Muži z České republiky se splnil sen, když byl vybrán k prvnímu civilnímu letu v historii okolo Měsíce. Byl jedním z milionu zájemců, které si k letu vybral japonský milionář Jusaku Maezawa. Spolu s českým umělcem Yemi A. D. poletí dalších osm lidí. A ti všichni zamíří na Měsíc zcela zdarma.

Kdo je Yemi A. D.?

Yemi A. D. (vlastním jménen Yemi Akinyemi Dele) pochází z rodiny nigerijského otce a české matky. Je českým 41letým choreografem, hercem, výtvarným umělcem, producentem, hudebníkem a v současné době také potencionálním astronautem. Netají se také tím, že má obrovskou radost, že se do vesmíru dostane právě on, bere tuto záležitost jako čest a možnost reprezentovat LQBT komunitu, jelikož i Yemi A. D. je homosexuál.

Yemi A. D. v rozhovoru uvedl, že letem do vesmíru se mu splnil sen, který měl již na škole.

Kdo je Jusaku Maezawa?

Jusaku Maezawa je 47letý japonský milionář a sběratel umění. Roku 2004 založil internetový obchod s módou Zozotown, ten je nyní tím největším v Japonsku. Tento japonský milionář má již cestu do vesmíru za sebou. Roku 2021 strávil jako první japonský civilista dvanáct dnů na Mezinárodní vesmírné stanici.

Výběrové řízení

Výběrový proces trval zhruba rok a půl. Zájemců bylo asi milion a museli doložit a vysvětlit spoustu informací, například to, co chtějí udělat se zkušenostmi získanými v kosmu nebo také prokázat, zda a jak si vydělávají peníze a zda jsou nějakým způsobem prospěšní pro společnost.

Každý kandidát na let okolo Měsíce musel projít řadou lékařských vyšetření. Důležité bylo podstoupit velké množství jak fyzických, tak i psychických testů a následné prohlídky.

Další vybraní vesmírní turisté

Vyjma Yemiho A. D. se výletu okolo Měsíce zúčastní i samotný iniciátor Jusaku Maezawa, který prováděl výběr lidí podílejících se na misi. Pro shrnutí, letu se tedy zúčastní:

 1. umělec Yemi A. D.
 2. japonský milionář Jusaku Maezawa
 3. americký muzikant, módní návrhář a podnikatel Steve Aoki
 4. youtuber, fotograf, hudebníka kameraman Tim Dodd
 5. irská fotografka Rhiannon Adamová
 6. fotograf a filmař působící na Havaji a Islandu Karim Iliya
 7. indický herec a influencer Dev Joshi
 8. dokumentarista Brendan Hall
 9. jihokorejský rapper, herec a vášnivý sběratel umění Choi Seung Hyun (známý spíše jako T. O. P.)

Roku 2018 bylo oznámeno, že se uskuteční let okolo Měsíce. Jusaku Maezawa původně zamýšlel vzít s sebou pouze skupinku umělců, později pojem "umělec" redefinoval. Nabídl cestu okolo Měsíce všem, kteří se cítí jako umělci, nehledě na oblast a místo působení. Úkolem vyvolených je svůj pobyt v kosmu pomocí své tvorby zúročit ve prospěch společnosti.

Kromě osmi členů posádky byli stanoveni i dva další náhradníci, a to:

 1. americká vítězka zlaté medaile ve snowboardingu Kaitlyn Farrington
 2. japonská tanečnice a choreografka Miyu

Jak se na Měsíc partička vyvolených dostane?

K letu okolo Měsíce byla vybrána loď Starship od společnosti SpaceX, kterou založil Elon Musk. Mise ponese název Dear Moon. Výprava by měla zabrat celkem osm dní, a to od startu do zpětného přistání na Zemi. Tři dny z osmidenní výpravy bude zabírat let okolo Měsíce, expedice bude pouhých dvě stě kilometrů od měsíčního povrchu.

Cena

Celou částku za misi zaplatí Jusaku Maezawa, přesnou sumu však nikde nezveřejnil. Účastníky výpravy cesta nic stát nebude.

Kdy se let uskuteční?

Přesné datum mise není do dnešního dne známo. Jusaku Maezawa by chtěl odletět příští rok ze Spojených států, avšak Starship ještě neprovedl zkušební let a není vůbec jasné, zda to tento rok ještě stihne. Je tedy vysoce pravděpodobné, že se doba vzletu oddálí.

Vzhůru k Měsíci

Šance dostat se k výpravě směrem na Měsíc, a to ještě úplně zadarmo,se zdá na první pohled zcela mizivá. Ale vida. Je to těžké, ale ne nemožné. Yemi A. D. a dalších osm šťastlivců je toho zářným příkladem, že se sny plní.