam a využít Z-BOXy. Podle údajů uvedených na webu Zásilkovny má společnost k dispozici celkem 168 254 partnerských výdejních míst a přibližně 5 000 Z-BOXů. Dá se tedy říct, že disponuje nejširší sítí výdejních míst u nás. I z tohoto důvodu je tolik oblíbená. Poslání balíku přes Zásilkovnu[1] je velmi pohodlné a vystačíte si pouze s chytrým mobilním telefonem, do kterého si nainstalujete aplikaci „Zásilkovna“, která funguje pro mobily s Androidem i iOS. Přes aplikace lze poslat balíky s využitím podacího místa Zásilkovny nebo přes Z-BOX.
1. Poslání balíku přes pobočku Zásilkovny
Po instalaci aplikace si vytvoříte účet a pak už můžete balíky posílat i přijímat, a to balíky do hmotnosti až 15 kilogramů. Ovládání aplikace je jednoduché. V mobilní aplikace vyplníte parametry zásilky:
- standardní od 79 Kč – 50×40×30 cm, maximální hmotnost 5 kg
- nadrozměrná od 119 Kč – 60×50×40 cm, maximální hmotnost 15 kg.
Pak zadáte jméno, e-mail a mobilní číslo adresáta a vyberete preferované výdejní místo dle požadavku adresáta nebo zadáte jeho adresu pro doručení. Lze také vybrat doplňkové služby:
- hodnota zboží – na kterou bude zásilka pojištěna pro případ ztráty či poškození
- zaslání na dobírku za 23 Kč
- ověření věku adresáta.
Po zaplacení úhrady ceny za poslání balíku prostřednictvím platební karty aplikace přiřadí k zásilce šestimístné heslo, které napíšete na balík, a ten odnesete na podací místo Zásilkovny. Zde vytisknou adresní štítek, který obsluha nalepí na balík. Tím pro vás odeslání balíku končí. Do mobilu pak budete dostávat notifikace týkající se pohybu balíku směrem k adresátovi.
Upozornění
Ne všechny pobočky Zásilkovny jsou zároveň i podacími místy, doporučujeme si ověřit v detailu pobočky, zda na ní lze balíčky podávat.
2. Jak funguje Z-BOX
Nemáte-li v blízkosti podací místo Zásilkovny, ale nachází se tam Z-BOX, můžete poslat balík s jeho využitím. Postup v aplikace „Zásilkovna“ bude obdobný jako u podání na podací místo, ale jako odeslání zadáte „Do Z-BOXu“. Opět vám bude vygenerováno šestimístné heslo, které napíšete na balík. Ten odnesete k automatickému Z-BOXu, který má volnou kapacitu. Vyberete si vhodnou velikost schránky, přes aplikaci ji otevřete a vložíte balík dovnitř.
Jak poslat balík přes Českou poštu?
Není tomu tak dávno, co monopol na posílání balíků měla Česká pošta. Doba se změnila a z České pošty se stal už jen jeden z hráčů v této oblasti. Prostřednictvím České pošty[2] lze poslat:
- Balík Na poštu – adresát si vybere k vyzvednutí balíku jednu z poboček České pošty. Výhodou je, že adresát nemusí čekat doma na dovoz balíku, ale vyzvedne si ho sám na poště.
- Balík Do ruky – balík je doručený na adresu
- Balíkovna – jedná se o cenově nejvýhodnější balík od České pošty.
1. Jak poslat balík Na poštu a Do ruky
Balík Na poštu a Do ruky prostřednictvím České pošty pošlete přes webové rozhraní www.postaonline.cz. K jeho používání je ale třeba mít vyřízenou Zákaznickou kartu České pošty, nebo se zaregistrujete s požadavkem zřízení této karty. Ve formuláři vyplníte údaje o odesílateli a adresátovi, způsob podání a parametry zásilky, jako je dobírka. Ostatní parametry zásilky a doplňkové služby si zvolíte při podání na pobočce.
2. Jak poslat balík přes Balíkovnu
Zásilku přes Balíkovnu je možné podat elektronicky pomocí aplikace „Balíkovna“ nebo přes web www.balikovna.cz. Výhodou je, že poslání je zcela elektronické a nepotřebujete vyplňovat žádný podací lístek. Je třeba se nejprve zaregistrovat a vytvořit si účet. Ten ověříte kliknutím na odkaz, který vám přijde na zadaný e-mail.
Pro podání balíku je nutné se do svého účtu přihlásit a z nabídky v horní liště vybrat „Poslat balík“ a zadat „poslat balík za 39 Kč“. Jako odesílatel se vám automaticky načtou vaše registrované údaje. Vyplníte údaje o adresátovi (e-mail, mobil) a zvolíte způsob doručení (do Balíkovny, Balíkovny-BOX nebo na adresu). Pak kliknete na „dokončit a zaplatit“, čímž je poslání balíku dokončeno. Úhrada probíhá přes platební bránu.
Do vašeho e-mailu vám přijde od České pošty rekapitulace podání včetně adresního štítku, který si vytisknete a nalepíte na balík. Nemáte-li k dispozici tiskárnu, tak na balík napíšete jméno a příjmení adresáta a podací kód z e-mailu. Nyní je zásilka připravena na to, abyste ji zanesli na podací místo České pošty.
Balíky je možné posílat také přes samoobslužné výdejní boxy. Ty jsou k dispozici 24/7. Odeslání z boxu je možné pouze s vytisknutým adresním štítkem.
