Obtížná mezinárodní situace těžce zasáhla průmysl, oblast vytápění nevyjímaje. Od začátku roku 2023 musíme snad všichni počítat s výrazným zdražením za teplo, které se výrazně promítne do nákladové složky rodinného rozpočtu, a tak si většina z nás klade otázku, jak takové náklady snížit. Možná vás napadá, je-li vůbec možné za teplo ušetřit, když rostou ceny zemního plynu, dřeva, briket a elektřiny závratným tempem, většinou alespoň o inflaci, jejíž hodnota se bohužel dlouhodobě drží na dvou cifrách.
Vězte, že to možné je, a proto vám přinášíme hned několik osvědčených tipů. Nejprve se ale pojďme společně podívat na to, jakým způsobem nám teplo uniká, co nás nutí vytápět více a kde ztrácíme nejvíce peněz.
Příčiny tepelných ztrát
Abyste mohli šetřit peníze na správných místech, musíte si nejdřív ujasnit příčinu tepelných ztrát.
Základem je izolace budovy. Kvalitní a správně udělané zateplení domu udrží teplo déle a vy budete topit méně. S tím jde ruku v ruce správný a ekonomický způsob vytápění.
Další záležitostí, veskrze lidskou a neodbornou, je nevhodné větrání, protahující dveře a neutěsněná okna. Tyto zdánlivě drobné špatné návyky mohou za celou sezónu zadělat na řádný nedoplatek po ročním vyúčtování.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Trénink a příprava na cokoliv mohou být nepříjemné, ale výsledek nás poté obvykle překvapí. Stejné je to i při přípravě na topnou sezónu.
Jedna z prvních věcí, která by se měla ve vašem domě či bytu odehrát před zahájením topné sezóny je odvzdušnění ústředního topení a následné pořízení termostatu.
Také je dobré zkontrolovat, zda všechny otvory, tj. dveře, okna a menší ventilační okénka dobře těsní. Správně utěsněné otvory dokážou zvýšit teplotu v místnosti i o 2 °C. Odhalíte-li nějaké neduhy v těsnění, je více než vhodné je opravit, není to nic, co by každý šikovnější kutil či kutilka nezvládl.
Rovněž je potřeba, aby topná instalace byla čistá, bez poškození a nečistot, které by mohly bránit kompletnímu přenosu tepla. Vás by tyto chyby nutily topit na vyšší teplotu a opětovně by se zvyšovaly účty za teplo.
Devatero pro šetření za teplo
Příčiny ztrát máme ujasněné, a tak nezbývá, než předat doporučení k tomu, jak snížit účty za teplo v místnostech.
Izolace nad zlato
Padesátkrát a stále poprvé je nejen název výborné komedie s Adamem Sandlerem a Drew Barrymore, ale také zásada udržení tepla v domě či bytě.
Pokud v této době nemáte kvalitně zateplený dům, pravděpodobně nebudete mít možnost za této globální finanční situace zařídit novou kompletní izolaci. Doporučujeme proto alespoň koupi obyčejného těsnění. Vyjde vás na pár korun, ale mnohem více vám ušetří. Pokud je i toto finančně nedosažitelné, doporučujeme improvizovat.
Do dětského pokojíčku můžete vyrobit těsnění tak, že do starší barevné punčochy nasypete např. rýži a pořádně zavážete. Přimalujete očka, z vatových tyčinek na čištění uší udělejte tykadla a zabodněte je do punčochy. Máte nejen improvizovaně utěsněné okno, ale i veselou dekoraci do dětského pokoje.
Závěsy
Máte-li možnost jakýmkoliv způsobem do domácnosti pořídit garnýže, zapřemýšlejte o závěsech, na zimu především o nepropustných.
V noci vám výrazně pomohou udržet chlad mimo místnost. Nesmíte je ale zapomenout přes den roztáhnout, aby si - lehce metaforicky řečeno - slunce našlo cestu do vašeho pokoje. To platí i pro žaluzie a rolety. Ty nechte zejména během slunečných dnů roztažené, dostanete pár stupínků gratis.
Na tropy je brzy
Minimálně pro tuto topnou sezónu se nejspíše můžeme rozloučit s tím, že bychom v lednu a únoru doma chodili oblečeni do kraťasů a tílka. Navíc jsou tak vysoké teploty v domě zdraví nebezpečné- vysušují vzduch, dráždí sliznice, dýchací ústrojí a vděčně tak otevírají dveře zejména respiračním chorobám.
