Ať už jste velkofarmář, zahrádkář, nebo jen domácí pěstitel pár rostlin, vždy je zde riziko, že se setkáte s nějakými škůdci nebo chorobami. Nevybírají si a vyskytnou se mohou prakticky kdekoliv. V dnešním článku se zaměříme na tu druhou možnost - houbové choroby. Připravili jsme si pro vás základní informace, jak je rozeznat a hlavně, jak proti nim bojovat!

Základní typy houbových onemocnění

Abyste nemuseli bezhlavě používat náhodné přípravky proti houbovým chorobám a vyhnuli se tak nežádoucím vedlejším efektům, měli byste se nejprve seznámit s několika základními typy, které se často objevují u nás.

  • Padlí - plísňové onemocnění, které postihuje mnoho rostlin. Často se s ní můžeme setkat například u rajčat, brambor nebo vinné révy. Její příznaky jsou bílý, plísněmi pokrytý povrch na listech, stoncích a plodech.
  • Hnědá hniloba (monilióza) - infekce, která může napadnout plody rostlin, nejčastěji zralá jablka a hrušky. Hnědé, měkké skvrny nebo plísně na povrchu jsou často známkou toho, že jste se stali obětí právě tohoto typu. Infekce se postupně šíří dovnitř plodu, který začne hnít.
  • Plíseň šedá - vytváří šedý povlak na povrchu listů a plodů. Ovlivňuje mnoho druhů rostlin a je velmi rozšířená.
  • Rez - projevuje se oranžovými nebo hnědými skvrnami na spodní straně listů. Setkáváme se s ní například i u obilovin a okrasných rostlin.

Jak identifikovat, že jsou vaše rostliny napadeny?

  • Kontrolujte listy - věnujte pozornost změnám v barvě a textuře listů. Žluté nebo hnědé skvrny, neobvyklé deformace nebo houbové povlaky mohou být znamením infekce.
  • Prohlížejte si plody - hnědé, měkké skvrny nebo plísně na povrchu plodů jsou často známkou houbové choroby.
  • Sledujte samotný růst - zpomalený růst, zakrslé rostliny nebo vadnutí mohou být důsledkem kořenové infekce.
  • Zaměřte se na specifické příznaky - každá houbová choroba má své charakteristické příznaky. Při identifikaci se zaměřte na unikátní znaky, jako jsou typické barvy, tvary a vzory na postižených částech rostliny. To vám pak pomůže při výběru vhodného postřiku proti konkrétní plísni. 

Prevence a ochrana (Foto: Mariana Serdynska / Shutterstock)
Prevence a ochrana (Foto: Mariana Serdynska / Shutterstock)

Prevence a ochrana

  • Dávejte pozor u zalévání a hnojení - houbovým chorobám se výborně daří ve vlhkém prostředí. Ujistěte se, že rostliny mají dostatečné odvodnění a používejte pouze kvalitní hnojiva.
  • Zamezte šíření - pokud identifikujete problém, pak je třeba jednat opravdu rychle. Rychlá izolace postižených rostlin a odstranění postižených částí může vše vyřešit.
  • Užívání přípravků - vhodné chemické prostředky k ochraně rostlin před houbovými chorobami, tedy fungicidy mohou pomoci s prevencí.
  • Pěstujte odolné rostliny - ať už jde o venkovní nebo pokojové rostliny, vybírejte odrůdy, které mají přirozenou odolnost. Tím opět výrazně snížíte riziko napadení.

Nyní už byste měli mít základní povědomí o houbových chorobách a nově získaná schopnost rychle je identifikovat, vám může pomoci zachránit nejednu rostlinku.