Obecný nedostatek bydlení je známý. Někteří vlastníci nemovitostí ale raději byt nechají prázdný místo toho, aby jej pronajali. Vede je k tomu hned několik důvodů. Jedním z nich je například nemožnost neplatícího nájemníka ihned vystěhovat. Pomohla by změna zákona, která by narovnala práva mezi pronajímateli a nájemci?

Špatně nastavená pravidla

I když nájemník nehradí nájemné včas nebo vůbec, je velmi obtížné jej vystěhovat. Fakticky tento proces může trvat roky. Jsou zaznamenány případy, kdy to trvá i více než 6 let.[1] Jen kolik zabere času, než soud rozhodne o platnosti výpovědi z pronájmu. Poté musí majitel podat žalobu a vystěhování, a to zabere další čas.

Právě tomuto chtějí předejít mnozí pronajímatelé, jednoduše proto nenabízejí dlouhodobé smlouvy, ale jen na dobu určitou. Tím pádem zase zůstává v nejistotě slušný nájemník. Situaci chce řešit s novými pravidly Ministerstvo průmyslu a obchodu. „S ministerstvem spravedlnosti navrhujeme zavést rozkaz k vyklizení nemovitosti, díky kterému se celý proces zjednoduší a urychlí. Cílem resortu pro místní rozvoj je, aby skutečně problémový nájemník vyklidil byt maximálně do dvou měsíců,“ uvedla pro ČT24 mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Hešíková.

Krátkodobá podpora od státu

Stát momentálně řeší, že by v obcích vznikla kontaktní místa. V nich by obec pomohla lidem hledajícím bydlení, ale také pronajímatelům, kteří by byt těmto lidem pronajali. Navíc by obce, respektive stát, garantovaly uhrazení případných škod, avšak jen do čtyřnásobku měsíčního nájmu.[2] Ani to ale není řešení, zvláště v případě ubytování problémové rodiny. Čtyřnásobek měsíčního nájmu není dostatečný a vlastníci volných bytů tak raději nechají nemovitost prázdnou nebo ji nabízejí jen na dobu určitou.

Pokud se neplatiče nedaří dostat z bytu nebo domu i několik let, tak je garance škody v podobě čtyř měsíčních nájmů naprosto směšná. I proto je na místě spíše řešit komplexní otázku, jak vystěhovat problematické nájemníky co nejdříve.

Dotují pronajímatelé nájemce?

Vztah mezi majitelem a nájemcem není podle dalších odborníků rovnocenný ani v dalších aspektech. Na summitu stavebního rozvoje zazněla kritika na vyrovnanost práv mezi nájemníky a pronajímateli. Zdeněk Kovařík, člen komise pro fond příspěvků investorů, řekl: „Práva mezi vlastníkem a nájemníkem jsou vychýleny výrazně, a to extrémně ve prospěch nájemníka. Vlastníkovi se vůbec nevyplatí pronajímat, protože práva jsou vychýlena tak, že pronajímatel má dotovat nájemníka, a to po stránce právní, finanční…“[3]

Zároveň na summitu zaznělo, že jsou vychýlena také práva mezi dlužníkem a věřitelem. V současné době je právo více na straně dlužníka než věřitele. Pokud se toto nezmění, majitelé nebudou mít žádnou motivaci volné byty pronajímat.

Stát stále řeší výstavbu nových bytů (nebudeme hodnotit, s jakou úspěšností), místo toho by stačilo dotáhnout novelu, kterou připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.