Ideální je tak pořídit si (pokud již nemáte) kvalitní termostat. Dokáže uhlídat teplotu v domě. Přes den vytápějte na 20 °C (maximálně 22 °C), na noc můžete teplotu o pár stupínků snížit, bohatě vám pro zdravý spánek postačí 16–18 °C. Pokud je přes den dům či byt prázdný, na termostatu nastavte vytápění na 17 °C - udržení stálé teploty je ekonomičtější než kompletní a nárazové vytápění.
Větrání
I když se nám studený vzduch v zimě nemusí líbit, je potřeba pravidelně, ale především správně větrat, abychom si udržovali čistý vzduch v domě.
Vyvarujte se zdlouhavému větrání pomocí ventilačky nebo pootevřeného okna. Ideální je vše otevřít dokořán na pět, maximálně deset minut. Vzduch se vymění, ale zároveň se razantně neochladí.
Ach ten radiátor
Radiátor je alfa a omega vytápění. Aby dokázal kvalitně vyhřát celou místnost, je potřeba, aby pracoval na celé své ploše. To se nebude dít, pokud bude zavzdušněný, a proto je potřeba radiátory pravidelně odvzdušňovat.
Podpořit funkci radiátoru můžete i tak, že za něj umístíte speciální hliníkovou fólii (k dostání zde). Ta teplo nepohlcuje, ale odráží ho zpátky do místnosti.
Pokud máte radiátory na maximální výkon a přesto je vám doma zima, zkontrolujte, zda má teplo volnou cestu do místnosti. Pokud topení zakryjete schnoucím prádlem, sedačkou nebo radiátorovým krytem, přílišného tepla při malých nákladech se nedočkáte.
Posledním tipem k radiátoru je čistota. Nánosy prachu a jiných nečistot jsou téměř stejně kvalitní bariérou, jakou může být právě mokré prádlo. Pravidelný úklid radiátoru navíc sníží riziko alergických reakcí na prach a roztoče.
A zase ten svetr
Ač se tematika svetru stala v posledních týdnech a měsících spíše anekdotickou záležitostí, musíme dodat, že "na každém šprochu pravdy trochu". Je potřeba se smířit s tím, chceme-li nižší účty za teplo, že v zimě budeme nosit tepláky, svetr a ponožky. Pokud jsou nohy v teple, rozvedou tento bohulibý pocit velmi rychle do celého těla.
Pokud by vám byla i nadále zima, doporučujeme - obzvlášť nyní po svátcích - pohyb. Venkovní běh nic nestojí, navíc se nadýcháte čerstvého vzduchu.
Porovnávejte
Čas od času (alespoň jednou za rok) si porovnejte své ceny za vytápění s nabídkou konkurenční. Sledujte trendy a ceny, flexibilně reagujte dle svých potřeb a možností.
Zvlhčujte
Možná se vám při slovním spojení "vlhko v domě" dělají osypky, protože se vidíte v gumových rukavicích a savem v ruce u plesnivých zdí. Vězte ale, že správná vlhkost je potřeba, a to nejen pro efektivní přenášení tepla, ale i pro vaše zdraví. Doporučená hladina vlhkosti v místnosti je 50 %.
Bohatě postačí, když (samozřejmě výjimečně) dáte na topení nebo k němu nádobu s vodou nebo necháte otevřené dveře od myčky (po mycím cyklu).Zkuste nechat po večerní (ranní) hygieně otevřené dveře do koupelny, občas usušte prádlo vevnitř na rozkládacím sušáku, pravidelně větrejte, nebo si ideálně pořiďte zvlhčovač vzduchu.
Pravidelný servis
Aby váš topný systém fungoval tak, jak má, je potřeba o něj pečovat, a to nejen ve smyslu čistoty, ale především ve smyslu profesionálního servisu. Pravidelné kontroly spalinových cest nebo vyčištění kotle vám ušetří nejen peníze za vytápění, ale také peníze za případný nový kotel.
Velmi často topné společnosti nabízejí takový servis jako bonus k nově ujednané smlouvě. Zapátrejte proto ve svých dokumentech, případně se na svého poskytovatele obraťte a zjišťujte.
Poslední tip
Pokud se vám i přes veškeré snahy nedaří šetřit, situaci řešte hned. Není ostuda požádat o pomoc. Obraťte se na své poskytovatele, pobavte se o přepočítání smlouvy, snížení splátek, případně si promyslete možnost dávek a příspěvků, které na svých webových stránkách nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí.