Relativně nedávno byly ceny pohonných hmot v Polsku výrazně nižší. Krátkodobě se dokonce snížila cena také v příhraničních městech České republiky. Tato akce čerpací stanice Orlen ale příliš dlouho nevydržela. Ceny v Polsku se rovnají těm u českých stojanů. Co se stalo, že pohonné hmoty šly u sousedů tak rapidně nahoru?

Může za to konflikt na Blízkém východě?

Jedním z diskutovaných důvodů skokového zdražení pohonných hmot v Polsku je aktuální situace na Blízkém východě. S bezprecedentním teroristickým útokem Hamásu v Izraeli a následnou odvetnou masovou operací židovského státu nemohl nikdo počítat.

Jenže v České republice takový trend nesledujeme. Zlevňování benzínu se sice zastavilo, nafta ale klesá dál.[1]

Ačkoli jdou ceny neustále nahoru, řadí se Polsko mezi evropské země s levnějšími pohonnými hmotami. Společnost Orlen se pak nechala slyšet, že toto chce i nadále zachovat. Dá se tedy předpokládat, že žádné další razantní zdražování u našich sousedů nenastane.

Volby v Polsku

V polovině října se konaly v Polsku parlamentní volby. A už nějakou dobu se spekulovalo o tom, že levné pohonné hmoty byly úplatkem pro voliče. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost se snažila před hlasováním držet dumpingové ceny. Na to naráží také celá řada ekonomů, která je přesvědčena, že zisky Orlenu výrazně klesaly jen proto, aby bylo možné propagovat zmiňovanou politickou stranu.

Jak vidno, vládu zřejmě nakonec složí opoziční strany a Právo a spravedlnost po dlouhé době vládní posty opustí. Příště budou muset ministři dovážet benzín a naftu přímo domů ke každému a bez poplatku. A třeba k tomu přihodit i koblihu.

Předvolební tah prokouklo vícero spotřebitelů. Nízkých cen využili a pohonnými hmotami se předzásobili. Řidiči, kteří tak neudělali, nyní natankují i za 8 korun na litr víc.

Vyplatí se ještě jezdit přes hranice?

Podíváme se na aktuální ceny například v příhraničním Harrachově. Benzín nás tam vyjde v rozmezí 36,90 až 37,90 Kč.[2] Na nedaleké Orlen pumpě (jízdou vzdálenostně cca 25 minut) zaplatíte v přepočtu 35 Kč.[3] U nafty je rozdíl podobný, v tuzemsku natankujete za cca 38,70, v Polsku přibližně 36,20.