PVC podlahy mají tu výhodu, že nevyžadují speciální péči. Aby vám ale podlaha vydržela léta jako nová, nepodceňujte pravidelnou údržbu. Stačí dodržovat několik jednoduchých tipů, které ji ochrání před poškozením a jednoduše vyčistí.

S vodou to nepřehánějte

Pokud máte doma PVC, nemusíte se bát, že úklidem strávíte dlouhé hodiny. Většinou stačí jen odstranit pevné nečistoty. Na pomoc si vezměte buď klasický smeták nebo vysavač, abyste se zbavili prachu, vlasů nebo chlupů od domácích mazlíčků.

PVC podlahy snesou více vlhkosti než například laminát. I tak si ale dávejte pozor, aby na podlaze voda nestála několik hodin. Hlídejte si hlavně misky s vodou pro pejsky. Nebo květináče stojící volně na zemi. Ideálně používejte podložku nebo na květiny pořiďte stojany.

Frekvence vysávání a vytírání záleží na tom, jak rušná je vaše domácnost. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří na tlapkách domů zanesou více nečistot, pravidelný úklid vás čeká klidně 2–3× týdně.

Velkým pomocníkem při úklidu je také samotná konstrukce podlahy. Na některých typech PVC najdete ochrannou PUR vrstvu. Zaceluje mikropraskliny a díky tomu se podlaha mnohem snáz čistí. Nečistoty se totiž nezašlapávají do povrchu podlahy.

Jak správně pečovat o PVC? (Foto: Breno)
Jak správně pečovat o PVC? (Foto: Breno)

Používejte speciální nebo šetrné čističe

Víc škody než užitku dokážou napáchat různé agresivní čističe na bázi chlorovodíku, bělidla, rozpouštědla nebo abrazivní přípravky. Povrch podlahy by totiž mohly spíš poškodit než vyčistit.

Při čištění podlah sáhněte po jemných prostředcích nebo přímo po speciálním čističi na PVC podlahy.

Seženete také čističe na elastické podlahy. Ty na povrchu vytváří ochranný polymerový film a dokážou také výrazně oživit povrch podlahy. Takže jsou ideální i na zlepšení vzhledu starší podlahy.

Po vytření takovým přípravkem navíc zvýšíte odolnost podlahy proti přilnutí nových nečistot, takže si tím výrazně usnadníte další úklid.

Pozor na červenou řepu a další přírodní barviva

U PVC podlahy si dávejte pozor na znečištění silným barvivem. Například divoké dětské malování temperami nebo vodovkami může na podlaze vytvořit trvalé skvrny.

Pokud máte bytové PVC v kuchyni, jakékoli znečištění i přírodním silným barvivem okamžitě setřete. Nepěkné fleky na podlaze může způsobit třeba červená řepa, káva nebo červené víno.

Základem je rychlá reakce, kdy nenecháte nečistoty na podlaze dlouho zasychat.

Jak správně pečovat o PVC podlahu? (Foto: Breno)
Jak správně pečovat o PVC podlahu? (Foto: Breno)

Nepodceňujte prevenci a chraňte podlahu

Cena podlahy rozhodně nepatří mezi zanedbatelné položky v rodinném rozpočtu. Proto její ochraně věnujte dostatečnou pozornost. Při poškození PVC vám totiž nezbyde nic jiného, než celou podlahu vyměnit. Případně zakrýt postižené místo například kobercem.

Vždy si zjistěte, jakou zátěž vaše podlaha snese a jestli je například vhodná na pravidelné používání kolečkové židle.

Pokud máte PVC v pracovně, mrkněte se ideálně po ochranné podložce pod židli. Ta zabrání případnému poškrábání podlahy a zamezíte také vzniku nepěkných šmouh od koleček.

Na PVC podlahy se nedoporučuje používat gumová kolečka nebo třeba gumové chrániče nábytku. Guma totiž může způsobit nežádoucí pigmentaci podlahy v místě doteku.

Na nohy židlí, stolů a dalšího nábytku použijte například ochranné filcové chrániče. Při posouvání nábytku po podlaze zabráníte tvorbě rýh.

Pořízení PVC podlahy má řadu výhod. Kromě obrovského výběru nejrůznějších dekorů a snadné pokládky, se vám při správné péči odmění opravdu dlouhou životností.