Bankovní rada České národní banky (ČNB) v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. A je reálné, že se takový jev bude opakovat i v dalších měsících. Jak se to projeví v kurzu koruny?

Česká koruna v roce 2024

Koruna vs. euro

Analytici očekávají postupné oslabování koruny vůči euru, a to za předpokladu, že ČNB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb.[1] Takové jsou i predikce. Koruna v minulém roce postupně oslabila o něco málo přes 2 % na 24,70 Kč za euro. Slabší byla naposledy v létě 2022. Štěpán Hájek ze společnosti XTB počítá s překonáním hranice 25 Kč za euro. „Nicméně druhá polovina roku by mohla být opět ve znamení silnější koruny,“ odhaduje. Snižovat sazby totiž bude zřejmě také Evropská centrální banka, to by mělo oslabování české měny vyrovnat. Podobný názor zastává také analytik Cyrrusu Vít Hradil, který od koruny neočekává v roce 2024 oslnivý výkon. Do poloviny roku predikuje oslabení k 24,80 Kč za euro.

Černější scénář pro korunu načrtnul analytik Purple Trading Petr Lajsek, ale jen v případě, že bude Česká národní banka při snižování základních úrokových sazeb aktivnější. Vyloučeno tak podle něj není krátkodobé oslabení na úrovně kolem 25,50 Kč za euro.

Koruna vs. dolar

Analytik Štěpán Hájek očekává ještě výraznější oslabování tuzemské měny vůči americkému dolaru než k euru. Překročena podle něj bude hranice 23 Kč/USD. Podobně jako v případě unijní měny počítá se zklidněním situace v druhé polovině roku. Také americká centrální banka Fed by měla snižovat sazby.

Před a po oznámení snížení úrokových sazeb v ČR, Zdroj: Patria Online
Kurz 20. 12. 2023 21. 12. 2023
Kč/EUR 24,50 24,58
Kč/USD 22,34 22,37

Další dopady snižování sazeb

ČNB prosincovým rozhodnutím[2] zřejmě přispěje k poklesu hypotečních sazeb. Ty základní úrokové se změnily poprvé od června 2022. Banky už zpočátku prosince začaly lákat klienty na přívětivější hypotéky. Z největších bank pokles sazeb oznámily Moneta Money Bank, Komerční banka, Air Bank a Raiffeisenbank. Jeden produkt banky zvýhodní, u druhého nastane opačný trend. Na snižování úrokových sazeb finanční domy zpravidla po nějaké době reagují zhoršením úroků u klientských spořicích účtů.

Poslední prognóza centrální banky počítá ještě v letošním roce se snížením sazeb až pod 3,5 %. Tempo ale bude ustávat.

Vývoj základní úrokové sazby dle prognózy ČNB, Zdroj: ČNB
1. kvartál 2. kvartál 3. kvartál 4. kvartál
2024 5,4 4,2 3,6 3,4
2025 3,4 3,4 3,3 3,2

Česká národní banka se v loňském roce pod vedením guvernéra Aleše Michla několikrát vyznamenala. Například apelovala na firmy, aby nezvyšovaly mzdy, a sáhla na rezervy komerčních bank, přičemž je připravila o miliardy korun.