Rozdíl mezi novým a ojetým autem je všem nadmíru jasný. Je to cena. Pokud chceme ušetřit za koupi vozu, zvolíme nákup ojetiny. Toto rozhodnutí má však také svá úskalí. Ptáte se jaká? I v obchodování s auty, stejně jako všude jinde, se najdou podvodníci, kteří se snaží zbohatnout na úkor ostatních. Chcete vědět něco o jejich nejtypičtějších fintách? Pak pokračujte ve čtení.
Tachometr
Před koupí ojetého vozu je vždy důležité zkontrolovat stav najetých kilometrů. Počet najetých kilometrů má zásadní vliv na životnost auta a také na jeho cenu, a proto se často stává, že prodejci automobilů tachometr stáčejí, abychom my jakožto neznalí kupující měli pocit, že auto vydrží ještě dlouho, jelikož nenajelo moc kilometrů. Prodávající tímto nečestným chováním dost riskují, protože manipulace s tachometrem je trestným činem. Prodejce by se nevyhnul vysoké pokutě, pokud by se přišlo na to, že tachometr někdo ovlivňuje.[1]
Povinné ručení
Zajistěte si tu nejlepší nabídku pro vás.Zkušební jízda
Každé auto má svůj VIN kód, ten by vám měl prodejce předat a díky němu zjistíte pravdivé údaje o vozidle. Určitě nevynechejte zkušební jízdu. Není nad to si své možné budoucí auto vyzkoušet. Můžete přijít na případné nedostatky, které vás odradí. Zkontrolujte si také, zda jste obdrželi všechny potřebné dokumenty v originále. Kopie by nemusela být uznána při přepisu automobilu.
Havárie
Pokud je to alespoň trošku možné, nekupujte si auto, které prošlo havárií. Někdy dochází k tomu, že prodejci škody po havárii dobře zamaskují a auto vydávají za ojeté, ale nebourané. Při výběru vozidla se můžete setkat i s falešnou servisní knihou. Uvedené kontroly a prohlídky tak nemusí odpovídat skutečnému stavu vozidla a vy si koupíte auto, které může být nepojízdné.
Doporučujeme tedy pozvat si k prodeji někoho, kdo se v autech vyzná, a pomůže tak s výběrem kvalitního vozu a popřípadě odhalí jeho nebo prodejcovy nedostatky.
Cena
V nemálo případech si lidé auto vybírají podle ceny. Nechají se zlákat nízkou cenou a potom, co si auto odvezou domů, musí investovat balík peněz do oprav, o kterých při koupi netušili. Cena ojetého vozu se pohybuje různě, základními parametry, od kterých se cena odvíjí, jsou najeté kilometry, technický stav, stáří vozu a počet havárií, kterými během svého dosavadního života auto prošlo.
Nemáte čím jezdit?
Vybíráte nové auto, ale potřebujete něčím jezdit? Zkuste flexibilní operativní leasing.Na internetu existují různé tabulky cen a kalkulačky, ty podle určitých kritérií odhadují cenu konkrétního auta. Stane-li se nám, že se ceny hodně odlišují a auto je prodáváno pod cenou, měl by nám v hlavě naskočit červený majáček, že tady cosi nehraje a je nejspíše něco špatně.
Exekuce
Lidé v exekučním řízení se snaží dluhů zbavit prodejem svého ojetého vozu. Ale pozor! Tito lidé nesmí se svým majetkem, tedy i autem, žádným způsobem nakládat, dokud nebude exekuční řízení u konce. Může se nám proto stát, že si od člověka v exekuci koupíme auto a exekutor ho následně zabaví nám, je jedno, zda máme platnou kupní smlouvu a vůz jsme již zaplatili.
Zázračné omlazení
V technickém průkazu je uveden rok registrace a nikoliv rok výroby. Období mezi registrací a výrobou může být dlouhé až pět let.
Kupní smlouva
Občanský zákoník umožňuje jak kupní smlouvu v ústní podobě, tak i kupní smlouvu v písemné podobě. Obě varianty jsou zákonem uznávané. My si však raději zvolíme písemnou formu, a to i v případě, když nakupujeme od známého. Platí, že do deseti dnů musí být proveden přepis vozu na nového majitele, jinak hrozí pokuta ve výši až padesát tisíc korun. Dalším pravidlem je sjednání povinného ručení.
Dalším důvodem (kromě ceny), proč raději zvolit ojetinu než nový vůz, je malý nájezd kilometrů za rok. Jestliže auto nevyužíváme v hojné míře, je na zvážení, zda chceme investovat nemalou finanční částku do auta nového.
Minusem u ojetých vozů zakoupených od soukromníka je těžké vymáhání reklamace. Koupě v autobazaru je zaštítěná firmou, se kterou bude lepší domluva ohledně reklamací.
Musíte mít štěstí
Je jedno, jaké auto kupujeme, zda nové, nebo ojeté, jestli od soukromníka, nebo z autobazaru. Vždy to je o štěstí a o šťastné ruce při výběru. Pravdou je, že pokud se nám podaří koupit ojetinu za nízkou cenu bez dalších nutných oprav, jsme opravdoví klikaři, protože máme pojízdné auto za super cenu. Nikdy se však nemůžeme nechat hned unést exteriérem vozu a musíme se pídit po nutných informacích. Přinesli jsme vám nejčastější způsoby podvodů, takže už by pro vás nemělo být velkým problémem vybrat si svého pomocníka na čtyřech kolech.
Často se ptáte
1️⃣ Kdy se vyplatí koupit ojeté auto?
Klíčové jsou březen a září. Tyto měsíce jsou nejrušnější pro prodej nových aut, potažmo i těch ojetých. Samozřejmě s mírným zpožděním. Před začátkem léta je obvykle ta nejvhodnější doba na koupi ojetého auta. Ovšem za předpokladu, že nechcete čekat až do zimy.
2️⃣ Jak dlouho trvá prodej auta?
Auto vystavené v autobazaru čeká na nového majitele v průměru 1 až 3 měsíce.
3️⃣ Jaká je záruka při koupi ojetého vozu?
Pokud kupujete auto od soukromé osoby, záruční doba na skryté vady činí půl roku. Prokazovací povinnost je v tomto případě na kupujícím. Pokud pořídíte vůz z autobazaru, vztahuje se na něj záruka 2 roky.