I když se nám, jakožto řidičům, může na první pohled zdát, že cena pohonných hmot je stále příliš vysoká, benzín i nafta za posledních několik dní zlevnily o více než korunu.

Vývoj cen a výši současných cen pohonných hmot zaznamenala společnost CCS, která se tomuto fenoménu dlouhodobě věnuje.

Benzín typu Natural 95

Natural 95 patří mezi nejprodávanější druh benzínu. Jeho nynější průměrná cena se pohybuje pod 40 korunami za litr. Z toho vyplývá, že tato částka se blíží ceně, na kterou jsme byli zvyklí před válkou na Ukrajině.

Nejlevnější benzinová pumpa je Tank ONO, která nabízí benzín za pouhých 35,90 korun za litr. Diesel je tu o dvě koruny dražší.

Nejdražší pumpy najdeme naopak v hlavním městě ČR, v Praze, které i přesto neprodávají benzín dražší nežli 40,90 korun za litr.

Průměrná cena benzínu den před začátkem války na Ukrajině činila k dvacátému třetímu únoru 37,43 korun za jeden litr. Současné ceny benzínu se tak původní ceně velice přibližují.

Nafta

Stejně tak jako ceny benzínu, tak i cena nafty za poslední týden klesla. Bohužel je cena stále vysoká, činí 41 korun za litr.

Proč jdou ceny pohonných hmot dolů?

Analytický pracovník Purple Trading Petr Lajsek uvádí, že za zlevňováním pohonných hmot stojí hned několik faktorů uvedených níže:

  • pokles cen na burze v Rotterdamu
  • neustávající posilování české koruny
  • pád cen ropy na trhu, za kterým stojí nynější vyhrocená situace Číny

Předpokládá se, že cena pohonných hmot bude klesat i v následujících týdnech. V nejbližším týdnu by benzín měl zlevnit o další korunu.

Konečně nějaké slevy

V dnešní době, kdy se vše na trhu rapidně zdražuje, je příjemnou změnu se dozvědět, že alespoň něco se zlevňuje. Cena pohonných hmot klesá a v příštích týdnech ještě klesat bude. Doufejme tedy, že se začne zlevňovat i v jiných oblastech.