Česká národní banka (ČNB) oznámila, že zruší úročení povinných minimálních rezerv bank. Ty tím pádem přijdou o miliardy korun. Analytici tak předpovídají zdražení úvěrů nebo snížení úročení vkladů klientů.
ČNB šetří, banky budou také
Centrální banka sebere peněžním domům miliardové výnosy, přestane jim vyplácet úroky z povinných rezerv. Inspiruje se podobným krokem Evropské centrální banky z letošního července. Za úkol si dala snížit náklady. „Česká národní banka přistoupila k tomuto kroku s cílem snížit náklady na provádění měnové politiky při zachování její efektivity,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Krmelová.
Akcie bank klesly
Prvotní reakce na sebe nenechala čekat. Akcie bank na to reagovaly výprodejem. A další odezvy se podle analytiků dříve či později dostaví.
Analytik XTB Tomáš Cverna odhaduje, že pětice největších bank v České republice kvůli rozhodnutí ČNB přijde celkem o více než půl miliardy korun měsíčně. Uvedl to pro Českou tiskovou kancelář (ČTK). Například Komerční banka zveřejnila očekávanou měsíční ztrátu 115 milionů Kč, Moneta počítá s poklesem čistých úrokových výnosů do konce roku celkem o 120 milionů.
Klesnou úrokové sazby na spořicích účtech?
Dopady budou podle analytiků jasné – banky zdraží úvěry a sníží úročení vkladů klientů. „Aby finanční domy dodržely své finanční plány, budou muset buď zdražit úvěry či zlevnit depozita, respektive zvolit kombinaci obou opatření,“ řekl pro ČTK portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler.
Aktuálně nejlepší spořicí účty si můžete porovnat v našem článku. V současnosti nabízí roční úrok 5 % a více přibližně desítka bank. Jak tomu bude v příštím měsíci? To uvidíme. Právě od 5. října začne nové opatření ČNB platit. A nabízíme také rychlý přehled bankovních půjček na současném trhu.
Banky samotné nechtějí zatím důsledky rozhodnutí ČNB specifikovat. „Respektujeme rozhodnutí, nicméně s ohledem na fakt, že ČNB k ukončení úročení přistoupila v průběhu účetního roku, nemůžeme nyní spekulovat o konkrétních dopadech tohoto kroku na nadcházející finanční výsledky banky,“ uvedl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Pozitivum pro banky na závěr
Na závěr článku můžeme připojit alespoň jedno pozitivum pro peněžní domy. Nižší úrokové výnosy totiž způsobí pokles daňového základu bank, a tedy i nižší výběry na daň z mimořádných zisků. Takzvanou válečnou daň zavedla vláda v roce 2022 kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajině. Zda se toto nějak projeví v dalším rozhodování bank, není jasné.