Spalovací motory používají pro zajištění správné provozní teploty kapalinové chlazení. Jedná se o nemrznoucí chladicí kapalinu. Ta pomáhá odvádět teplo z motoru a chrání jeho součásti před poškozením vlivem vysokých teplot. Jakou chladicí kapalinu používat, abyste se vyhnuli poškození motoru?

Jakou roli hraje chladicí kapalina při provozu automobilu?

Věděli jste, že provozní teplota motoru může dosáhnout až 1 000 °C? Proto je důležité zajistit motoru a souvisejícímu systému ochlazení, aby nedošlo vlivem vysoké teploty k jejich poškození. U motorů s vyšším výkonem je zapotřebí chladící kapaliny.

Chladicí kapalina je kapalina, která udržuje teplotu motoru v určitém rozmezí. Tím snižuje opotřebení chladicího okruhu a chrání součásti před poškozením způsobeným prudkými změnami teploty.

Jaké je složení nemrznoucí směsi

Existuje více druhů nemrznoucí směsi. Níže vám představíme nejčastější typy chladicích kapalin a materiály, které obsahují:

  • Organická chladicí kapalina – je moderní chladicí kapalina, která má výrazně delší dobu výtoku a lepší vlastnosti při odvodu tepla. Obsahuje organické kyseliny, jako je například propylenglykol.
  • Anorganická chladicí kapalina – má horší odvod tepla a je důležitá její častější výměna. Obsahuje anorganickou kyselinu – fosforečnan křemičitý. Při jejím používání je nutná zvýšená opatrnost, protože může poškodit hliníkové části. Před nákupem tohoto typu kapaliny se ujistěte, že je vhodná pro váš vůz. Anorganická kapalina je oproti organické kapalině levnější.
  • Hybridní chladicí kapalina – jde o směs organických a anorganických látek, kterou je možné použít i pro hliníkové části.

Proč sledovat, aby byla vaše chladicí kapalina zároveň nemrznoucí?

Z fyziky víme, že se objem vody při zmrznutí zvětší. Pokud kapalina neobsahuje potřebné nemrznoucí přísady, může při překročení teploty pod bod mrazu vážně poškodit motor. Abyste zamezili vnitřnímu poškození motoru v důsledku zamrznutí chladicí kapaliny, vždy používejte chladicí nemrznoucí kapalinu.

V členských státech EU se prodávají chladicí kapaliny se zaručenou funkčností při teplotách do -35 °C. Pokud ale často jezdíte do horských letovisek, můžete zvolit kapalinu s vyšším stupněm nemrznoucí směsi.[1]

Jakou barvu má nemrznoucí chladicí kapalina?

Barva chladicí nemrznoucí kapaliny může být růžová, žlutá, fialová či modrá. Barva ovšem nemá vliv na složení nemrznoucí směsi. Důležité je sledovat tyto parametry:

  • G11: Doporučené použití pro vozidla vyrobená před rokem 1996.
  • G12: Doporučeno pro vozidla vyrobená po roce 1996.
  • G12++: Doporučeno pro vozidla vyrobená po roce 2006.
  • G13: Pro použití ve vozidlech vyrobených po roce 2008.

Vždy používejte chladicí kapalinu uvedenou výrobcem v návodu k obsluze vašeho automobilu. Nikdy nepoužívejte nekompatibilní kapalinu. Může dojít k poškození motoru. Také kapalinu nemíchejte se specifikovanou kapalinou.

Kdy je důležité vyměnit chladicí kapalinu?

Stejně jako motorový olej je nutné čas od času vyměnit i chladicí kapalinu. V důsledku používání vozu se v kapalině mohou objevit produkty rozkladu, které sníží schopnost odvodu tepla. U anorganické kapaliny doporučujeme výměnu každé 2 roky nebo 50 000 km. U organické a hybridní kapaliny je výměna vhodná každé 4 roky nebo 250 000 km. Výměnu doporučujeme svěřit do rukou mechanika.[2]