Bezmála čtvrt milionu českých řidičů do konce roku skončí platnost řidičského průkazu. Zkontrolujte si svůj řidičák. Pokud se tato situace týká i vás, přečtěte si, jak si můžete snadno zažádat o nový průkaz i online.[1]

Místo nepříjemného čekání na úřadě lze o řidičák žádat online

Pokud patříte i vy mezi řidiče, kterým letos končí platnost řidičského oprávnění, pak se podívejte na to, jak o něj požádat elektronicky. Co je k tomu potřeba? Neobejdete se bez datové schránky.[2]

Úřady letos přijaly více než 600 tisíc žádostí o nové řidičské oprávnění. A protože do konce roku zbývá už poměrně málo času, fronty na úřadech se prodlužují. Věnujte se příjemnějším činnostem než čekání ve frontě v přeplněné čekárně.

Jak dlouhou platnost má řidičák? A co hrozí, když propadne?

Běžné řidičské průkazy mají platnost 10 let. Každých 5 let musí řidičáky měnit řidiči, kteří mají oprávnění řídit nákladní vozidla. Pokud se vydáte na cestu s propadlým řidičákem, hrozí vám pokuta na místě ve výši do 2 000 Kč.

Ne každý si řidičák obnoví

Letos si zatím vyřídilo nový řidičák přes 600 tisíc lidí, ale přes internet doputovalo na úřad pouze 50 tisíc žádostí. Dalších zhruba čtvrt milionu lidí ještě letos výměna dokladu čeká. Ale ne všichni si o řidičák požádají. Někteří se rozhodnou například přestat řídit.

Jak si o řidičské oprávnění zažádat online?

Online formulář je pro vyřízení nového řidičáku stejně jednoduchý, jako u žádosti z důvodu ztráty či krádeže dokladu. Stačí pouze vybrat, jestli chcete vyřízení ve standardní, nebo zrychlené lhůtě a také vybrat úřad s pověřenou působností v okolí vašeho bydliště, kde si pak svůj nový řidičák vyzvednete.

  1. Výměna řidičského průkazu elektronicky je podmíněna přihlášením do Portálu občana. Přihlásit se sem můžete pomocí datové schránky, eObčankou, Mobilním klíčem v eGovernmentu nebo bankovní identitou.
  2. Po přihlášení vyberte složku „Údaje“ a zažádejte si o výměnu řidičského průkazu.
  3. Vyberte si úřad obce s rozšířenou působností, kde si budete chtít svůj nově vystavený řidičák vyzvednout.
  4. Zkontrolujte všechny vyplněné údaje, včetně fotografie a podpisu.
  5. Pokud nemáte k dispozici fotografii, pak budete muset osobně navštívit příslušný úřad, kde vám pořídí novou fotografii.
  6. Informaci o stavu vaší žádosti dostanete prostřednictvím SMS zprávy nebo e-mailem. Tuto možnost si nastavte ve formuláři.

Tip redakce: Portál občana neslouží pouze pro vyřízení nového řidičského průkazu. Můžete jím zkontrolovat stav svého bodového konta. Majitelům vozidel pak chodí prostřednictvím datové schránky také informace o konci platnosti technické kontroly a nově také přibydou informace o vlastníkovi a provozovateli vozidla z registru silničních vozidel.

Jak dlouho trvá vystavení řidičského průkazu

O nový řidičák si můžete požádat nejdříve 3 měsíce před vypršením platnosti. Výměna trvá běžně do 20 dnů. Pokud na nový průkaz pospícháte, můžete si zažádat o expresní vyřízení. V takovém případě dostanete řidičák do 5 dnů. Ale musíte počítat s poplatkem 700 Kč.

Čekání na řidičský průkaz si můžete zkrátit počty. Spočítejte si náklady na provoz auta, na kolik vás skutečně vyjde. A nastudujte si také, jak připravit auto na zimu, na co nesmíte zapomenout.