Už jsme si všichni tak nějak zvykli, že každého půl roku se mění čas. Někdo se nemůže dočkat, až se čas přemění na letní a už vyhlíží nadcházející letní dny.

Kdy se začal měnit čas?

Pokud bychom chtěli zapátrat potom, kdy k první změně času vlastně došlo, dostali bychom se do 20. století, a to až do 1. světové války. Válčící země tento systém zavedly, aby uspořily energii – prodloužily tak příjem denního světla a snížili náklady na osvětlení. A to je stále největším důvodem, proč se čas mění i teď.

I ostatní země se nechaly inspirovat a tento systém zavedly, až se to stalo běžnou praxí. Nicméně názory na tento chod se neustále liší a mnoho lidí tyto změny považuje za kontroverzní.

Proč se mění čas?

Změna času se také váže ale k zemědělství, aby bylo lépe využito denní světlo a optimalizovala se produkce. Důležité jsou také ekonomické výhody, kdy lidé více tráví čas venku, a to významně podporuje cestovní ruch a obchod.

Změna času s sebou ale přináší i negativa. Mnoho lidí si stěžuje na narušený biorytmus a problémy se spánkem po každé změně času. To mívá špatný vliv na jejich psychické, ale i fyzické zdraví. Je důležité, aby změnu času prováděly i ostatní země, aby se zachovala kooperace a komunikace mezi státy.  Ve většině zemí je tak změna času regulována nařízením vlády.

Kdy se u mění čas 2024?

Změna na letní čas proběhne 31. března 2024. Hodiny se posunou o hodinu vpřed, a to z 2:00 na 3:00.

Změna na zimní čas proběhne 27. října 2024. Hodiny se posunou o hodinu zpět, a to z 03:00 na 02:00.

Občas se také debatuje o tom, že by změna času mohla být zrušena, nicméně i nadále to vypadá, že ještě několik let budeme čas určitě přesouvat. A to i navzdory tomu, že mnoho zdravotnických organizací se proti tomuto počínání bouří[1], právě kvůli negativním dopadům na naše zdraví.