Co je levnější Česká pošta, nebo Zásilkovna?
U výběru přepravce balíku často rozhoduje cena, kterého si nakonec vyberete. Zvláště, posíláte-li balíku více než jeden. Kdo z tohoto souboje vyjde jako vítěz? Bude to Česká pošta, nebo naopak vyhraje Zásilkovna?
Základní cena u České pošty je za balík do hmotnosti 15 kg ve výši 79 Kč. Registrovaní ale zaplatí méně, jen 69 Kč. Dobírka je ve výši 19 Kč. Ještě výhodnější je poslání balíku, když Česká pošta vyhlásí akci „balík za 39 Kč“.
Cena za balík do 5 kg vychází u Zásilkovny na 79 Kč, dobírka stojí 23 Kč. Za balík s hmotností nad 5 kg do 15 kg zaplatíte od 119 Kč, s dobírkou o 23 Kč více.
Když ceny přepravců porovnáme, tak jednoznačně vychází lépe Česká pošta a její Balíkovna. Pro toho, kdo má její pobočku za rohem, je to proto výhodné. Pokud by ale musel do ceny balíku započítat i cestu na poštu autem, tak se mu to prodraží.
Jak poslat balík přes PPL?
Předposledním přepravcem, kterému se budeme věnovat, je společnost PPL, která má také poměrně rozsáhlou síť výdejních a podacích míst – PPL Parcelshopů a PPL Parcelboxů a boxů třetích stran. Celkem jich je asi 6 000 po celé České republice.
Poslání balíku prostřednictvím PPL probíhá pomocí mobilní aplikace mojePPL[3], jež je k dispozici pro mobily s Androidem i s iOS. V ní se zaregistrujete svůj e-mail a vytvoříte účet, kde budete mít přehled o zásilkách v reálném čase. Součástí aplikace je i věrnostní program, v němž sbíráte body za přijímání a odesílání zásilek s PPL i za hodnocení doručení a čtení marketingových notifikací. Odměnou vám pak může být odeslání balíku se slevou, či dokonce úplně zdarma.
Kolik stojí poslání balíku PPL
Cena zásilky u PPL začíná na 76 Kč za malou zásilku 30×30×30 cm s maximální hmotností 31,5 kg. Za střední zásilku 60×40×30 cm s maximální hmotností 31,5 kg zaplatíte od 78 Kč. Velká zásilka 100×50×50 s maximální hmotností 31,5 kg stojí od 119 Kč. Dobírka vychází na 19 Kč.
Balík je možné poslat do výdejního místa nebo na adresu. Štítek si můžete vytisknout, ale nemusíte, protože k zásilce dostanete SmartPIN a QR kód. Toto vše lze v aplikaci nastavit. Doplníte údaje o odesílateli a příjemci, vyplníte vybrané výdejní místo nebo adresu příjemce. Pak už jen zaplatíte přes platební bránu a balík odnesete na podací místo PPL. Tím může být PPL Parcelshop, tedy kamenné místo, nebo PPL Parcelbox, což je obdoba Z-BOXu společnosti Zásilkovna. Můžete si ale také za příplatek 60 Kč objednat svoz balíku kurýrem, který si pro něho přijede k vám domů.
Jak poslat balík přes DPD?
A na konec tu máme přepravce DPD[4], který také nabízí službu poslání balíků. Nedisponuje ale mobilní aplikací a podání balíku probíhá přes webové rozhraní www.zrukydoruky.dpd.cz. Podat balík lze na 900 podacích místech nebo z domova prostřednictvím svozu kurýrem za příplatek 40 Kč.
Kolik stojí poslání balíku DPD
- Balík S – 60×40×15 cm, maximální hmotnost 3 kg. Cena od 89 Kč
- Balík M – 60×40×35 cm, maximální hmotnost 6 kg. Cena od 109 Kč
- Balík L – 67×40×54 cm, maximální hmotnost 15 kg. Cena od 149 Kč
- Balík XL – obvodová délka 300 cm, maximální hmotnost 31,5 kg. Cena od 359 Kč.
Ve webovém rozhraní si zvolíte, kde zásilku DPD předáte a kam ji bude DPD doručovat. Vyplníte údaje o příjemci a případně vyberete doplňkové služby, dobírku nebo připojištění nad 50 000 Kč. Pak už jen zaplatíte přes platební bránu. O vytisknutí štítku se postará DPD.
Kolik stojí poslání dopisu
Pro zaslání obyčejného dopisu[5] je ještě stále třeba využít pouze služeb České pošty. Cena se přitom liší podle hmotnosti dopisu i podle toho, jestli si vyberete prioritní poslání, nebo ekonomické. Prioritní psaní pošta doručí zpravidla následující pracovní den po dni podání. Ekonomické psaní by mělo být doručeno nejpozději do třetího pracovního dne po dni podání. Minimální hmotnost dopisu by měla být 2,5 g a maximální hmotnost je 1 kg.
Obyčejné psaní prioritní 50 g | Obyčejné psaní ekonomické 50 g | |
---|---|---|
Základní cena | 34 Kč | 27 Kč |
Cena se Zákaznickou kartou ČP při jednorázovém podání 1 až 9 ks zásilek | 33 Kč | 26 Kč |
Cena se Zákaznickou kartou ČP při jednorázovém podání 10 a více ks zásilek | 32 Kč | 25 Kč |