Pro milovníky jídla a pití je Evropa rájem plným kulinářských zážitků. Každá země nabízí jedinečné gastronomické speciality, které lákají návštěvníky z celého světa. Vychutnat si můžete lahodné těstoviny, aromatické sýry, vynikající vína nebo čerstvé mořské plody. V Evropě se zkrátka najde něco pro každého gurmána. Jakých deset evropských destinací by nemělo chybět na seznamu žádného vášnivého jedlíka?

1. Paříž, Francie

Co dělat v Paříži? Město světla a lásky je také považováno za mekku gurmánů. Francouzská kuchyně je známá svou elegancí a sofistikovaností. V Paříži si můžete vychutnat slavné croissanty a pain au chocolat na snídani, delikátní foie gras a sýry na oběd a slavné pokrmy jako coq au vin nebo bouillabaisse k večeři. Nezapomeňte navštívit místní trhy, jako je Marché d'Aligre, kde najdete čerstvé suroviny a tradiční francouzské delikatesy.[1]

Cestování s nízkým rozpočtem

Podívejte se na tipy, jak cestovat po Evropě levně a efektivně.

2. Barcelona, Španělsko

Barcelona je proslulá živým nočním životem a bohatou kulinářskou scénou. Katalánská kuchyně nabízí širokou škálu chutí, od tapas přes paellu až po čerstvé mořské plody. V Barceloně si nenechte ujít tržnici La Boqueria, kde můžete ochutnat místní speciality, jako je jamón ibérico, chobotnice na grilu a čerstvé ovocné šťávy. Nezapomeňte také vyzkoušet tradiční katalánské dezerty, jako je crema catalana.

3. Neapol, Itálie

Neapol je kolébkou pizzy a místem, kde si můžete vychutnat autentickou neapolskou pizzu Margherita nebo Marinara. Kromě pizzy zde můžete ochutnat také těstoviny, jako jsou spaghetti alla puttanesca nebo linguine alle vongole. Navštivte i místní trhy, kde najdete čerstvé ingredience a tradiční neapolské pečivo jako sfogliatella nebo babà.

4. Istanbul, Turecko

Istanbul je město, které spojuje Evropu a Asii a nabízí bohatou a rozmanitou kuchyni. Turecká kuchyně je typická aromatickým kořením a chutnými pokrmy. V Istanbulu si dopřejte kebab, baklavu, čerstvé ryby a tradiční tureckou snídani, která zahrnuje olivy, sýry, med a čaj. Nezapomeňte také navštívit bazar Spice Bazaar, kde pokoupíte exotické koření a místní dobroty.

5. Lyon, Francie

Lyon je často označován za gastronomické srdce Francie. Lyonští kuchaři jsou známí svou schopností proměnit jednoduché ingredience v lahodné pokrmy. Vyzkoušejte místní speciality jako quenelles (rybí knedlíčky), andouillette (klobása z vepřového masa) a bohaté lyonnaise saláty. 

6. San Sebastián, Španělsko

San Sebastián, ležící na pobřeží Baskicka, je rájem pro milovníky tapas, známých zde jako pintxos. Město se pyšní mnoha michelinskými restauracemi a vynikajícími bary, kde můžete ochutnat širokou škálu pintxos, které kombinují různé chutě. Nezapomeňte vyzkoušet také tradiční baskické speciality jako txangurro (krabí maso) a bacalao a la vizcaína (treska v rajčatové omáčce).

7. Kodaň, Dánsko

Kodaň je známá svým moderním a inovativním přístupem k jídlu. Město je domovem jedné z nejlepších restaurací na světě, Noma, která nabízí jedinečný zážitek z nové nordické kuchyně. V Kodani si můžete vychutnat také tradiční dánské pokrmy jako smørrebrød (otevřené sendviče) a různé druhy rybích specialit. Navštivte také místní trhy, jako je Torvehallerne, kde najdete čerstvé a kvalitní suroviny.[2]

8. Porto, Portugalsko

Porto, město slavné svým portským vínem, nabízí také bohatou a chutnou kuchyni. Objednejte si tradiční pokrmy jako francesinha (sendvič plněný masem a sýrem, přelitý omáčkou) a bacalhau à Brás (treska s bramborami a vejci). Nezapomeňte se vydat na některou z místních vinic a ochutnat různé druhy portského vína.

9. Bruggy, Belgie

Bruggy jsou známé malebnými kanály a historickými budovami, ale také vynikající belgickou kuchyní. Určitě tu ochutnejte belgické vafle, čokoládu, hranolky a samozřejmě místní piva. Město nabízí mnoho restaurací, kde můžete ochutnat tradiční belgické pokrmy jako carbonade flamande (dušené hovězí maso v pivu) a moules-frites (slávky s hranolkami).

10. Edinburgh, Skotsko

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, skotská kuchyně je velmi bohatá. Zahrnuje tradiční pokrmy jako haggis, neeps and tatties (dušené maso s tuřínem a bramborami) a skotský losos. Skotsko je také známé kvalitní whisky, kterou můžete ochutnat v některé z místních palíren. 

Evropská města mají opravdu co nabídnout, a to je nejen v souvislosti s gastronomií. Po vydatném jídle se určitě běžte projít k moři, do historického centra města nebo k jiným zajímavým místním cílům. V takovém Maďarsku, pak zavítejte třeba do proslulých lázní v Budapešti. Podíváte se rádi i za hranice starého kontinentu? Podívejte se do dnes už dostupné Šanghaje. Čeká vás kulturní šok, nebo nepoznáte rozdíl s velkými městy na Západě?