Plíseň v bytech či domech je v současné zimní době velkým problémem. Venku je vlhko a teploty nejsou zrovna vysoké, jak se máme tedy plísně dočista zbavit? Náš článek přináší šest praktických rad, které nám pomohou plíseň odstranit.
Plíseň je problém a strašák jak starších domů, tak i novostaveb. Je proto na místě, aby majitelé jakkoliv starého domu či bytu věděli, jak co nejrychleji a nejúčinněji postupovat, když se u nich doma plíseň ukáže.
Co všechno přiživuje plíseň?
Období zimních měsíců je pro plísně živnou půdou. Plísně vznikají na základě špatné cirkulace vzduchu, vysoké vzdušné vlhkosti nebo také jako důsledek nevhodného větrání a topení.
Můžeme často slyšet, že za vznik plísně mohou i další věci, jako například plastová okna nebo také špatné odvlhčení stavby, pravdou ale je, že pokud se nebudeme chovat a přistupovat k domu/bytu preventivně, tak je úplně jedno, proč se plíseň objevila.
Jak poznáme plíseň?
Plíseň způsobuje, že v domě či bytě není zrovna svěží vzduch, ba naopak místnosti jsou postiženy zápachem typicky vlhkých omítek. Na omítce se objevují skvrny a začne se postupně odlupovat.
Jak se plísně šíří?
Plísně uvolňují spory, takzvané výtrusy, které započnou svůj růst ve vlhkém prostředí, světlo vůbec nepotřebují. Z výtrusů začne vyrůstat všude se rozlézající vlákno.
Plísně mají různou barvu. Najdeme plísně bílé, žluté, černé i zelené.
Jaké zdravotní problémy plíseň způsobuje?
Jestliže máme doma plíseň, je velice pravděpodobné, že se dřív nebo později u nás projeví alergie či další onemocnění.
Tipy, jak se zbavit plísně
Základem vždycky je zjistit důvod, proč se nám plíseň objevila. Nezjistíme-li ho, pak se nejspíše nikdy plísně na sto procent a dlouhodobě nezbavíme.
Náš článek přináší šest nejúčinnějších rad, jak se zbavit plísně.
Větrání
Na prvním místě by vždy měla být prevence před výskytem plísně. Tou je samozřejmě správné větrání. Pokud je venku i v domě/bytě přibližně stejně vysoká teplota vzduchu, pak klidně můžeme větrat celý den. Je-li ovšem teplota vnitřní a venkovní přespříliš rozdílná (například venku je nulová teplota vzduchu a uvnitř domu je dvacet stupňů Celsia), máme pocit, že větrání není na místě.
Opak je pravdou, i v zimě se musí poctivě větrat, avšak jen nárazově, to znamená otevřít okna dokořán a nechat je tak několik málo minut. Toto opakujeme několikrát denně, tím se vymění vzduch, ale zdi nestihnou prochladnout, a tak se na zdi netvoří kapky vody.
Necháme-li okna v zimě otevřená na ventilaci, tak omítka prochladne a začne se na ní srážet vlhkost. Ta zapříčiňuje vznik plísně.
Snížit vlhkost
Vlhkosti máme doma až až. Jak je to možné? Jen dýcháním a pocením vyprodukuje dospělý člověk až litr vody denně. Připočteme-li k tomu praní, sušení prádla, vaření, mytí nádobí, koupel, tak máme doma vlhka požehnaně. Řešením je tedy opět správně větrání.
Jako vhodná vlhkost vzduchu se uvádí čtyřicet až šedesát procent, tuto vlhkost jednoduše zjistíme pomocí vlhkoměru, proto vřele doporučujeme jeho pořízení, abychom si vlhkost mohli v klidu hlídat. Vyšší vlhkost a teplota dvacet stupňů Celsia pak způsobují plísně.
Jestli zvažujeme pořízení pokojových rostlin nebo akvária s rybičkami, pak si nepřímo můžeme přivodit plíseň.
Nechat zdi dýchat
Plísně také vznikají, pokud nenecháme zdi dostatečně dýchat. Jak? Nestavíme nábytek těsně kolem zdí, necháváme mezi nimi prostor k proudění vzduchu (doporučuje se prostor o velikosti pět až deset centimetrů), a nepoužíváme dlouhé a husté závěsy. Toto všechno způsobuje špatnou a nepřirozenou cirkulaci vzduchu.
Pořídit si odvlhčovač
Skvělým řešením, pokud se nechceme zbavit akvária a pokojových rostlin, je koupě odvlhčovače. Ten pohlcuje nadbytečnou vlhkost vzduchu, pára se tak mění v tekutinu, kterou snadno vylijeme z nádobky.
Na trhu existuje celá řada odvlhčovačů, malých i velkých, některé jsou jen jednorázové.
Uklízet, uklízet, uklízet
Povrchy a materiály náchylné k plísním musíme udržovat v čistotě. Knihy a nábytek systematicky zbavujme prachu, oblečení pravidelně perme.
Odstranit již vzniklou plíseň
Pokud již objevíme zárodky plísně na nábytku, je nezbytné je neprodleně odstranit pomocí protiplísňového přípravku.
Plíseň na zdech je ovšem problém větší. Plíseň, malba i postižená omítka by se musela okamžitě odstranit. Vždy pracujeme ve vlhkém prostředí (nejlépe za pomoci protiplísňového přípravku, popřípadě pomocí modré skalice nebo hašeného vápna), aby se spory nešířily vzduchem dál. Novou omítku i malbu můžeme aplikovat až po úplném vyschnutí postiženého místa. Nikdy na místa zasažená plísní nelepíme tapety!
Mezi často používané chemické prostředky bojující s plísní patří Savo.
Naším tipem je využití takzvané chytré houby. Jedná se vlastně taky o parazita, který se ovšem živí jen a pouze plísní. Nanáší se na zeď pomocí malířského štětce, "sežere" veškerou plíseň a uloží se ke spánku. Jestliže se znovu na zdi objeví plíseň, pak se chytrá houba znovu aktivuje.
Stop plísni
Plíseň je pro lidský organismus vysoce škodlivá, je proto nutné se ji urychleně zbavit. Rad a doporučení, jak se nadobro zbavit plísně, existuje celá řada, my jsme zmínili ty základní z nich.