Máte rádi pořádnou lyžovačku? Vyrazte na ty nejlepší svahy do zahraničí. Máme pro vás tipy na svahy vhodné pro začátečníky, pokročilé i snowboardisty.

Rakousko

Náš soused nabízí ideální podmínky na lyžování a snowboarding i ve chvílích, když to jinde na lyžování úplně není. Zdejší ledovce jsou totiž zárukou sněhu téměř po celý rok. Prostudujte si, jak si v Rakousku koupíte dálniční známku a mýtné.

Schladming/Dachstein

Jedno z nejlepších lyžařských středisek v Rakousku patří k nejvyhlášenějším oblastem zimních sportů. Nachází se mezi jižními stěnami Dachsteinu a hřebenem Schladminger Tauern. Propojeno je tu sedm lyžařských středisek s pestrou nabídkou zimních sportů a radovánek, nedotčenou přírodou, štýrskou pohostinností a perfektní infrastrukturou. Areál je součástí regionu Ski Amadé. Dohromady tu najdete stovky kilometrů sjezdovek a mezi nimi se můžete dopravovat ski busy. Nudit se tu nebudou malí, velcí, začátečníci ani zkušení sportovci.

Hintertux

Ledovec nabízí zábavu a lyžování prakticky celoročně. Najdete tu 86 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Nechybí tu terény s měkkým sněhem ani náročné sjezdovky s boulemi. Pro milovníky adrenalinu doporučujeme legendární Aprés-ski. Navštívit můžete ledový palác s ledovými krystaly a obrovskými rampouchy. Na jediný skipas se dá lyžovat nejen na ledovci Hintertux, ale v celé oblasti Zillertal, kde je celkem 245 km sjezdovek.[1]

Německo

Zugspitze Garmisch-Partenkirchen

Necelých 500 km od Prahy najdeme za německými hranicemi to nejlepší lyžařské středisko v Bavorských Alpách, Zugspitze Garmisch-Partenkirchen. Ve výšce až 2 720 m. n. m najdete 20 kilometrů sjezdových tratí nejrůznějších obtížností. Výhodou tohoto střediska je, že se k němu dostanete po bezplatné německé dálnici. Město Garmisch-Partenkirchen poskytne zábavu všem věkovým kategoriím. Ujít si nenechte muzea, divadla i sportovní centra. Se skipasem se z města na svah dostanete zdarma lanovkou nebo vláčkem.

Slovensko

Slovensko nabízí řadu zajímavých míst pro pořádnou lyžovačku, přesto stojí ve stínu Dolomit a Alp. Což je trochu škoda.

Jasná

Ski areál ležící v Nízkých Tatrách návštěvníkům nabídne více jak 50 km skvěle upravených sjezdovek nejrůznějších obtížností. Milovníci adrenalinu nesmí zapomenout navštívit freeridové zóny a DCsnow park. Pro večerní lyžování doporučujeme osvětlenou lanovku v lokalitě Biela Púť.

Itálie

Italské ski areály jsou už trochu dál, zato nabízí skvělé podmínky. Zážitek je tu navíc podpořen italskou gastronomií a úžasnou náturou místních.

Sella Ronda

Patří k nejlepším zimním střediskům na světě. Propojeny jsou tu hned čtyři střediska Val di Fassa, Alta Badia, Val Gardena a Arabba a celý horský masiv můžete objet kolem dokola za jediný den. K tomu budete mít dechberoucí výhledy na nedotčenou přírodu, užít si můžete skvělou zdejší gastronomii, špičkově upravené svahy potěší i ty nejnáročnější lyžaře.

Livigno

Chcete si vychutnat opravdu skvělý manšestr? Pak je Livigno tou nejlepší volbou. Lyžuje se tu od brzkého podzimu do pozdního jara a podmínky jsou tu skvělé pro všechny lyžaře. A na jaře si k tomu můžete připočítat pořádnou porci slunce a skvělé slevy. Malé městečko leží na bezcelní zóně, proto si tu i dobře nakoupíte. Samozřejmě tu nechybí dobré italské jídlo a pití.

Francie

Za skvělou lyžovačkou se vyplatí zajet i do Francie, i když je sem cesta oproti jiným lyžařským destinacím delší a náročnější. Odměnou vám však budou skvěle upravené sjezdovky a výrazně méně lyžařů oproti vyhlášeným ski areálům.

Les 2 Alpes

Pečlivě upravených 225 km sjezdových tratí se všemi stupni obtížnosti najdete ve středisku Les 2 Alpes. Areál začíná v nadmořské výšce 1 300 m a stoupá do výšky 3 600 m. Tento přesah zaručuje skvělé sjezdy na lyžích i snowboardingu. Moderní areál nabízí využití nejen na svazích, ale i mimo ně. Pochutnat si můžete na skvělé francouzské kuchyni, gurmáni ocení výborné francouzské víno. Za návštěvu stojí sochy z ledu, vyhlídková lávka, snowpark, freeride lyžování, diskotéky a bary.
 

Val Thorens

Je nejvýše položené lyžařské středisko v Evropě. Tři údolí – Les Trois Vallées nabízí návštěvníkům více jak 300 kilometrů upravených tratí. Tratě jsou tu pro začátečníky i milovníky adrenalinu. Večer můžete navštívit tamní bary, wellness s výhledem na zasněžené kopce nebo ochutnat místní fondue.[2]