Dodržování kalendáře setí je zásadní! Pak je pěstování zeleniny ve fóliovém tunelu jednodušší. Rostliny lépe vynášejí a rostou zdravěji. Co vše lze pěstovat v tunelu?

Jaké rostliny pěstovat v tunelu?

Ve fóliovém tunelu nemusíte pěstovat pouze teplomilnou zeleninu, jako jsou lilky, papriky, okurky a rajčata. Tunel je vhodný i pro jarní urychlení a podzimní prodloužení sklizně mrazuvzdorné zeleniny, a to částečně (např. kedlubny, kapusta, mizuna, ředkvičky, ředkvičky, špenát) nebo úplně (např. sedmiletá cibule, česnek, pažitka).

Bílý plastový tunel (Foto: se svolením Gardenway)
Bílý plastový tunel (Foto: se svolením Gardenway)

Kalendář sázení

Leden

Toto je měsíc, kdy by na tunelu neměla být fólie. Měl by být skladován uvnitř, na suchém a tmavém místě. Proč? V zimě se fólie často trhá větrem. Fólie a dokonce i konstrukce tunelu se mohou pod tíhou sněhu deformovat a praskat. Pokud je poškozený, můžete si pořídit nový na gardenway.cz. Chybějící fólie v tunelu však nebrání pěstování mrazuvzdorné zeleniny jako je sedmiletá cibule, pažitka nebo zimní česnek (setý nebo vysazený koncem léta nebo na podzim). V lednu ještě přecházejí na zimní odpočinek. Zrychlenou vegetaci začnou po opětovném zakrytí tunelu fólií (v únoru nebo březnu - podle počasí).

Únor

V druhé polovině února - za bezmrazého dne - lze na tunel umístit folii. I když je země stále zmrzlá. Substrát v tunelu se po překrytí struktury fólií vlivem slunečního záření rychle prohřeje - i po několika dnech. Je fólie příliš poškozená na instalaci?

Jakmile zem rozmrzne, můžete zasadit česnek a jarní cibulku na pažitku. Můžete také zasít zeleninu, která má ráda chladné počasí, jako je komatsuna, mizuna, rukola, ředkvičky, ředkvičky a špenát. Můžete zasadit kořeny petržele na vynucení (semena petržele rostou dlouho). V březnu petržel pouští listy pod alobalem, jsou ideální na posypání a zdobení pokrmů. Začátkem února můžete vysévat rané odrůdy zelí a kedlubny. K výsadbě ve fóliovém tunelu budou připraveny začátkem března.

Březen

Pokud je v únoru mrazivé počasí, přesuňte výsadbu rostlin na březen. Vysévat můžete endivie, komatsunu, mizunu, rukolu, ředkvičku, salát, špenát a rostlinné sazenice - kedlubny, bílé zelí, červené zelí, savojské zelí. Vyplatí se zajistit rozmanitost odrůd, např. výsev ředkviček různých barev. Přestože má tento fóliovník obvykle malou plochu, umožní vypěstovat širokou škálu zeleniny. V březnu lze fóliový tunel využít i k přípravě a otužování sazenic: zeleniny, bylinek, květin.

Fóliový stan na rajčata (Foto: se svolením Gardenway)
Fóliový stan na rajčata (Foto: se svolením Gardenway)

Duben

Začátkem dubna můžete do fóliového tunelu vysévat červenou řepu, listovou řepu a kopr zahradní, endivii, komatsunu, mizunu, rukolu, ředkvičku, ředkev, salát a špenát. Až do konce dubna je potřeba pravidelně sbírat zeleninu vysetou nebo vysazenou v březnu a únoru. Pokud se tak nestane, většina z nich vykvete a ztratí chuť v první polovině května.

Rovněž uvolněte prostor pro teplomilnější odrůdy. Sazenice rajčat se vysazují do fóliového tunelu koncem dubna. Využít můžete celý tunel nebo jen jeho část. V dubnu by měl fóliový tunel sloužit také k přípravě a otužování sazenic zeleniny, bylinek, květin.

Květen

V první polovině května se do fóliovníku vysazují sazenice teplomilné zeleniny jako meloun, lilek, cuketa, dýně, meloun, okurka, novozélandský špenát, ale i rajče (pokud nebylo vysazeno v dubnu, protože např. bylo příliš chladno). Některé z těchto druhů zeleniny lze také vysévat ihned do tunelu, ale tím se jejich sklizeň zpozdí asi o 2 týdny. Patří mezi ně meloun, cuketa, dýně, meloun, okurka.