Vychutnáte si exotické, ovšem dnes již zdomácnělé, ovoce a slupku vyhodíte do koše? To děláte velkou chybu! Kromě zdravé svačinky, ingredience na vaření či dochucení sladkých pokrmů, můžete banán využít komplexněji. Slupky od banánu vám mohou být v domácnosti neocenitelným pomocníkem. Vytvořte z nich výživné hnojivo pro vaše rostliny.

Proč jsou slupky od banánu to pravé pro vaše rostliny

Banány patří mezi zdravé a výživné ovoce, protože obsahují velké množství minerálů, především draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, síry a železa. Slupka rozhodně není pozadu a můžete ji dopřát svým rostlinkám ve formě hnojiva. Látky ve slupce mají vliv na růst mohutnějších výhonů a kvetení.

Draslík reguluje vodní režim, zlepšuje trvanlivost plodů a zpevňuje rostlinu. Pokud ho má rostlina nedostatek, listy jsou suché, povadlé a barví se do žluta. Banánová slupka obsahuje kromě draslíku také hořčík, jenž reguluje tvorbu chlorofylu, při jehož nedostatku rostliny žloutnou a mladé listy špatně rostou. Dále obsažený fosfor zase posiluje tvorbu květů semen i kořeny.

Banánová slupka v květináči (Foto: Elements.envato.com)
Banánová slupka v květináči (Foto: Elements.envato.com)

Zkrátka při nedostatku fosforu rostliny zaostávají v růstu a jsou zakrslé. Málo kvetou a listy jim opadávají předčasně. Minerály posilují odolnost a podpoří bohatou květenu. Kromě toho se v banánových slupkách nacházejí fosfáty, enzymy a antioxidanty, díky nimž rostliny budou odolnější vůči mnoha nebezpečným chorobám a působí proti mšicím.

Hnojivo z banánových slupek je výborné přírodní hnojivo pro balkonové, pokojové, ale i zahradní rostliny. Toto hnojivo ocení muškáty, petúnie, růže, pivoňky, ale také zelenina, jako jsou okurky, dýně, rajčata, papriky a další lilkovité rostliny. Prospěje i pokojovkám v čele s orchidejemi.

Jak slupky zpracovat a udělat z nich hnojivo

Banány jsou často postříkané pesticidy a než dorazí do našich obchodů, cestují pěknou dálku a následně se skladují v zaprášených prostorách. Proto banánovou slupku pořádně omyjte. Přelijte ji horkou vodou a očistěte kartáčkem. Pokud chcete mít jistotu opravdové čistoty, namočte slupky na deset minut do vody spolu s lžičkou jedlé sody. Pak slupky nasekejte na kousky a přidejte je ke kořenům rostlin při vysazování sazenic, a také při každém přesazování.

Banánové slupky pomohou s lepším zakořeněním. Na menší květináč stačí pět kousků slupky, do výsadby na záhonu sedm. Do velkého květináče přidejte až deset kousků.

Banánová slupka ve vodě (Foto: Elements.envato.com)
Banánová slupka ve vodě (Foto: Elements.envato.com)

Další možností je, že čerstvou slupku z banánu nakrájíte na drobné kostky a uzavřete je ve sklenici se 300 ml převařené studené vody. Nechte sklenici v lednici po dobu tří dnů. Banánovou vodou zalévejte jednou za dva týdny.

Kromě přidání banánových slupek k rostlinám při výsadbě je můžete dát přímo do kompostu, který následně použijete pro zahnojení všech rostlin. Další ze způsobů je přidání nasekaných slupek do konve. Nechte konev dva dny odstát, slupky se budou luhovat a vytvoří výživnou zálivku, načeš s ní rostliny zalijte. Když se vám budou zdát slupky opotřebované, vyměňte je za nové.

Poslední radou, jak využít banánové slupky, je usušit je. Následně je nadrťte a rozmíchejte ve vodě v poměru jedna lžička drcených slupek na pět litrů vody. Drcený prášek přidejte ke kořenům nebo do zálivky.

Banánové slupky - luxusní a ekologické hnojivo

V dnešní době, kdy se každý snaží ušetřit, kde to jen jde, je hnojivo z banánových slupek učiněný poklad. Je to nejen praktické, ale i ekologické.