O bouřky není tento srpen nouze. Jen za třetí týden pojišťovny registrovaly tisíce škod za více než 100 milionů Kč. Největší škodnou byly kroupy.

Jako přes kopírák: Tropické teploty a pak vlna bouřek

Češi si poslední dny užívají opět tropických teplot. Odpoledne a večer pak tradičně přichází bouřky. Hasiči mají v těchto okamžicích napilno, hlásí stovky výjezdů kvůli popadaným stromům nebo zatopeným sklepům. V polovině měsíce byla dokonce zatopená i budova Státní opery.

Za jeden srpnový týden pojišťovny evidovaly tisíce škod, které vyčíslily na více než 100 milionů Kč. Nejproblematičtější byly v tomto ohledu kraje Jihočeský a Karlovarský a Praha. Častým viníkem způsobených škod jsou supercely. Právě ty na sebe vážou silnější vítr, vydatnější srážky a především kroupy. Máte pojištěnou nemovitost? Nyní je nejvyšší čas si pojistku aktualizovat. Při podobných katastrofách můžete získat peněz méně, než očekáváte.

Český hydrometeorologický ústav supercely pravidelně sleduje a popisuje.

Vyhýbají se bouřky městům častěji?

Debatu v posledních dnech vyvolalo prohlášení Jana Lenarta z Katedry fyzické geografie a geoekologie Ostravské univerzity. Bouřka se v tu dobu těsně vyhnula Ostravě. Mířila na ni, ale udeřila až za centrem města. Podle Lenarta za to může přehřátí městského centra, takzvaný městský tepelný ostrov.

Někteří odborníci pro SeznamZprávy pak toto tvrzení podpořili, jiní zpochybnili.[1] „Vliv města na bouřky nejde pořádně vědecky prokázat, takto se zkrátka bouřky chovají. Dá se říct, že je to náhoda,“ postavil se proti klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu, Pavel Zahradníček. Naopak se Lenarta částečně zastal bioklimatolog z projektu Intersucho Miroslav Trnka: „Pokud je to nepříliš silná bouřka a opravdu rozehřáté město, tak efekt městského tepelného ostrova je dost silný na to, aby trasu bouřky ovlivnil, to není překvapivé.“

Často se ptáte

1️⃣ Co je to supercela?

Supercela či supercelární bouře je typ bouře, která je tvořená jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou. Bývají doprovázeny intenzivními elektrickými výboji blesků, přívalovými srážkami nebo krupobitím. Ve Spojených státech se supercela často přemění v tornáda a hurikány.

2️⃣ Jak vznikne supercela?

Vznik supercely je podmíněn nestabilitou vzduchové hmoty. Další podmínkou je nutné charakteristické výškové rozložení směru a rychlosti větru. Ten s výškou rychle zesiluje a stáčí se ve směru hodinových ručiček.

3️⃣ Kde se v České republice vytváří supercely?

Největší pravděpodobnost vzniku supercely je v rovinaté oblasti. Členitý terén totiž iniciuje další bouřkové buňky a je nižší pravděpodobnost vzniku jedné velké. Nejčastěji jsou supercely zaznamenávány v oblasti Polabí, okolí Prahy a Brd.