Onemocnění pohybového aparátu je u nás čím dál častější. Patří mezi ně: bolesti páteře, sportovní úrazy, zlomeniny, osteoporóza a degenerace kloubů. Naštěstí v dnešní době lze tyto problémy léčit mnoha způsoby.

Komu hrozí artróza?

Osteoartróza je podporována následujícími faktory:

  • vyšší věk, obezita,
  • mechanická přetížení,
  • minulá zranění,
  • provozování závodních sportů,
  • vrozené a vývojové vady osteoartikulárního systému,
  • endokrinní poruchy – diabetes a hypotyreóza,
  • dna,
  • revmatoidní artritida.

Osteoartróza může napadnout jakýkoli kloub v našem těle. Lékaři však obvykle diagnostikují degeneraci kolenního kloubu (gonartrózu), kyčelního kloubu nebo kloubu ruky. Diagnóza artrózy je založena na jejích charakteristických klinických příznacích. V případě pochybností nebo neobvyklého průběhu se navíc provádí RTG snímek postiženého kloubu, který může ukázat změny způsobené degenerací. Při pozorování příznaků onemocnění je nutné okamžitě konzultovat lékaře, který nasadí vhodnou léčbu nemocného kloubu.

Osteoartróza v koleni (Foto: Dreamstime)
Osteoartróza v koleni (Foto: Dreamstime)

Léčebné metody artrózy

Léčba osteoartrózy zahrnuje boj s bolestí a udržení kondice pacienta. Tyto úkony lze rozdělit do následujících kategorií: nefarmakologická léčba, farmakologická léčba a chirurgická léčba.

Chirurgická léčba

Specializované léčby se také používají k léčbě artrózy. Pokud to stav pacienta vyžaduje, může podstoupit artroskopii, tedy mechanické čištění kloubů nebo jejich výplach fyziologickým roztokem. V extrémních případech může být nutná endoprotetická operace, tedy náhrada kolenního nebo kyčelního kloubu umělou protézou.

Rentgen kolenou (Foto: Dreamstime)
Rentgen kolenou (Foto: Dreamstime)

Nefarmakologická léčba

Nefarmakologická léčba artrózy zahrnuje řadu aktivit, které mohou výrazně zmírnit bolest. U pacientů s artrózou se doporučuje snížit tělesnou hmotnost, což umožňuje ulevit nemocným kloubům. Fyzioterapie je také užitečná pro udržení rozsahu pohybu v kloubu a udržení svalové síly. Pacienti mohou využívat i ortopedické pomůcky, jako jsou berle, hole, vložky nebo speciální obuv, které snižují nadměrnou zátěž kloubu a zastavují další rozvoj onemocnění.

Důležitý je správný druh pohybu (Foto: Dreamstime)
Důležitý je správný druh pohybu (Foto: Dreamstime)

Farmakologická léčba

Při artróze se používají léky proti bolesti na kloubní degeneraci, mezi které patří paracetamol a nesteroidní antirevmatika na předpis, nejčastěji s obsahem ketoprofenu, diklofenaku, dexketoprofenu, meloxikamu nebo kyseliny acetylsalicylové. Tato činidla se podávají ve formě tablet nebo prášků, které se smíchají na orální roztok.

Mezi neinvazivní metody, které pomáhájí léčit artrózu, patří metoda RenehaVis. Jedná se o dvoukomorovou injekci, která umožní podat najednou 2 formy kyseliny hyaluronové. Zákrok je velmi šetrný, během ambulantní návštěvy je pacientovi účinná látka vpravena do kloubního pouzdra. V injekci je obsažena nízkomolekulová i vysokomolekulární forma kyseliny hyaluronové. Tato metoda není nijak bolestivá a dokáže si poradit i s II. a III. stupněm artrózy. Zkracuje dobu léčení a zrychlí ústup bolesti. Kyselina hyaluronová nepůsobí analgeticky, ale díky svým lubrikačním vlastnostem dochází k vstřebávání zátěže v kloubu, zlepšení kloubní pohyblivosti a snížení bolesti. Zlepšuje se kvalita života pacienta. Injekce kyseliny hyaluronové do kolene cena je v rozmezí 1000 – 3500 Kč. Tato léčba je vhodná i pro raná stádia osteoartrózy i při jiných stavech poškození kloubní chrupavky.