Pokud hodláte procestovat Čínu, Šanghaj je vhodné startovací místo. Jedno z nejlidnatějších měst světa vás pomalu připraví na místní zvyky, kulturu a gastronomii. Podívejte se, co vás čeká.
Moderní perla Číny
Šanghaj patří mezi světová finanční a turistická centra. Metropole je tak na cestující ze Západu zvyklá. Najdete tu oblíbené fastfoody, vyhovující ubytování, špičkovou městskou hromadnou dopravu i řadu přístupných památek. Nemusíte se tak bát nějakého kulturního šoku. Samozřejmě pokud sejdete z hlavních turistických tras, tak se dozvíte víc o místních.
Kamery, kam se podíváš
O co není v Šanghaji a všeobecně v Číně nouze, jsou kamery a policejní přítomnost. Na antony narazíte téměř na každém rohu. Z mnohých vychází všelijaké výzvy, pravděpodobně výzvy k poslušnosti.
Cestovní pojištění
Pojištění vám ušetří i desetitisícové náklady na lékařskou péči. Nabízíme srovnání nejlepších nabídek.
Náboženství režim toleruje a je to vidět
Svatostánky jsou také častým jevem. Režim sice oficiálně uznává státní ateismus, ale ústava zároveň zaručuje náboženskou svobodu. Ano, víme že ne každý Číňan se může spolehnout na sílu ústavy. Mimo jiné Ujgurové by mohli mít námitky, co se náboženské svobody týká. Nejčastěji narazíte na buddhistické chrámy nebo svatostánky taoismu a konfucianismu.[1]
Pokud se v této oblasti neorientujete, tak pravděpodobně rozdíl mezi jednotlivými druhy náboženství nepoznáte. Každopádně uvnitř chrámů narazíte na mnoho věřících, doutnajících tyčinek, sošek božstva a u nich položené ovoce.
Tipy, co v Šanghaji vidět
Večer určitě stojí za návštěvu „šanghajská náplavka“ The Bund. Různě nasvícené mrakodrapy nabídnou úžasnou podívanou. Pokud nemáte času nazbyt, tak ve dne tuto náplavku můžete oželet, za denního světla se kouzlo vytrácí.
Pokud hledáte něco tradičního, zajeďte do Yu Garden. Tuto oázu klidu v 16. století vybudovali pro vysoké úředníky z říše Ming. V centru města tak najdete chvilku klidu. Sice nebudete jediní, ale stojí to za to.
Nesmíte opomenout ani buddhistický chrám – doporučujeme navštívit Jing'an Temple. Je snadno dostupný díky své poloze a patří mezi ty nejkrásnější v Šanghaji.
Správný turista se nevyhýbá ani muzeím. Šanghajské muzeum nabízí bohatou ochutnávku čínské historie i kultury. A pozor! Vstup je zdarma.
Často se ptáte
1️⃣ Kolik stojí letenky do Šanghaje?
Aktuálně se cena pohybuje v rozmezí 12 000 – 15 000 Kč. Zpravidla levnější bývají lety z Vídně nebo Berlína. Z Prahy počítejte minimálně s jedním přestupem.
2️⃣ Jaký je časový posun v Číně?
Čína svojí rozlohou zasahuje do 5 časových pásem. Země si ale zachovává jednotný čas na celém území. Časový posun je GMT+8. Česká republika je GMT+2. Takže pokud je v tuzemsku pravé poledne (12:00), v Číně mají 18:00.
3️⃣ Kdy jet do Číny?
Nejvhodnější čas s ohledem na počasí je jaro (od března do května) nebo podzim (od září do listopadu). Dávejte si ale pozor na takzvaný Golden week, který je na začátku října. V tyto státní svátky se vydají do pohybu doslova miliony a miliony Číňanů. Pro mnohé z nich je to jediná šance v roce, jak se podívat za rodinou nebo za památkami. Takže vlaky a letadla jsou narvané, stejně tak památky jako Velká čínská zeď, Zakázané město v Pekingu a podobně.