Mobilní baterie je pouze spotřební zboží, to pravděpodobně není pro nikoho nic nového. Jak ale zajistit, aby vydržela co nejdéle?

Základní tipy pro všechny případy

Podle předních světových výrobců mobilních telefonů (v čele se Samsungem) je nemožné, aby u nejnovějších modelů došlo k poškození baterie v důsledku neadekvátního nabíjení, ať už s rozbitou nabíječkou či celkově přehřátým telefonem. Vlastníte-li však jeden ze starých kousků či některý z nelicencovaných nebo po hardwarové stránce nestandardních telefonů, rádi bychom vám ukázali pár triků pro lepší výdrž vaší baterie:

  • Pravidelné nabíjení – snad nejstarší „babská“ povídačka o nabíjení telefonu říká, že by se měl telefon vždy zcela vybít a poté úplně nabít. Toto je však již dávno vyvrácené a dalo by se říci, že je opak pravdou. Pro baterii je totiž daleko vhodnější časté a pravidelné nabíjení.
  • Teplota – jen málo věcí může právě se nabíjejícímu telefonu uškodit více než nadměrné přehřívání. Proto rozhodně není na škodu telefon nijak nezakrývat ani nenechávat ho na příliš horkých místech.

  • Nechte telefonu oddych – pro některé mobilní uživatele to sice nemusí být jednoduché pochopit, ale hraní či prohlížení sociálních sítí v průběhu nabíjení není ideální pro baterii ani nabíječku.[1]
  • Kvalitní nabíječka – základem správného nabíjení je pochopitelně kvalitní nabíječka. To sice nutně neznamená koupi často předraženého licencovaného kabelu, ale ani podprůměrného výrobku za 30 korun s předpokládanou výdrží dvou týdnů.[2]

A co něco pro pokročilé?

Zajímáte se více o tuto problematiku? Uvedeme i několik tipů pro pokročilé uživatele:

  • Rychlé nabíjení – ač se to může zdát zvláštní, ne všechny telefony podporují dnes již standardní funkci rychlého nabíjení. Používáte-li pak na takové zařízení nabíječku určenou právě pro rychlé nabíjení, můžete tím ohrozit chod baterie.[3]
  • Režim letadlo – rozhodně nechceme říct, že by tento režim mohl jakkoliv poškodit baterii při nabíjení. Chceme pouze poukázat na fakt, že při jeho spuštění během nabíjení je telefon uveden do optimálního stavu pro správné nabíjení.
  • Ochrana baterie – mnoho výrobců nabízí v nastavení telefonu funkci „Ochrana baterie“. Ta dokáže z větší části sama vyhodnotit stav nabíjení a na základě svého úsudku přenastavit telefon pro jeho optimalizaci.[4]

Baterie je pouze spotřební zboží

Baterie je jen a pouze spotřební zboží, ostatně stejně jako samotný telefon. Takže se sice můžeme sebevíce snažit o zlepšení výdrže či co nejkvalitnější nabíjení, i tak však jednoho dne baterie vypoví službu. Proto si nic nedělejte z toho, když se váš telefon jednoho dne po letech skvělé služby odebere i s baterií do křemíkového nebe. A na závěr se také nabízí otázka: Jsou lepší nabíječky s drátem, nebo bez?