Již více než dva roky fungují elektronické dálniční známky. Roční dálniční známky nejsou vázané na jeden určitý kalendářní rok. Datum začátku platnosti dálniční známky si můžete vybrat sami podle potřeby, končí pak po uplynutí 365 dní. Známa je i přesná sekunda ukončení platnosti, dálniční známka vyprší jednu sekundu před půlnocí v poslední den.

Různé možnosti koupě dálniční známky

Můžete si zvolit jeden z celkem tří způsobů, jak lze dálniční známku koupit. Dálniční známka je ve všech třech případech platná v momentě doručení potvrzení o zaplacení.

Státní e-shop

Až devadesát procent lidí nakupuje dálniční známky přes státní e-shop na webových stránkách edalnice.cz, tato data zveřejnil správce systému společnosti Cendis.

Stačí zadat jen pár základních informací, a to SPZ vozidla a stát, kde je vozidlo registrováno.

Platit lze platební kartou, bankovním převodem nebo také pomocí Apple Pay.

Obchodní místa

Dálniční známku lze koupit i osobně na jednom z obchodních míst, mezi něž patří pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil.

Opět musíte obsluze nadiktovat SPZ auta a stát registrace vozidla, dále pak o jakou dálniční známku máte zájem a datum začátku platnosti. Popřípadě též nárok na Eko cenu, ten se týká vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem (nevztahuje se však na LPG).

Samoobslužné kiosky

Poslední možností je koupit si dálniční známku v takzvaných samoobslužných kioscích. Ty najdete kolem dálnic a hlavních dopravních tepen, převážně jsou umístěny při státních hranicích. Bohužel je těchto samoobslužných kiosků stále malé množství a využívají je spíše zahraniční řidiči.

Zadávané informace jsou totožné jako u předchozích dvou výše uvedených způsobů nákupu dálničních známek.

Cena dálniční známky

Je to k nevíře, ale ceny dálničních známek oproti loňskému roku 2022 nevzrostly a zůstaly stejné.

Platnost Běžná cena Eko cena
10 dní 310 Kč 155 Kč
30 dní 440 Kč 220 Kč
365 dní 1 500 Kč 750 Kč

Flexibilní operativní leasing

Nejsnadnější cesta k autu s možností jej kdykoliv vrátit.

Když se vloudí chybička v údajích

Nikdo není neomylný a lidé prostě někdy udělají chybu. Občas zadají z nepozornosti chybné údaje, nejčastěji se přepíšou v SPZ nebo státu registrace vozidla.

Dálniční známka je nepřenosná, a proto vznikalo velké množství problémů, když se lidé spletli. Systém na připomínky zareagoval a dnes je možné změnit až dva znaky v SPZ i státu, a to i v době platnosti dálniční známky.

Chybu můžete opravit v online správě dálniční známky, ale přepsat ji lze pouze jednou.

Avšak změna SPZ pomocí online správy dálniční známky neslouží k převodu dálniční známky na jiné vozidlo.

Nepřenosnost dálniční známky

Platnost dálniční známky je vázána konkrétní SPZ, to znamená, že pokud auto prodáváte, tak se dálniční známka převádí na nového majitele, nelze ji převést na jiné, nové vozidlo.

Jaké vozy musí mít dálniční známku?

Na zpoplatněných úsecích musí mít dálniční známku motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly a s povolenou hmotností tři a půl tuny.

Přívěsy a motorky mít dálniční známku naopak nemusí.

Některá vozidla ale mohou být osvobozena. A to buď automaticky, nebo na oznámení, které lze podat na podatelnu serveru edalnice.cz pomocí datové schránky nebo vyplněným formulářem s elektronickým podpisem či ověřeným podpisem. Formulář je možno na podatelnu poslat e-mailem nebo využít Českou poštu a poslat tiskopis na Státní fond dopravní infrastruktury.

Automatické osvobození

Automaticky lze osvobodit tato vozidla:

  • vozidla na elektřinu, vodík nebo hybridní pohon s přidělenou speciální SPZ začínající písmeny EL,
  • historická vozidla se zvláštní registrační značkou,
  • vozidla pro přepravu držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P vydaného v Česku, ale jen patří-li přímo jemu či osobě blízké,
  • vozidla, která převážejí nezaopatřené dítě léčené pro onemocnění zhoubným nádorem nebo leukemií.

Osvobození na oznámení

Zažádáte-li o osvobození, pak mohou být osvobozena tato vozidla:

  • vozidla na elektřinu, vodík či hybridní pohon bez české speciální SPZ, s hodnotou emisí oxidu uhličitého do 50 gramů na kilometr,
  • vozidla provozovaná domovy pro lidi se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě těchto lidí.

Správa dálniční známky

Pokud nakupujete dálniční známku přes e-shop, přijde vám na e-mail potvrzení o zaplacení. Společně s potvrzením o platbě vám dorazí do e-mailu i autorizační kód. Díky němu můžete hlídat platnost dálniční známky na webu edalnice.cz, potřebujete jen zadat SPZ vozidla a onen autorizační kód.

U kontaktního e-mailu můžete zaškrtnout, zda chcete, aby vám přišlo upozornění, až se bude blížit konec platnosti. Systém jej odešle deset dní před koncem platnosti na e-mail. Pokud uvedete i telefonní číslo, přijde vám dokonce i SMS upozornění.

Dálniční známku lze koupit až s tříměsíčním předstihem. Před začátkem platnosti je možné v online správě změnit počáteční datum.

Kontrola platnosti a případné pokuty

Pojedete-li na zpoplatněném úseku bez dálniční známky, hrozí pokuta až pět tisíc korun na místě, ve správním řízení se však může vyšplhat až na dvacet tisíc korun.

Platnost dálniční známky kontroluje Policie České republiky a Celní správa při všedních silničních kontrolách za pomoci speciálních tabletů, které mají připojené do online databáze.

Samozřejmě se využívají i kamery, které snímají SPZ aut. I to je způsob, jak se může ověřit platnost dálniční známky – a nejen to, díky SPZ lze zkontrolovat, zda máte hotovou technickou prohlídku, zda jste vozidlo neodcizili nebo dokonce to, jestli máte zaplacené povinné ručení.

Může se stát, že některá vozidla si Policie ČR či Celní správa předem vytipují.

Dálniční známka je jedna z mála věcí, která se nezdražila

Cena dálniční známky je stejná jako vloni a není žádným překvapením, že cena za jeden rok je výhodnější nežli cena za měsíc či deset dní. Také se vám rozhodně vyplatí, když dálniční známku pořídíte jedním ze způsobů uvedených výše v článku namísto placení pokuty, pokud dálniční známku nebudete mít vůbec.