Přinášíme top 5 českých filmů roku 2023, které byly již uvedeny nebo jejich premiéra proběhne na podzim tohoto roku. Přeneseme se do světa napětí, emocí, záhad nebo nálady podkreslené černým humorem či absurditou.

Zatmění

Snímek, který je debutem scenáristy Jc Kováře, režíroval Petr Kubík. Ten má na kontě mimo jiné i dva díly pohádky Princezna zakletá v čase. Ta se zejména ve své druhé části blíží fantasy pojetí. Tentokrát pracoval se scénářem, jenž nemá daleko od thrilleru, ač je film avizovaný jako ostřejší komedie. Ústřední zápletkou je autonehoda. Představitelé řidičů Jakub Štáfek, Jan Zadražil a Ján Jackuliak mají řadu důvodů, proč k nehodě nevolat policii.

Divák je následně svědkem toho, co může rozpoutat náhodná banální situace na první dojem bez potenciálu vzniku zvláštních událostí. Vše se ale odehrálo v době neúplného zatmění, kdy vlivem netradičního postavení Slunce a Měsíce dochází ke krvavému měsíci. Podobnost zatmění a zatemněné mysli je zesílena přítomnou gradací děje. Snímek měl premiéru v březnu.

O malých věcech

Nevšední projekt O malých věcech je složen z dvanácti krátkých povídek představujících partnerské příběhy z dvanácti bytů jednoho bytového domu. Jinou než sousedskou souvislost povídky nemají, a právě možná proto je divák porovnává a hledá svého favorita mezi zvláštními až bizarními historkami.

Dům skýtá neobvyklá či traumatická vyprávění a každá z povídek nabízí silnou zápletku i rozuzlení. Tato stylizace jednotlivých mikrosvětů běží v kinech od června.

#annaismissing

Thriller, který vaši pozornost udrží až do samotného konce, můžete v kinech vidět od 10. srpna. Film volně navazuje na seriál #martyisdead, ale jeho zhlédnutí není podmínkou. Anna coby influencerka se zčistajasna ztratí. Zmizí ze sociálních sítí i z reálného života. Snímek demonstruje rizika, která nám hrozí v kyberprostoru, ale i v realitě. Režisér Pavel Soukup vystavěl kostru filmu, kterým nás provází patnáctiletá Nina, zejména na napětí. Zmíněná Nina objeví v tátově telefonu fotku spoře oděné Anny, která je týden pohřešovaná. Začíná smršť událostí, které vás nenechají chladnými.

Úsvit

Drama Matěje Chlupáčka se odehrává v předválečné době roku 1937 v podhůří Tater. V hlavní roli nás provází Eliška Křenková. Manželka sympatického ředitele továrny má zanedlouho do vysněné rodinné budoucnosti přivést potomka. Avšak na dvoře fabriky je nalezen mrtvý novorozenec, což empatické Heleně zastře její idylické odhodlání.

Po přestěhování ze Zlína je záhadná detektivní zápletka výrazným kontrastem a nabízí řadu nezodpovězených otázek. Jde o nekompromisní snímek s kontroverzním tématem intersexuality, který ukazuje možné paralely se současností. Představuje problematiku předsudků, protiklady kariérního přístupu muže a citlivé ženy či majestátní přírodu v rozporu s industrialismem. Film v kinech poběží od 5. října.

Přišla v noci

Konverzační komedie na pomezí absurdního dramatu a home invasion hororu vychází z pera Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka. A kdože přijde? Matka. Film zpracovává vztah nejen matky k synovi. Energická šedesátnice, kterou brilantně ztvárňuje Simona Peková, se ocitá v domácnosti třicátníků a podmaňuje si jak prostor, tak mysl obyvatel.

Valerie se po hádce s milencem nastěhuje do luxusního bytu syna Jirky a jeho partnerky Anety, kterým naruší jejich poněkud nezáživný život. Ovšem ne zcela pozitivním způsobem. Plíživě si podmaňuje domácnost a hranice soukromí jsou posouvány neznámo kam. Film lze zhlédnout v kinech od 9. listopadu.

Už jste zkoukli loňské snímky? Podívejte se na top českých filmů roku 2022.