Téma bohatství a finanční situace obyvatel jedné země je často komplexní a různorodé. V tomto článku se podíváme na různé aspekty bohatství a financí Čechů. Kde pro nás začíná hranice bohatství? A kde ve světě?

Jak si Češi představují bohatství?

Bohatství a jeho vnímání se v Česku a dalších zemích Evropy v průběhu let výrazně proměňuje. Podle průzkumu Sazky z roku 2022 se ukazuje, že k pocitu bohatství je dnes potřeba měsíční příjem minimálně 120 tisíc Kč, zatímco před pěti lety stačilo pouze 50 tisíc. Tato částka se stala klíčovou pro všechny zúčastněné země včetně Česka, Slovenska, Itálie, Německa a Finska.

Co se týče vnímání bohatství v širším smyslu, Češi stále považují hranici bohatství začínající na 10 milionech Kč, zatímco v jiných zemích, jako je Itálie, převažuje suma 100 milionů Kč. Tento výzkum zároveň odhalil různé preference v rámci výher v loteriích. Češi by se v případě výhry ve více než 70 % nevzdali své práce a část výhry by věnovali na charitu, zatímco Slováci by se více věnovali podnikání a Finové by si dopřáli odpočinek od práce.

Kolik Čechů má přes 5 milionů Kč

Jen jedno procento obyvatel České republiky, tedy přibližně 100 000 lidí, však disponuje majetkem přesahujícím pět milionů Kč. Z bohatství v zemi tvoří 58 % majetku právě tato úzká skupina nejbohatších. Podle nedávno zveřejněné studie společnosti Boston Consulting Group Česká republika za třicet let své existence ještě neprodukovala dostatečně výraznou vyšší střední třídu.

Více než čtvrtina českého bohatství patří přibližně stovce lidí s majetkem nad 2,2 miliardy Kč. V zemi však chybí skupina s majetkem mezi pěti a 100 miliony Kč, která je globálně držitelem třetiny veškerého kapitálu, zatímco v Česku toto číslo činí pouze 17 %. Podívejte se na žebříček nejbohatších Čechů.

Češi na tom nejsou špatně

Co se však týče celkově průměrného majetku Čechů, tak na tom v porovnání se světem nejsme až tak špatně. V žebříčku nejbohatších zemí podle Allianz Global Wealth Report jsme se za rok 2022 zařadili na 26. místo. Jedná se dokonce o nejlepší pozici ze zemí bývalého východního bloku. Studie zkoumala úspory a dluhy celkem 60 zemí světa a průměrný čistý majetek na jednoho obyvatele ČR dosáhl 26 960 eur (zhruba 621 160 Kč).[1]

Češi na tom nejsou špatně (Foto: Allianz Global Wealth Report)
Češi na tom nejsou špatně (Foto: Allianz Global Wealth Report)

Třetina Čechů podle průzkumu EMA data odhadovala před 2 lety hodnotu svého majetku na 1 až 5 milionů Kč. Dvě třetiny pak kromě úspor vlastní také nemovitost. Každý dvanáctý ji přitom používá jako investici.

Kvantifikace bohatství a financí Čechů je komplexním tématem, které zahrnuje nejen čísla a data, ale i vnímání zámožnosti v rámci společnosti. Průměrný majetek nebo čistá finanční aktiva jsou jen některými způsoby, jak se díváme na bohatství v naší zemi. Je zřejmé, že bohatství lze chápat různými způsoby. Chcete se v této oblasti lépe orientovat? Nabízíme seznam 10 ekonomických knih, které zvýší vaši finanční gramotnost.