Na svařák se většina lidí těší celý rok, až si na něj o Vánocích pochutnají. Opojná vůně hřebíčku, vína či pomeranče dávají dohromady neopomenutelný zážitek, který chce každý z nás začít. Většina lidí si pochutná na svařeném víně na trzích, ale ta cena je poněkud vyšší. Jak se říká, co je domácí to je nejlepší, a tak tu pro vás mám recepty, jak si udělat domácí svařák.

Léčivé účinky

Mysleli jste si, že svařené víno se konzumuje jen o adventu a Vánocích? Nápoj na zahřátí, když je počasí venku nepříznivé? Víte, že tento nápoj má mnoho léčivých účinků?[1] Svařák rychle zahřeje. Je tak první pomocí proti prochladnutí. Pro jeho hřejivé účinky a obsah tříslovin je svařák doporučován při nachlazení. Zapomeňte tedy na horké nápoje z lékárny, které jsou plné nezdravých éček a jiných věcí.

Místo nich si doma udělejte svařák. Samotné víno má na zdraví příznivý efekt. Léčivé účinky skořice, hřebíčku či plátku citrónu jej hezky doplní.

  • Svařené víno má prokázané antiseptické účinky.
  • Rozšiřuje cévy, a proto je prevencí kardiovaskulárního onemocnění.
  • Svařené víno působí proti chudokrevnosti.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Zlepšuje náladu.
  • Mírně zvyšuje tlak.
  • Podporuje trávení a chuť k jídlu.

Svařené víno s karamelem

V hrnci připravte karamel ze 3 polévkových lžic krystalového cukru. Když zezlátne, zalijte ho 100 ml vody a do vzniklého nálevu vsypte 5 hřebíčků, 1 svitek skořice a 1 hvězdičku badyánu. Vše společně 5–10 minut povařte. Přilijte 500 ml červeného vína a krátce ohřejte, víno se nesmí vařit! Do silnostěnných sklenic vložte kolečko citronu a dolijte svařeným vínem.

Svařené víno s citrusy

Do hrnce nalijte zhruba centimetr vody ode dna, přisypte 3–4 lžíce třtinového cukru, 4 hřebíčky a jeden svitek skořice. Přidejte tři plátky citronu a dva plátky pomeranče a dejte vařit.

Ovoce by mělo ve vodě trochu plavat, aby se nepřipeklo. Pokud zjistíte, že se voda vyvařila, dolijte ji. Po 10 minutách přilijte i víno; to už jen zahřejte, nevařte. Vyndejte koření, víno doslaďte a případně dochuťte citronem. Ihned podávejte.

Svařák se špetkou ginu

Ingredience:

0,7 l červeného vína, velká hůlka skořice, dvě hvězdičky anýzu, čtyři hřebíčky, dva pásky citrónové kůry, čtyři polévkové lžíce cukru, velký panák ginu.

Postup:

Všechny ingredience kromě ginu povařte. Vařte na mírném plameni a poté vypněte a nechte odstát zhruba 30 minut. Potom znovu zahřejte, nepřiveďte však až k varu. Přidejte velký panák ginu a můžete s radostí podávat.

Přímo z Kanady

Ingredience:

0,7 l červeného vína, velká hůlka skořice, lusk kardamomu, jeden pomeranč, tři polévkové lžíce javorového sirupu, velký panák javorového likéru nebo rumu.

Postup:

Všechny ingredience kromě likéru povařte na mírném plameni. Před podáváním přimíchejte likér a ozdobte plátky pomeranče.

Svařené víno s granátovým jablkem

Ingredience:

750 ml červeného vína, 60 ml vanilkového likéru, 3 lžíce medu, semínka z půlky granátového jablka, 3 mandarinky, půlka vanilkového lusku, 1 celá skořice, 1 hvězdička badyánu, muškátový oříšek

Postup:

V hrnci smíchejte med, granátové jablko, koření, šťávu a kůru z jedné mandarinky. Vanilkový lusk podélně rozřízněte napůl a celý ho vložte do hrnce. Na středním plameni nechte směs ohřát zhruba deset minut.

Směs sceďte a vraťte ji do hrnce, přidejte zpět skořici. Zalijte ji vínem a šťávou ze zbylých dvou mandarinek. Nechte víno zahřát, aby se chutě spojily. Na závěr přidejte vanilkový likér, dobře promíchejte a můžete podávat.

Hezké chvíle se svařákem

Svařené víno patří k zimě stejně jako Vánoce či Silvestr. Zahřívat vás bude až do posledních mrazů. Zkuste naše tipy na domácí svařák a uvidíte, jestli vám více chutná domácí nebo ten u stánků. Jako co si budeme, na trzích je to tradice, ale někdy je dobré to srovnání.

Vyhledáváte další tématické tipy? Máme recept na bramborový salát jako od babičky. A nabízíme rady a tipy jak na nepečené cukroví.