Elektromobilita. Slovo, které se v posledních letech skloňuje každým pádem. Zatímco výrobci elektromobilů se doslova perou o nejlepší modely, Tesla se pomalu propadá. A nejen co se prodejů týče. Klesá totiž i hodnota jejích akcií. Letos se vyplatí počkat. A pak získáte akcie za zlomek ceny, na kterých později slušně vyděláte.

Výsledky hospodářských výsledků mluví jasně

Akcie Tesly (TSLA) zaznamenávaly v uplynulých měsících neustálý propad, a to ještě před vyhlášením hospodářských výsledků. A propad se očekává i nadále. To může být pro potenciální investory do TSLA frustrující, ale může jít také o pozitivní zprávu. Pokud bude výprodej akcií TSLA i nadále pokračovat, mohou nakonec klesnout na nepřehlédnutelnou vstupní cenu, která se vyplatí pro dlouhodobou investici.

Investice na míru

Zhodnoťte své peníze online, s nízkými poplatky a už s vkladem od 1 000 Kč.

Trh na elektromobilitu reaguje

Co se týče elektromobility, trh zklamal na celé čáře. A nejedná se pouze o menší výrobce. Ve hře jsou i spekulativní značky a znělá Tesla. Ta se stala obětí měnícího se tržního sentimentu. A co hůř, je jistá šance, že výprodej bude pokračovat.

Znamená to, že investor, který už akcie TSLA vlastní, by měl šlápnout na brzdu nebo se jí vyhnout, pokud ji nevlastní? To rozhodně ne. Ačkoliv v současnosti není ideální doba pro nákup či doplnění pozice, letos přijde vhodná doba pro investici. Proč si to myslíme?

Podívejme se na náhled výsledků hospodaření Tesly

V lednu Tesla zveřejnila výsledky za 4. čtvrtletí a uplynulý rok 2023. Vzhledem k tomu, že výrobce elektromobilů zveřejnil počty dodávek za určité období už začátkem ledna, trh měl obecnou představu o tom, jak dopadne horní linie společnosti Tesla.

Za celý rok se dodávky vozů zvýšily o 38 % ve srovnání s rokem 2023. Za čtvrtletí a rok dosáhly dodávky vozů 484 507, respektive 1,808 milionu elektromobilů. Ačkoliv se tyto počty mohou jevit jako slibně se vyvíjecí model, mějte na paměti, že zrak je vždy upřený na samotné výsledky.

V budoucnu bude snižování cen akcií ovlivňovat pokračující snižování cen vozů společnosti, ziskovost a marže. To dává smysl, že 12 z 18 analytiků provedlo v uplynulých třech měsících revizi svých prognóz ze zisku za 4. čtvrtletí směrem dolů.

Místo toho, aby trh pozitivně reagoval na prohlášení generálního ředitele Elona Muska, investoři se raději zaměří na několik negativních aspektů zveřejnění. A ty pak uvedou jako důvod k prodeji.[1]

Podívejme se na světlou stránku situace

Pozvolné klesání cen akcií TSLA má i pozitivní stránku. Pokud se obavy ze zpomalení růstu a dalšího snižování marží budou dále stupňovat, investoři budou i nadále optimističtí ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému ještě letos. Pokud se Tesla propadne o dalších 25 % až 30 % nebo dokonce o 50 %, mohou cenově klesnout na více než rozumné ocenění. Odtud by se společnost a její akcie mohly opět vrátit na vysokou úroveň.

Penzijní investiční účet

Zařiďte si stáří po svém. Nespoléhejte na stát a řekněte sbohem drahému penzijku s nízkými výnosy.

Je důležité, aby se ekonomické podmínky normalizovaly. Pak je více než možné, že Tesla opět začne růst. Obnovený boom elektromobilů by také mohl Tesle pomoci k lepším maržím.

Zatím počkejte

Existují dva klíčové milníky, které akcie opět rozhýbou. Jedním milníkem je uvedení schopnosti autonomního řízení a druhým milníkem je uvedení levného vozu na trh. Stále ale panuje nejistota ohledně toho, zda společnost dokáže naplnit své sliby týkající se autonomního řízení. Ale vzhledem k historii můžeme usoudit, že se jim to podaří. Prodávat tuto funkci by pak bylo dobrým znamením pro tržní podíly ziskovosti a marže.

Dalším klíčovým bodem je uvedení levného Modelu 2. Tím by se mohl zvýšit podíl automobilky na celkovém automobilovém trhu. Výsledný dopad na ziskovost a růst by se opět mohl vrátit k historickému maximu upravenému o split – přes 400 dolarů za akcii. Potenciálním zájemcům o akcie TSLA doporučujeme být na pozoru a investovat na vrcholu výprodeje.