Brzké snižování úrokových sazeb není na pořadu dne, řekl guvernér České národní banky Aleš Michl. Instituce podle jeho slov musí být zodpovědná, doslova ji nazval „bankou jestřábů“. Jenže v médiích se místo toho objevila „banda jestřábů“. Vtipná záměna se stala kvůli nešťastnému překlepu od České tiskové kanceláře, ze které čerpají mnozí novináři.

Jestřábi z České národní banky

Překlep, nepřeklep – Aleš Michl v televizním pořadu CNN Prima News vysvětloval a předpovídal další vývoj tuzemské ekonomiky. Inflace kolem 2 % se Česká republika podle guvernéra dočká v první polovině příštího roku. Odmítl přitom v brzké době snižování úrokových sazeb. Dokonce i ČNB sama šetří. Nedávno totiž oznámila, že zruší úročení povinných minimálních rezerv bank, čímž komerční banky přijdou o miliardy.

Jestřábi vs. Holubice

Jestřábi jsou ve finanční hantýrce centrální bankéři, kteří obezřetným okem hlídají inflaci či z různých důvodů preferují dražší peníze v ekonomice, tudíž i vyšší úrokové sazby. Holubice se naopak říká těm, kteří volí tzv. „levné peníze“, tedy nízké úrokové sazby i za cenu negativních dopadů do ekonomiky, jakými můžou být například bublina na trhu nemovitostí či vysoká inflace.

Je tedy trochu paradoxní, že do role největšího jestřába se staví právě Aleš Michl, který je v podstatě největší holubicí a za celou dobu svého působení v ČNB nikdy nezvedl ruku pro navýšení úrokových sazeb byť o jedinou setinu procenta. Tím by měl být samozřejmě - opět trochu paradoxně - Tomáš Holub, který je objektivně vzato největším jestřábem a v ČNB dlouhodobě prosazuje zvyšování úrokových sazeb.

Inflace v roce 2023

A jak se bude pohybovat inflace ještě v letošním roce? Michl předpovídá, že mezi 7 a 9 %. Připomeňme, že inflace v srpnu klesla jen mírně, ceny byly o 8,5 % vyšší než loni. „Podařilo se nám přísnou měnovou politikou srazit inflaci na 8,5 procenta. Nyní se bude do konce roku pohybovat mezi sedmi a devíti procenty. Myslím, že přísná měnová politika, ze které nepolevíme, přinese výsledky a inflace bude v první polovině příštího roku kolem dvou procent,“ řekl na Primě Michl.

Snižování úrokových sazeb?

V září, ani v říjnu a zřejmě ani v dalších měsících letošního roku se Česká národní banka nechystá snižovat úrokové sazby.

Podle guvernéra v minulosti centrální banka udělala jednu z největších národohospodářských chyb v historii, když držela sazby na minimu. Připomněl, že v roce 2016 a 2017 bylo vytisknuto velké množství peněz, a to byla ta chyba.

Očekávání do dalších let

My připomeneme, že sám pan Michl po nástupu do funkce zarazil zvyšování sazeb. A že mnohem větší problém nastal v covidových letech, kdy deficit státního rozpočtu dosáhl téměř 400 mld. Kč a to již 3 roky v řadě.[1] K tomu se ale pan Michl samozřejmě hlásit nebude, přestože tomu od prosince 2018 přihlížel jako člen bankovní rady ČNB a od července 2022 je dokonce u kormidla jakožto guvernér ČNB.[2]

Michl naopak tvrdí, že současná situace je daň za kroky z let předchozích. Připustil, že to obnáší drahé hypotéky a úvěry a nepředpokládá, že peníze ještě budou někdy tak levné, jako dřív. Tento krok je samozřejmě ze strany ČNB chvályhodný a pokud se má inflace ještě někdy dostat pod 2 %, tak i naprosto nutný, a to i přesto, že výrazně utlumí aktivitu na realitním trhu. Berme to ale z té lepší stránky, třeba se po letech opět dočkáme nižších cen nemovitostí.