Technologie chytrých zařízení se neustále vyvíjejí, díky čemuž jsou dnešní telefony zpravidla větší, rychlejší a výkonnější. Neméně důležitá je však i výdrž jejich baterie. A tu může významně podpořit správně zvolená nabíječka. Dnes si proto porovnáme standardní nabíječku a její bezdrátovou obdobu.

Standardní nabíječka

Klasická kabelová nabíječka je všem jistě dobře známa. Je s námi už od vzniku mobilních telefonů, a ač se to nemusí na první pohled zdát, prošla si rozsáhlým vývojem. Zmínit můžeme přidanou hodnotu v podobě přenosu dat.

V dnešní době jsou používány především USB-C, jeho starší příbuzný microUSB a přežitek od Apple Lightning.

Výhody

  • Nízká pořizovací cena: v případě, že se obejdete bez značkových typů, se cena může pohybovat pouze v řádech desítek korun.
  • Vyšší napájecí rychlost: u dražších typů může dosáhnout až 100 W, zároveň je také za správných podmínek šetrnější k samotné baterii.
  • Oboustranné napájení: například lze telefon nabíjet z notebooku a naopak.
  • Přenos dat: nesporná výhoda, která vám může ušetřit mnoho času.[1]

Bezdrátová nabíječka

Ačkoli je tento typ nabíjení u mobilních telefonů novější, paradoxně jeho historie je starší. Konkrétně sahá do konce 19. století.[2] V posledních pár letech si možnost nabíjení „bez kabelu“ osvojuje stále více známých značek, včetně Samsungu, Huawei nebo Apple.[3]

Výhody

  • Dobrý společník na cesty: jedete do přírody bez možnosti nabít svou elektroniku? Tento typ nabíječky vám vypomůže.
  • Žádné kabely: jedna z hlavních a nejdůležitějších výhod, zaručující pořádek na stole, žádné zdlouhavé rozmotávání a otravné připojování poslepu, během noci. Samozřejmě ale potřebujete kabel k nabití samotné nabíječky.
  • Vyšší životnost: bezdrátová nabíječka sice příliš nepodpoří výdrž vaší baterky, zato však sama o sobě vydrží dlouhé roky.
  • Praktičnost: stačí pouze položit do blízkosti nabíječky a dále není co řešit.[4]

Co je tedy lepší?

Otázka, na kterou není jednoduché odpovědět. Jste-li zvyklí na rychlé nabíjení, příležitostné přenosy dat z mobilu do počítače nebo vám jednoduše vyhovuje nízká cena a dostupnost, pak je pro vás zaručeně vhodnější kabel. Naopak, pokud se unavení vracíte domů nebo na kolej a chcete jednoduše hodit telefon na stůl a nechat ho nabíjet bez otravného připojování, a ještě přitom eliminovat riziko zakopnutí o drát během noci, pak bychom doporučili spíše bezdrátovou variantu. V rychlosti nabíjení, ceně a univerzalitě tedy prozatím jednoznačně vede standardní nabíječka (to vše je však na úkor výdrže samotné nabíječky). Ta bezdrátová naopak nabízí odolnost a jednoduché použití, avšak za cenu pomalejšího nabíjení a menší šetrnosti k baterii.