Letní slunce se sice tváří jako kamarád, ale zdání klame. Horké dny mohou vést až k kolapsu. Bohužel moc dobře vím, o čem mluvím – aspoň jednou za léto mě vždy postihne úpal. Úpal nebo úžeh není vůbec příjemná záležitost a ve vážných případech vás mohou dostat až do nemocnice. V tomto článku naleznete několik rad, jak se ochladit, abyste nemuseli léto trávit jako marod.

Především hydratovat!

Tělo se přirozeně chladí produkcí potu. Dýchání suchého vzduchu dále zvyšuje naši spotřebu vody v teplém počasí. Proto je nejdůležitější dostatečně doplňovat tekutiny. Za běžných podmínek by měl člověk denně vypít 0,5 litru tekutin na každých 15 kg tělesné hmotnosti, v horku ještě o něco víc.

Neměli bychom ale veškerý tento objem přijmout najednou, nárazově. Ihned po probuzení je dobré se osvěžit sklenicí vody. Během dne je vhodné se průběžně přes den zavlažovat menšími dávkami tekutin – doporučuji mít nějaký nápoj neustále u sebe a čas od času si ucucnout. Každou hodinu byste takto měli zvládnout vypít čtvrtlitrovou sklenici.

Nejlepší je na doplnění tekutin čistá voda. Vhodné jsou ale i minerálky (v omezeném množství) a vychladlý slabý čaj. Nápoje by neměly být příliš chladné nebo sladké, oboje zatěžuje organismus a může způsobit nepříjemné křeče břicha. Ledová voda vás navíc paradoxně ochladí daleko méně než voda vlažná až lehce chladná, jelikož vašemu organismu způsobí šok.

Tekoucí voda (Foto: Elements.envato.com)
Tekoucí voda (Foto: Elements.envato.com)

Vyhněte se alkoholu, kávě a nápojům s obsahem kofeinu, jelikož mají dehydratační účinky.

Pokud je to možné, vyhněte se pití vody z plastových lahví či barelů, které byly vystaveny slunci. V horku se v nich totiž snadno mohou rozmnožit nebezpečné bakterie.

Samotná voda není to pravé?

Pro hydrataci lidského organismu je čistá voda zdaleka nejvhodnější. Pokud vám ale samotná voda třeba tolik nechutná, nelamte nad ní ještě hůl!

Zkuste si do vody přihodit pár lístků máty a nějaké ovoce (čerstvé i z mrazáku). Fantazii se opravdu meze nekladou - můžete přidat pár plátků citronu či pomeranče, nakrájené jahody, vodní meloun. Vodu může zajímavě ochutit i třeba okurka.

Nejenže vám takto ochucená voda bude daleko více šmakovat (a snáze tak vypijete dostatečné množství), ale zároveň vám dodá živiny a vitamíny.

Zvolnit tempo

Váš organismus už je zatěžkán vysokými teplotami, nepřidávejte mu proto další stres. Omezte namáhavé činnosti, ať už pracovního či sportovního rázu. Pokud si chcete zacvičit, dělejte to brzy ráno, tedy v nejchladnější části dne.

Dávejte si při práci častější přestávky - vhodné je spojit je třeba s výletem do kuchyňky napustit si další skleničku vody. Nikam v horku nespěchejte a nestyďte se chodit pomalu. Často se zastavte ve stínu nebo v klimatizovaných prostorách.

Zkrátka a dobře, zvolněte. Můžete se dokonce inspirovat Španěly a po obědě se na chvilku natáhnout a zdřímnout si.

Správně se oblékat

V horkých dnech je nejvhodnější obléknout 100% bavlnu. Bavlna chladí a dobře odvádí pot, což z ní dělá ideální látku do letního vedra. Bavlna se ale bohužel krčí a rychle se z mačká, takže není úplně stylová.

Jestliže se můžete obléknout trochu více sportovně, neváhejte sáhnout po funkčním tričku. I když zrovna nesportujete ale třeba jen sedíte v kanceláři, technologie odvádějící pot funguje neustále. Látka tak vaše tělo ochladí.

Svůj outfit nezapomeňte doplnit pokrývkou hlavy, abyste chránili svůj mozek před sluncem. Vhodná je kšiltovka nebo klobouk s krempou, jako například slamák. Jako dokonalý letní doplněk poslouží i vějíř, kterým se můžete ovívat - vějíř vás ochladí proudem vzduchu a zároveň urychluje odpaření vyloučeného potu.

Správně jíst

Těžká, sytá jídla v horku zbytečně zatěžují organismus. V létě zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, salátů a studených polévek. Všechna tato jídla jsou lehká a navíc bohatá na vodu.

Nejlepší svačinka na léto je jednoznačně vodní meloun. Meloun obsahuje až 92 % vody. Je také bohatý na vitamíny a minerální látky. Jeho lehce sladká chuť vás příjemně osvěží.

Chladivý efekt na tělo mají i mléčné výrobky, jako jogurt, kefír či sýr (hlavně ovčí a kozí).

Ovoce (Foto: Elements.envato.com)
Ovoce (Foto: Elements.envato.com)

Když nemáte doma klimatizaci…

…udělejte si vlastní! Jde to hned několika způsoby:

1, Napusťte do umyvadla, do dřezu i do vany několik centimetrů ledové vody. Odpařovaná voda nejen ochladí váš domov, ale také příjemně zvlhčí vzduch.

2, Namočte prostěradlo do ledové vody a vyždímejte. Látku napněte mezi okenní rám. Ochladíte tak horký vzduch, který do místnosti přichází z veku.

3, Postavte před stojací ventilátor kyblík s ledem, nebo přes ventilátor přehoďte utěrku namočenou v ledové vodě. Obojí ochladí závan vzduchu z větráku a aspoň částečně nahradí ledový závan z klimatizace.

Dodržujte pitný režim

Nejdůležitější je v létě dodržovat pitný režim, přes den by měl člověk vypít kolem 3 litrů tekutin - nejlépe čisté, lehce vychlazené vody. Skvěle nás také osvěží smočení v bazénu, pokud je to možné. Ochladit se ale můžeme i změnou šatníku či odlehčením naší stravy.

Doufám, že vás tyto rady lépe připraví na horké letní dny!