Rozdíl mezi novým a ojetým autem je všem nadmíru jasný. Je to cena. Pokud chceme ušetřit za koupi vozu, zvolíme nákup ojetiny. Toto rozhodnutí má však také svá úskalí. Ptáte se jaká? I v obchodování s auty, stejně jako všude jinde, se najdou podvodníci, kteří se snaží zbohatnout na úkor ostatních. Chcete vědět něco o jejich nejtypičtějších fintách? Pak pokračujte ve čtení.

Tachometr

Před koupí ojetého vozu je vždy důležité zkontrolovat stav najetých kilometrů. Počet najetých kilometrů má zásadní vliv na životnost auta a také na jeho cenu, a proto se často stává, že prodejci automobilů tachometr stáčejí, abychom my jakožto neznalí kupující měli pocit, že auto vydrží ještě dlouho, jelikož nenajelo moc kilometrů. Prodávající tímto nečestným chováním dost riskují, protože manipulace s tachometrem je trestným činem, a pokud by se přišlo na to, že ho někdo ovlivňuje, prodejce by se nevyhnul vysoké pokutě.

Každé auto má svůj VIN kód, ten by vám měl prodejce předat a my díky němu zjistíme pravdivé údaje o vozidle. Nikdy nepodceňujeme a nevyhýbáme se zkušební jízdě, poněvadž i prvky ve vozidle, jako například volant či pedály, nám trochu přiblíží stav auta. Zkontrolujeme si také, zda jsme obdrželi všechny potřebné dokumenty v originále, kopie by nám nemusela být uznána při přepisu automobilu.

Havárie

Pokud je to alespoň trošku možné, nekupujeme si auto, které prošlo havárií. Někdy dochází k tomu, že prodejci škody po havárii dobře zamaskují a auto vydávají za ojeté, ale jako nové. Při výběru vozidla se můžeme setkat i s falešnou servisní knihou. Uvedené kontroly a prohlídky tak nemusí odpovídat skutečnému stavu vozidla a my si koupíme auto, které může být nepojízdné.

Doporučujeme tedy pozvat si k prodeji někoho, kdo se v autech vyzná, a pomůže nám tak s výběrem kvalitního vozu a popřípadě odhalí jeho nebo prodejcovy nedostatky.

Cena

V nemálo případech si lidé auto vybírají podle ceny. Nechají se zlákat nízkou cenou a potom, co si auto odvezou domů, musí investovat balík peněz do oprav, o kterých při koupi netušili. Cena ojetého vozu se pohybuje různě, základními parametry, od kterých se cena odvíjí, jsou najeté kilometry, technický stav, stáří vozu a počet havárií, kterými během svého dosavadního života auto prošlo.

Na internetu existují různé tabulky cen a kalkulačky, ty podle určitých kritérií odhadují cenu konkrétního auta, stane-li se nám, že se ceny hodně odlišují a auto je prodáváno pod cenou, měl by nám v hlavě naskočit červený majáček, že tady něco nehraje a je nejspíše cosi špatně.

Exekuce

Lidé v exekučním řízení se snaží dluhů zbavit prodejem svého ojetého vozu. Ale pozor! Tito lidé nesmí se svým majetkem, tedy i autem, nijakým způsobem nakládat, dokud nebude exekuční řízení u konce. Může se nám proto stát, že si od člověka v exekuci koupíme auto a exekutor ho následně zabaví nám, je jedno, zda máme platnou kupní smlouvu a vůz jsme již zaplatili.

Zázračné omlazení

V technickém průkazu je uveden rok registrace a nikoliv rok výroby. Období mezi registrací a výrobou může být dlouhé až pět let!

Kupní smlouva

Občanský zákoník umožňuje jak kupní smlouvu v ústní podobě, tak i kupní smlouvu v písemné podobě. Obě varianty jsou zákonem uznávané. My si však raději zvolíme písemnou formu, a to i v případě, když nakupujeme od známého. Platí, že do deseti dnů musí být proveden přepis vozu na nového majitele, jinak nám hrozí pokuta ve výši až padesát tisíc korun. Dalším pravidlem je sjednání povinného ručení.

Vzor kupní slmouva automobil (Foto: Scribd)
Vzor kupní slmouva automobil (Foto: Scribd)

Dalším důvodem (kromě ceny), proč raději zvolit ojetinu než nový vůz, je malý nájezd kilometrů za rok. Jestliže auto nevyužíváme v hojné míře, je na zvážení, zda chceme investovat nemalou finanční částku do auta nového.

Minusem u ojetých vozů zakoupených od soukromníka je těžké vymáhání reklamace. Koupě v autobazaru je zaštítěná firmou, se kterou bude lepší domluva ohledně reklamací.

Musíte mít štěstí

Je jedno, jaké auto kupujeme, zda nové, nebo ojeté, jestli od soukromníka, nebo od autobazaru. Vždy to je o štěstí a o šťastné ruce při výběru. Pravdou je, že pokud se nám podaří koupit ojetinu za nízkou cenu bez žádných nutných oprav, jsme opravdoví klikaři, protože máme pojízdné auto za super cenu. Nikdy se však nemůžeme nechat hned unést exteriérem vozu a musíme se pídit po nutných informacích. Přinesli jsme vám nejzákladnější způsoby podvodů, takže už by pro vás neměl být velký problém vybrat si svého pomocníka na čtyřech kolech.