Léto 2024 se rychle blíží a mnoho cestovatelů hledá způsoby, jak prozkoumat Evropu, aniž by za cestu utratili jmění. I když je Evropa často vnímána jako drahá destinace, existuje mnoho možností, jak si užít skvělou dovolenou s minimálním rozpočtem.

Kam v létě po Evropě?

Pokud preferujete sluníčko, pláže nebo relax, tak doporučujeme Bulharsko, Split, ale i lázeňské město Budapešť. Procházíte se rádi uličkami historických měst? Navštivte Krakov. Čím dál tradičnější destinací jsou i Pobaltí.

1. Kde je nejlepší dovolená v Bulharsku?

Slunečné pobřeží, jedno z nejpopulárnějších letovisek v zemi, nabízí nádherné písečné pláže, teplé Černé moře a bohatý noční život. Navštivte historické město Nesebar, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nebo vyzkoušejte vodní sporty, jako je potápění a jízda na vodním skútru. Ubytování v Bulharsku je cenově dostupné. A i stravování v místních restauracích je levné. Jedná se tak o ideální destinaci pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Nejlevnější cestovní pojištění

Nabízíme srovnání nabídek cestovního pojištění. Rozhodně se vyplatí ho mít, díky pár stovkám můžete ušetřit i desítky tisíc korun.

2. Co vidět v Krakově?

Polský Krakov je nádherné historické město, které nabízí bohatou kulturu a množství památek za rozumné ceny. Prozkoumejte Wawelský hrad, staré město a navštivte koncentrační tábor Auschwitz, který se nachází nedaleko. V Krakově najdete mnoho cenově dostupných hostelů a možností ubytování přes Airbnb. Místní bistra nabízejí chutné a levné jídlo. Tradiční polská kuchyně vás určitě nezklame.

3. Termální lázně v Budapešti

Budapešť, hlavní město Maďarska, je známá svými termálními lázněmi, krásnou architekturou a rušným nočním životem. Navštivte termální lázně Széchenyi, projděte se po Andrássyho třídě. A vydejte se na Hradní vrch, odkud je nádherný výhled na celé město. Večer si užijte atmosféru osvětleného parlamentu z Rybářské bašty. Mnoho atrakcí v Budapešti je zdarma nebo za symbolický poplatek. To z Budapešti činí ideální destinaci pro ty, kteří si hlídají svůj rozpočet. Místní městská doprava je navíc levná a mnoho míst je dostupných pěšky.

4. Slunečný Split

Chorvatský Split nabízí nádherné pláže a historické památky za rozumné ceny. Prozkoumejte Diokleciánův palác, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nebo se vydejte na výlet na nedaleké ostrovy Hvar a Brač. Ubytování mimo hlavní turistické oblasti je cenově dostupnější. Skvělé také je, že místní trhy nabízejí čerstvé potraviny za nízké ceny, takže si můžete připravit vlastní jídlo.

Tipy na úsporné cestování po Evropě

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze při cestování po Evropě, je využití levných dopravních prostředků. Vlaky a autobusy jsou pohodlné a cenově dostupné, zejména pokud si koupíte lístky v předstihu. Nízkonákladové letecké společnosti jako Ryanair a Wizz Air nabízejí levné letenky po celé Evropě, takže sledujte akční nabídky a kupujte letenky s předstihem.[1] Ubytování v hostelech a přes Airbnb je také skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí ušetřit. Pokud máte rádi přírodu, zvažte kempování, které je levné a postará se o jedinečný zážitek.

Stravování na místních trzích a v levných restauracích je dalším způsobem, jak ušetřit peníze. Nakupujte potraviny na trzích a připravujte si vlastní jídlo, nebo vyhledávejte místa, kde se stravují místní. Street food je často levný a chutný a získáte díky němu autentický gastronomický zážitek. Mnoho evropských měst nabízí bezplatné pěší prohlídky s průvodcem, které vám umožní poznat historii a kulturu města téměř bez nákladů. Přírodní parky a pláže jsou také často přístupné zdarma a nabízejí kromě relaxace krásné výhledy.[2]

Cestování po Evropě s minimálním rozpočtem je tak nejen možné, ale také velmi zábavné a obohacující. Aby však dovolená byla cenově co nejpřívětivější, je zapotřebí dostatečné a pečlivé plánování dopředu. Léto 2024 představuje ideální čas, kdy se vydat za dobrodružstvím a objevit krásy Evropy za dostupné ceny.