Státních svátků bude v roce 2024 celkem 13. Zajímá vás, kdy bude mít většina z nás v tomto roce volno právě z důvodu státních svátků? A kdy jsou zavřené obchody? Pojďme se na to v článku podívat podrobněji.

Skvělou zprávou hned na začátku je, že v roce 2024 nás čekají celkem 3 prodloužené víkendy. Jako první jsou to v dubnu Velikonoce (volný pátek a pondělí). V červenci následuje svátek Cyrila a Metoděje (volný pátek). Dále 28. října (pondělí).

1. ledna – Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu

Hned první svátek roku připadá na pondělí. Připomeneme si již 31. výročí od vzniku samostatné České republiky. Dne 1. ledna 1993 vznikla ČR jako nástupnický stát bývalé České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR).

K prvnímu lednu se váže pranostika „Na Nový rok o slepičí krok“, která poukazuje na fakt, že den bude o něco delší, v České republice o celých sedm minut.

Nezapomeňme také, že když chceme někomu popřát vše nejlepší do nového roku, píšeme „n“ na začátku s malým písmenem – přejeme přece na celý rok a ne jen na první den v roce.

Svátek v tento den slaví Mečislav(a). Pozor – zavřené obchody.

29. března – Velký pátek

V tento páteční den si připomínáme ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je součástí Velikonoc, významného křesťanského svátku.

Na Velký pátek se podle pověstí otevírají skály a vydávají své poklady, takže máme tip, co 29. března dělat – vydat se na výlet do skal a třeba zbohatneme.

Školou povinní mají velikonoční prázdniny ve čtvrtek 28. března, a právě i na Velký pátek 29. března i Velikonoční pondělí.

Svátek slaví Taťána. Obchody jsou otevřené.

1. dubna – Velikonoční pondělí

Hned nadcházející pondělí po Velkém pátku bude mít většina z nás také volno z práce, čímž se příjemně prodlouží víkend. Do školy se tedy děti vrátí až v úterý 2. dubna 2024.

V tento den oslavujeme zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jeho vítězství nad smrtí.

V Česku chodí chlapci s pomlázkou vymrskat děvčata, aby byla po celý rok zdravá. „Mrskut“ doprovází koledy, za které jsou chlapci odměněni barevnou kraslicí.

Svátek slaví Hugo. Pozor – zavřené obchody.

1. května – Svátek práce

Další státní svátek připadá na středu, což většinu pracujících jistě potěší. 1. května 1886 vypukla stávka amerických dělníků v Chicagu, kteří požadovali osmihodinovou pracovní dobu. Tyto občanské bouře doprovázelo krveprolití a na jeho památku byl roku 1889 vyhlášen Svátek práce.

Svátek práce se samozřejmě paradoxně slaví tím, že do práce valná většina populace nejde.

Na prvního máje se také mohou těšit všichni zamilovaní, je tradice se políbit pod rozkvetlou třešní.

Svátek slaví Pamela a Jeremiáš. Obchody jsou otevřené.

8. května – Den vítězství

Tento den oslavuje ukončení druhé světové války roku 1945.

Svátek slaví Zlatan a Zlatomír. Pozor – zavřené obchody.

5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Tento svátek připadá na pátek a čeká nás tedy prodloužený víkend. Údajně právě 5. července dorazili roku 863 na Velkou Moravu věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Svátek slaví, jak jinak, Cyril a Metoděj. Obchody jsou otevřené.

6. července – Den upálení mistra Jana Husa

A hned v sobotu po Dnu věrozvěstů si připomeneme Den upálení Mistra Jana Husa.

Jan Hus veřejně vystupoval proti počínání církve, a to se mu stalo osudným, roku 1415 byl při církevním koncilu ve švýcarské Kostnici odsouzen a upálen.

Svátek slaví Spytihněv. Obchody jsou otevřené.

28. září – Den české státnosti

V září zůstaneme doma poslední sobotu. 28. září roku 935 byl podle legendy zabit svým bratrem knížetem Václavem, který je dodnes symbolem českých zemí a patronem Čech a Moravy.

Svátek slaví právě Václav. Pozor – zavřené obchody.

28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu

28. říjen připadá v roce 2024 na pondělí, takže si užíváme další prodloužený víkend. Roku 1918 tento den naši předci Češi slavili stoprocentně, protože vznikla samostatná Československá republika v čele s T. G. Masarykem.

Svátek slaví Alfréd(a). Pozor – zavřené obchody.

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva

Tento svátek letos připadá na neděli. A co se stalo? 17. listopadu 1989 proběhla takzvaná sametová revoluce, která vedla ke svržení komunistického režimu a znamenala opravdu velké socioekonomické změny. Tento den patří také studentům, protože roku 1939 v reakci na demonstrace a nepokoje 28. října rozhodlo nacistické Německo o uzavření českých vysokých škol na celé tři roky.

Svátek slaví Mahulena a Gertrúda. Obchody jsou otevřené.

24. prosinec – Štědrý den

A máme tu Vánoce. Ježíšek nám v roce 2024 donese nadílku v úterý. 24. prosinec je prý den před narozením Ježíše Krista. Na Štědrý den plánujeme mnoho tradičních lidových tradic, jako například předávání dárečků, dodržování půstu, abychom viděli zlaté prasátko, zpívání koled a mnoho dalších.

Svátek slaví Adam a Eva. Pozor – obchody jsou otevřené, ale pouze dopoledne.

25. prosinec – 1. svátek vánoční

Jak je zmíněno výše, v tento den se měl narodit Ježíš Kristus v Betlémě, proto lidé často vystavují své postavené betlémy.

25. prosince svátek neslaví nikdo. Pozor – zavřené obchody.

26. prosinec – 2. svátek vánoční

26. prosince si připomínáme prvního mučedníka sv. Štěpána. V Česku je tento svátek doprovázený koledami, každý jistě zná koledu o Štěpánovi.

Svátek slaví právě Štěpán. Pozor – zavřené obchody.

Užívejme volna a ctěme památku

Státní svátky neznamenají jen dny volna, naopak, mají pro naši zemi a historii velký význam. Právě v tyto dny se psaly dějiny, což vedlo ke zformování České republiky do podoby, v jaké ji známe dnes. Ať již v tyto sváteční dny dáte přednost volnu a odpočinku, či uctíte památku minulosti a vzpomenete, co se v ten den stalo, přejeme vám krásné svátky v roce 2024.