Vánoce jsou za dveřmi. Tak proč si neužít trochu té předvánoční atmosféry? Můžeme navštívit hned několik vánočních trhů, ty totiž probíhají v každém větším evropském městě. Které jsou ty nejlepší v Evropě, to se dozvíme v tomto článku.

Záhřeb

Vánoční trh v hlavním, a zároveň největším, městě Chorvatska byl zvolen jako nejlepší v Evropě. Po celém městě najdeme stánky s různými suvenýry. Probíhat budou různé slavnosti a oslavy. Vedle nakupování se můžeme zúčastnit také jiných aktivit, přístupné bude například kluziště. Dále můžeme navštívit živá vystoupení a živý betlém.

Vánoční trhy se ve městě objeví už od konce listopadu a budou otevřené až do ledna.

Štrasburk

Nejstarší a nejznámější vánoční trh se odehrává ve městě na německo-francouzské hranici přezdívaném "hlavní město Vánoc." Ve Štrasburku. V celém centru města můžeme najít až tři sta dřevěných stánků, které jsou tematicky rozdělené různými vyzdobenými a osvětlenými uličkami. Nakoupíme zde produkty od místních keramiků, módních návrhářů, zlatníků, tkalců koberců. Nezapomínejme také ochutnat bredele, tradiční sušenky z Alsaska.

Od konce listopadu do Štědrého dne se můžeme na výše popsané vánoční trhy opravdu těšit.

Kodaň

Na třetím místě si zmíníme dánské hlavní město, čili Kodaň. Vánoční trh se odehraje na Julemarked na Hojbro Plads. Na tomto krásném náměstí v srdci města se rozsvítí až sto osmdesát tisíc vánočních světýlek. Nalezneme zde nejen prodejce jídla a pití, ale i malé sruby s řemeslnými výrobky.

Nedaleko od tohoto náměstí se nachází zahrady Tivoli, kodaňský zábavný park, který bude nabízet různé akce, od ohňostroje, přes sváteční hudbu až po sezónní prodejce. Nebudou chybět ani průvody.

Převážné množství vánočních trhů začíná již od poloviny listopadu a budou končit až těsně před Vánocemi.

Tallin

Hlavní město Estonska je po celý rok středem pozornosti turistů kvůli středověkému Starému Městu. To je zapsáno i na seznam památek UNESCO. Vánoční trh se zde odehrává každý rok a navštíví ho až půl milionu lidí, které lákají hlavně kiosky, kde si lze koupit ručně dělané dárky od místních řemeslníků. Farmáři na vánočním trhu nabízejí lahůdky a produkty Baltského moře, ty se těší též velké oblibě (svařák, šampaňské, ústřice, černý kaviár a mnoho dalších). Opět můžeme očekávat různá vystoupení ať už hudební, tak i taneční.

Vánoční trhy se odehrávají od konce listopadu do konce prosince.

Edinburgh

Hlavní město Skotska připravuje vánoční trh v jednom z nejkrásnějších městských parků, v East Princes Street Gardens. Park naši pozornost zaujme hned kvůli několika důvodům. Jednak v tomto parku najdeme jedno z největších venkovních kluzišť, jednak nemůžeme přehlédnout ani ruské kolo vysoké třicet tři metrů. Nemůžeme nezmínit ani Santovu jeskyni. Samozřejmě zde můžeme nakupovat jedlé i nejedlé výrobky od místních prodejců.

Trhy se konají od poloviny listopadu do začátku ledna.

Vídeň

Rakouské hlavní město patří mezi ta nejoblíbenější vánoční města vůbec. Ve Vídni nalezneme až dvacet vánočních trhů. Na náměstí s názvem Rathausplatz je ten nejznámější z nich. Nakoupíme tu jídlo, pití, kosmetiku i hračky.

Trhy budou probíhat od poloviny listopadu do Vánoc.

Brusel

Belgické vánoční trhy patří mezi ty nejzářivější v Evropě. Vedle vánočních světýlek Brusel rozzáří i každovečerní světelná show za doprovodu hudby.

Vánočních stánků je tu až na dvě stě padesát, takže na některém z nich najdeme určitě i světově proslulé vafle či pralinky.

Nejlepší vánoční evropské trhy

Skoro v každém větším evropském městě se každoročně konají vánoční trhy. Některé z nich jsou návštěvníky vysoce oceněny. V článku jsme uvedli TOP 7 vánočních trhů v Evropě. Tak hurá na ně.