Chtěli byste zažít netradiční dovolenou v obležení přírodních krás, ale nemáte zájem jet do kempu nebo pod stan? Ideálním řešením je pro vás glamping. Jedná se o luxusní kempování v přírodě. Tento styl nabízí vysokou míru pohodlí. Název je složenina slov glamorous a camping, tedy něco jako krásné kempování.

Co je to Glamping?

Glamping je unikátní tím, že vám umožňuje souznít s přírodou a tichem, ale zároveň je dostatečně pohodlné. Místa určená k takovému odpočinku se často nachází v atraktivní přírodní lokalitě a přitom máte k dispozici vybavení jako v hotelu. Pokud vás láká digitální detox, pobyt v přírodě mu jenom nahrává. Glamping nabyl na popularitě za covidové pandemie a od té doby vznikla řada glampingových míst, ze kterých můžete vybírat.

Přespání v přírodě, zároveň i v luxusu

Vyberte si přespání v glampingovém stanu nebo v dřevěném domečku v korunách stromů.

Ubytovat se můžete v typově široké škále zařízení, vždy jde ale o prostorově skromné příbytky, které jsou často trvale udržitelné a hospodárně výhodné. Může jít o maringotky, karavany, obytné vozy, odstavené železniční vagony, nadstandardně vybavené stany nebo teepee, domy na stromech, domy na vodě či tiny houses neboli malé domky. Cenově jsou spíše dražší než standardní ubytování, protože se zohledňuje komfortní vybavení i půvabné prostředí.

Kam vyrazit?

Podívejte se na pár inspirativních tipů, kde můžete zažít nevšední dovolenou.

1. Maringotka s výhledem na Boubín

Zapomeňte na každodenní starosti v maringotce v srdci Šumavy, která nabízí základní vybavení jako kuchyň se dřezem, širokou postel až pro tři osoby, zavedenou elektřinu, pitnou vodu, sprchový kout a toaletu poblíž maringotky na kraji lesa. Zkrátka zažijte Šumavu.

2. Glamping v korunách stromů s výhledem na Ještěd

Zkuste stromový domek uprostřed lesa nedaleko vesnice Křižany. Ubytování je sice bez elektřiny, ale právě to může být plus. Užijte si odpočinek za svitu svíček, využijte saunu, lednici, zdravotní matraci nebo postel na střeše. Dvoupatrový útulný prostor skýtá i toaletu, umyvadlo a kamínka na vytápění. Mějte RozhledNa Ještěd.

3. Vagon na krušnohorském nádraží

Ubytujte se na stanici Kovářská v Krušných horách. Užijte si romantiku v horách a přispějte tak na rekonstrukci opuštěné stanice. Na výběr jsou dva ubytovací vagony obklopené lesy a loukami. Vlaky zde jezdí jen o víkendech v letních měsících. Zateplené vagony vhodné i pro zimní pobyt nabízejí kuchyňku či koupelnu včetně toalety. Zvažte vagony na horách.

4. Můj Tiny House s výhledem na jezero na Střední Moravě

Z tiny house vidíte jezero v Troubkách. Jde o ekologický a soběstačný domek, kde najdete obývák, kuchyň, koupelnu, ložnici i odpočinkovou síť. Postel se nachází na vyvýšeném patře, kam vedou široké schody a odkud lze pozorovat hvězdy nad stromy. Vyzkoušejte tiny house.

5. Glamping Nad Meandry ve Středočeském kraji

Jedná se o teepee na útulné lesní mýtince na okraji lesa. Ubytování je vhodné i pro děti, které si indiánskou atmosféru zamilují. Zařízení skýtá manželskou postel a rozkládací křesla, lednici s dobrotami, přírodní sprchu a toaletu venku. Podívejte se Nad meandry.

6. Posed Za humny na Vysočině

Užijte si samotu s výhledem na rybník, ve kterém si můžete zaplavat hned po probuzení. Posed je vybaven manželskou postelí, kuchyňským koutem a venkovním ohništěm. Venkovní je zde i sprcha a toaleta. Dosáhněte soukromí díky ubytování pár metrů nad zemí – na Posedu Za humny.

7. Domeček na kolečkách u Telče

Tento domek najdete schovaný na zahradě u domu poblíž Skrýchova. Na ploše 15 mnajdete postel, palandu, kuchyňský kout, koupelnu se sprchovým koutem i WC. Můžete využít také venkovní terasu nebo ohniště a v zimě kamna. Zkuste strávit dovolenou v Domečku na kolečkách.

8. Dánský stan U hranic u Králického Sněžníku

Moderně vybavený stan se nachází u Červené Vody a je vybaven pohodlnou postelí, gaučem nebo nočními stolky s lampami. Nedisponuje elektrikou, veškeré vybavení je na baterie, tudíž zde můžete zahájit úspěšný digitální detox. Není zde wi-fi. Poblíž stanu je kadibudka s chemickým záchodem a sprcha. Nechybí ani ohniště a gril. Zvažte Glamping U hranic.

9. Bublina – glamping Vlastislav u Aše

Stále větší oblibě se těší bubble hotel. Právě jeden se nachází v západočeské vesničce uprostřed přírody daleko od světelného smogu. Ubytování je ideální pro pár, ale místo je zde případně ještě pro dvě děti. V okolí najdete i vyžití pro celou rodinu. Ubytujte se V Bublině.

10. Meleček v Moravskoslezském kraji

Glampingový stan se nachází v srdci přírody a je součástí obce Žimrovice. Ve zdejších lesích lze pozorovat zajímavou faunu a flóru jako jelena nebo hřib pravý. Podívejte se na centrum Pod kloboukem.